Zdraví

Jíst pečivo, nebo radši ne?

Sbírání kytiček

Bagetky, rohlíky, chleba, buchty a různé polystyrény – potraviny, které má každý tu a tam ve svém jídelníčku. Co je opravdu zdravé a co ne? Pojďme se tomu společně podívat na zoubek!

Žijeme v době, ve které pro získání jídla nemusíme vydat téměř žádnou energii, dá se říci, že jakékoli jídlo je snadno k mání. Daň za toto pohodlí však není malá a může vést v lepším případě k pár kilům navíc.

Stravujete-li se ve spěchu, je dost možné, že se ve vašem jídelníčku vyskytuje větší množství různého pečiva, které v malém množství neškodí – co je ale ono „malé množství“? Je to jeden kus, dva, tři a více denně? Nechci poukazovat na energetickou hodnotu těchto výrobků, nýbrž na zdravotní vliv a přínos pro tělo. Vše, co jíte, by mělo být nějakým způsobem funkční, tzn. přinést tělu vitaminy, enzymy, vodu, vlákninu, minerály, hodnotné bílkoviny či zdravé tuky. Jídlo by nemělo být pouze zdrojem energie.

Jaké je tedy ideální množství?
Maximálně 1 porce pečiva denně. Protože doba je hektická a každý má práce nad hlavu, je často tendence zanedbávat složení jídelníčku a často šidit tělo pečivem, které je snadno kdekoli k sehnání. Pečivo však tělu nepřináší nic extra a proto by jeho zastoupení v jídelníčku mělo být více limitované a nahrazené hodnotnějším jídlem.

Jaká je kompenzace za pečivo?
Snídaně vyřešte ovesnou kaší či vločkami s čerstvým ovocem.
Na svačinku slupněte ovesnou či oříškovou tyčinku, dejte si smoothie nebo kefírové mléko a kousek čerstvého ovoce nebo zeleniny.

K obědu či večeři se snažte nejíst pečivo a uvařit si doma nebo si dejte meníčko, ve kterém bude příloha v podobě brambor na různý způsob (ne smažené), rýže, bulguru, dušené zeleniny, luštěnin, méně známých druhů obilovin jako je kamut, jáhly, pohanka, quinoa a jiné.

Spousta lidí v této době je přecitlivělá na lepek – ten se ale vyskytuje v drtivé většině pečiva, na které můžeme narazit v obchodech, ale nejen v něm – lepek najdeme i v jogurtech, kečupech a ve spoustě dalších potravin. Naštěstí již není tak složité koupit pečivo například z kukuřičné mouky, je však podstatně dražší.

Věděli jste, že se například na pšenici můžete stát závislí? Pravidelná nadměrná konzumace může způsobit to, že budete chtít stále víc a víc. Může za to proces, jakým se pšenice tráví – vznikají při něm sloučeniny podobné morfinům a po snězení křupavého rohlíčku tak dochází k navození maličkého stavu euforie.

Když už pečivo, tak jaké?
Nejlepší chléb je celozrnný špaldový kváskový chléb či celožitný z kvásku, který má typický tvar kvádru, protože se peče ve formách. Kvásek ve srovnání s droždím tolik nenadýmá a nepřekyseluje, a proto po konzumaci tohoto chleba nebudete mít břicho jako balón. Další skvělý chléb je obyčejný pšenično-žitný někdy také označovaný jako kmínový či šumava.

Pokud rohlíky, tak bílé!

Jste překvapeni? Důvodů proč nekonzumovat tmavé celozrnné pečivo je hned několik:

  • Bílé pečivo je vždy čerstvé (nerozpečené)
  • Bílé pečivo má jednoduchou recepturu bez zbytečných emulgátorů a barviv
  • Bílé pečivo má standardní váhu – 1 rohlík tukový 42 g (ve srovnání s celozrnným, který má 60 g a více) a tedy i oku dietáře více lahodí, pokud si na talíř naloží 1 a ½ rohlíku bílého, nežli 1 menší tmavý
  • Bílé pečivo neobsahuje žádná semínka ani oříšky, která by se při pečení mohla snadno zničit a stát se tak potencionálními karcinogeny – zdravé nenasycené mastné kyseliny, pro které jsou semínka a oříšky tolik opěvované, nejsou termostabilní a pečením se bohužel ničí. Nejhorší, co můžete tedy udělat, je koupit si pečivo bohatě posypané pečenými semínky.
  • Pokud se jedná o obsah vlákniny – snadno její množství při konzumaci bílého pečiva namísto celozrnného doženete, pokud si ke každému jídlu dáte kousek čerstvého ovoce či zeleniny – hezky se vám tak udrží nízký glykemický index.

Každý jsme jiný, dávejte pozor, co vám tělo říká
Pokud hledáte nejlepší zdroj sacharidů, je to ovoce a zelenina. Hoďte za hlavu všechny croissanty a koláčky z pekařství po cestě a raději si jednou za týden něco dobrého upečte doma, v tomto případě totiž víte, co jíte.

Zajímají vás další informace o zdravém způsobu stravování? Najdete je na www.fitarian.cz

 

Text: Bc. Renata Daubnerová, výživová poradkyně

Připravila: Zuzana Heralová
Foto: SXC
5. 5. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků