Filmové novinky

JENÍČEK A MAŘENKA: LOVCI ČARODĚJNIC

Sbírání kytiček

Znáte pohádku o malém Jeníčkovi a Mařence, kterak utekli ježibabě z perníkové chaloupky? Ano? A víte, jak to bylo dál?

Žánr: Akční /Horor/Fantasy

Režie: Tommy Wirkola

Hrají: Jeremy Renner, Gemma Arterton, Famke Janssen, Peter Stormare, Derek Mears


Hudba: Atli Örvarsson

Bylo nebylo. Jedné noci odvedl otec své dvě malé děti do hlubokého lesa, kde je zanechal svému osudu. Jeníček s Mařenkou ovšem zahlédli světýlko, které je dovedlo k perníkové chaloupce, kde žila zlá čarodějnice. Ta Jeníčka a Mařenku zavřela, vykrmila a nakonec je chtěla i upéct. Šikovní sourozenci ale zlou babu přemohli a sami ji uškvařili. A jak to tedy pokračuje?

Tuto neblahou zkušenost děti využily ke svému prospěchu a začaly se živit jako nájemní lovci čarodějnic. Jejich práce je tak zavede do ospalého městečka, ve kterém se podezřele často ztrácejí malé děti. Sourozenecké duo (Gemma Arterton, Jeremy Renner) se vydává do blízkých lesů za jediným účelem – najít a zneškodnit čarodějnici a zachránit unesená dítka. Nebudou to mít ale tentokrát tak jednoduché, protože do cesty se jim neustále plete zatvrzelý místní šerif (Peter Stormare), přesvědčený že vše zvládne on sám. Navíc Jeníček s Mařenkou brzy zjistí, že čarodějnice plánují něco mnohem většího, na co možná ani sami dva nestačí…


Pokud vás loni pohoršily dva filmové pokusy o modernizaci klasického pohádkového příběhu o Sněhurce (Sněhurka, Sněhurka a lovec), nemusíte se v tomto případě zas až tak moc bát. Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic nám totiž tradiční příběh odvypráví už na začátku a potom sleduje počínání sourozenců v jejich dospělosti, o kterém nám původní pohádka už nic neříká. A rozhodně to nebude podívaná pro slabé nervy i žaludky. Zabíjení čarodějnic všemi způsoby si tu sice užijeme, ale hlavně až v závěrečném finále. Divák z traileru natěšený na patřičné gore efekty bude možná lehce zklamaný. To ale neznamená, že by se neměl na co dívat.


Fantasy svět celého příběhu má sympatický vizuál a obě hlavní postavy jsou v podstatě milí lidé, se kterými tu hodinu a půl v kině rádi strávíte. Navíc se dozvíme i něco víc z jejich minulosti, třeba proč je otec tenkrát v lese opustil. Zbytek osazenstva městečka (starosta, šerif, krásná dívka) je spíše jen do počtu, ale buďme upřímní – všichni stejně čekají, až to brácha se ségrou rozbalí naplno a dojde na krvavou řežbu. Příběh je totiž naprosto jednoduchý a každý průměrný filmový divák brzy odhalí směřování i vyústění téměř všech zápletek. Originality se tedy moc nedočkáme. Prostě nás čeká normálně dobré cukroví s lehce béčkovou příchutí v zajímavém obalu.


Hodnocení: 6/10
Připravila: Veronika
Foto: Bontonfilm
22. 3. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků