Filmové novinky

Jeden musí z kola ven

Sbírání kytiček

Magickým datem 2. 2. 2012 se do českých a moravských kin dostává horká novinka – britský thriller, který se už teď může pochlubit několika nominacemi na Oskara, a to za hlavní roli (Gary Oldman), nejlepší adaptovaný scénář (Bridget O’Connor & Peter Straughan) a hudbu (Alberto Iglesias).

Žánr: Thriller/Špionážní drama

Režie: Tomas Alfredson

Hrají: V hlavních rolích Gary Oldman, Colin Firth a Tom Hardy

Scénář: Bridget O’Connor & Peter Straughan

Hudba: Alberto Iglesias

Už se to ví – v britské tajné službě mají zrádce. A dokonce v těch nejvyšších patrech.
Tak začíná thriller na motivy stejnojmenné knihy z pera mistra špionážní literatury 20. století Johna le Carrého.

Píše se rok 1973 a britská tajná služba MI6 se pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec? Nebo zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí? Či snad statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják? Nebo také pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák? Ovšem, kdo ví, třeba tím „černým Petrem“ je sám Smiley, zapsaný jako Žebrák. Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Ale kdo jím je a na čí straně stojí?

Doporučujeme: Společně s filmovou premiérou se na pultech knihkupectví objeví i stejnojmenná knižní předloha z pera mistra špionážní literatury 20. století Johna Le Carrého (vydává Mladá Fronta).

Připravila: Marcela
Foto: Aerofilms
3. 2. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků