Vše o malování: Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co neopomenout

S jarními dny má člověk často chuť pustit se do pořádného úklidu. Někteří z nás se pustí rovnou do malování.

Vše o malování: Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co neopomenout
Zobrazit fotografii v galerii

Jakou zvolit barvu, jaké náčiní si připravit a co rozhodně neopomenout? Primalex si pro vás připravil odpovědi na nejčastější otázky, které vás provedou malováním od A až do Z. 


Jaké barvy mám zvolit? 

Jaké zvolíte do interiéru odstíny záleží čistě na vašem vkusu. Inspirovat se můžete barevnou paletou hotových odstínů. Všechny byly inspirované barevnými preferencemi českého trhu, objevují se tak mezi nimi nejen moderní odstíny neutrální šedé a béžové, ale i oblíbené pastelové. Každý si v kombinacích najde to pravé pro svůj interiér, ať už žije ve městě nebo na venkově, pro rodinný domek nebo moderní byt. Výhodou ready-to-use nátěrů je to, že je není potřeba ředit a jsou ihned připraveny k malování. Pokud si nevyberete z hotových odstínů, v síti Dům barev si můžete nechat svůj požadovaný odstín namíchat. 


Mám si vybrat barvy omyvatelné, otěruvzdorné či dokonce čistitelné?

Tyto typy barev jsou vhodné hlavně pro více zatěžované místnosti, jakými jsou například kuchyně, chodby či dětské pokoje. Omyvatelné barvy stejně jako otěruvzdorné nešpiní oblečení a skvěle vypadají, navíc z nich pomocí vlhkého hadříku snadno odstraníte nečistoty. Příkladem jsou prémiové barvy Primalex Essence s jejich paletou 42 odstínů inspirovaných skandinávským stylem. Stěny nemusejí být pouze omyvatelné, ale i skutečně čistitelné. Primalex uvedl na trh svou velkou novinku – produkt Ceramic, který byl testován těmi nejhoršími nepřáteli stěn, jakými jsou například kečup, hořčice nebo vodou ředitelné fixy. Běžné skvrny tak odstraníte pouze houbičkou a saponátem. 


Kolik barvy si mám koupit?

Zde se můžeme řídit jednoduchým pravidlem, čím hrubší povrch natírám, tím větší množství barvy budu potřebovat. Nezoufejte, na webu Primalex si jednoduše vypočtete požadované množství barvy pomocí kalkulačky. Stačí zadat zvolený produkt a plochu, kterou se chystáte natírat. Vydatnost produktu najdete vždy i přímo na obale výrobku. Každý nátěr pak doporučujeme aplikovat vždy ve dvou vrstvách. 


A co příprava?

Věřte, že řádná příprava je mnohdy důležitější než samotné malování. Pokud se vám nábytek nechce vystěhovávat z místnosti úplně pryč, přemístěte jej do jejího středu. Usnadníte si tak přístup ke stěnám i stropu. Všechen nábytek pak překryjte zakrývací fólií. Nepodceňte ani zakrytí všech zásuvek, vypínačů či podlahových lišt, které ve většině případů postačí oblepit krycí páskou. 


Jaké pomůcky budu potřebovat?

Pro zakrytí detailů použijte maskovací pásku, nábytek a podlahu pak zakrývací či textilní savou fólií. Pro rohy místností a prostory kolem vypínačů a zásuvek si pořiďte štětec, větší plochy pak natírejte válečkem. Na válečku se rozhodně nevyplatí šetřit, s kvalitním náčiním se vám bude pracovat lépe a spotřebujete méně barvy. 


Musím škrábat starý nátěr? 

V tuto chvíli přichází na řadu otázka penetrace. V zásadě bychom měli penetraci aplikovat vždy. Sjednotí nasákavost povrchu a spotřeba barvy je pak nižší. Pokud se chcete sami přesvědčit, zda je nutné penetrovat, zkuste jednoduchý test – několikrát přejeďte jedno místo mokrým válečkem, pokud na něm ulpívá původní barva, penetraci rozhodně neopomeňte. Na stěny, na kterých je již více nátěrů, užijte hloubkovou penetraci. Na nové povrchy pak penetraci univerzální. Pokud se však i přesto rozhodnete penetraci vynechat, riskujete, že se vám nový nátěr bude loupat a budou na něm viditelné mapy. 


A jak postupovat při samotném malování? 

Pořádně si rozmíchejte barvu. Pokud vám tento bod zní banálně, věřte, že špatně rozmíchaná barva je jedním z nejčastějších důvodů, proč výsledek malování není takový, jaký jste si představovali. Barvu je důležité rozmíchávat nejen před malováním, ale i v jeho průběhu, jelikož barevné pigmenty mají tendenci se usazovat vždy na dně. Začněte malovat strop a teprve potom až stěny. Detaily nejprve natřete štětcem a poté se vrhněte na plochy s válečkem. Pro nejlepší výsledky je vždy dobré aplikovat nátěr ve dvou vrstvách. Tu nanášejte až poté, co vám řádně zaschnula přechozí vrstva. Váleček mějte neustále rovnoměrně mokrý od barvy po celém jeho obvodu, aby na stěně nevznikali kocouři.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Primalex

Foto: Primalex

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Děkuji moc za velice suprové rady na to, jak malovat. I my se totiž chystáme teď malovat náš byt a už si na to pomalu i pořizujeme nějaké věci... Zatím jsme si tedy pořídili jen roušky , ale hned po výplatě máme v plánu si pořídit i barvy a všechno potřebné k takovému kvalitnímu namalování bytu :-) Mějte se hezky a opatrujte se hlavně.

ODPOVĚDĚT

3

malujeme si zatím sami

ODPOVĚDĚT

3

Na bílo zvládneme sami, ale na barvu si zveme odborníka. Stále malujeme vápnem a to rádo dělá tzv. kocoury.

ODPOVĚDĚT

4

Dříve maloval doma manžel. Bohužel už nemá sílu, tak musíme hledat odborníka.

ODPOVĚDĚT

3

Na chatička se do toho pustit.

ODPOVĚDĚT

5

Máme štěstí...mám kamaráda malíře ten mě vymaloval celý barák..je šikovný

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (6 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kreslení děti rozvíjí. Objevte jejich talent!

Kreslení děti rozvíjí. Objevte jejich talent!

Kreslení a malování dětí patří k jejich vývoji. Z velkých čmáranic se postupně stanou různé...

Titulka pro: Malování na porcelán

Malování na porcelán

Chcete vyzkoušet malování na porcelán? Můžete zapojit i děti. Uvidíte, že je to bude bavit....

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

Titulka pro: Veďte děti k malování a kreslení, budou se lépe učit psát.

Veďte děti k malování a kreslení, budou se lépe učit psát.

Pár týdnů prázdnin uteče jako voda a než se nadějeme, budou děti zase sedět v...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÝROČÍ

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

OBLEČENÍ

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat... Obchody zavřený se ...

KÁVA

Ahojky, tak nějak by mě zajímalo, jak máte nejraději kávu? ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz