Když se bouří hormony

Hormony se každé z nás "splaší" v životě několikrát. A protože ovlivňují tyhle neviditelné látky snad všechny procesy v našem organismu, nejde si takových stavů nevšimnout.

Titulka pro: Když se bouří hormony
Zobrazit fotografii v galerii

Za ty nejzásadnější hormonální změny lze označit období puberty, těhotenství a přechod. Změny hormonálních hladin mohou přitom přinést i zdravotní komplikace.

 

Začíná to pubertou

Když je nám "náct", hormony se musí postarat o dozrání pohlavních orgánů a připravit tělo na těhotenství. Nejprve je menstruace nepravidelná a v cyklech se neuvolňují vajíčka, později se zpravidelňují a začnou být takzvaně ovulační, tedy je při nich možno otěhotnět.


Hormonální náraz má vliv i na ostatní systémy. Dívky se tak začnou dostávat do vyššího rizika nadměrného srážení krve a mohou se objevovat například i první známky žilních problémů.

 

Čekáme miminko

Asi největší změny zažívá organismus v těhotenství. Dochází k nárůstu vnitřních rodidel i dozrání prsní tkáně. „Když žena otěhotní, dostává se organismus pod tak vysoké hladiny hormonů, jaké nedosahujeme při žádné léčbě (antikoncepce, hormonální substituce). Tyto hormony jsou potřebné k udržení těhotenství, k jeho správnému průběhu a k přípravě prsů na kojení,“ vysvětluje gynekolog doc. MUDr. Tomáš Fait.


V tomto období se také nejčastěji projevují nežádoucí vlivy vysokých hladin hormonů. Aby žena při porodu nevykrvácela, radikálně se zvýší srážlivost krve. To však může vést k trombózám. Vysoké hladiny estrogenu vedou také k rozvolnění žilních stěn, což může způsobit vznik či zhoršení stavu křečových žil v dolních končetinách a v pánevní oblasti a také vznik hemoroidů. „S postupujícím těhotenstvím se pak přidává i tlak rostoucí dělohy, který zpomaluje návrat krve z dolní poloviny těla a vede tak k dalšímu zhoršení varixů dolních končetin, rodidel a hemoroidů,“ vysvětluje gynekolog a dodává: „Dalším rizikem je pak nadváha a pro hemoroidální onemocnění také tlak dělohy na malou pánev a samozřejmě samotné tlačení při porodu.“


Čím starší žena při těhotenství je, tím větší má sklon k nadměrnému srážení krve. Jako prevence trombóz pak podávají injekce s protisrážlivými látkami. Při rozvoji křečových žil a hemoroidů se pak předepisují ověřená a bezpečná venofarmaka.

 

Když se přihlásí přechod

Klimakterium je poslední fyziologickou změnou, kterou žena prodělá. Jedná se o postupné snižování funkce vaječníků a dochází k ní kolem padesátého roku.
Úbytek pohlavních hormonů postihuje všechny ženy a má za následek poruchy menstruačního cyklu. Toto období trvá zhruba šest měsíců až dva roky. U žen může způsobovat nedostatek estrogenů návaly horka, noční pocení, nervozitu, podrážděnost, plačtivost, pocity ublíženosti a nevyrovnanosti.


Hlavním důvodem rozvoje křečových žil a jejich rychlejšímu přecházení v horší stadia v pozdějším věku je celkové stárnutí tkání a snížení elasticity žilního systému. Každá žena by tedy veškeré změny měla konzultovat se svým lékařem.

Existuje léčba umělými hormony


Během života je mnoho žen pod vlivem terapeutických hormonů. Nejčastěji se jedná o hormonální antikoncepci a hormonální léčbu.

  • Někteří odborníci považují za nevhodné užívání hormonální antikoncepce u žen, které již varixy trpí. Varixy jsou totiž projevem chronické žilní choroby, která způsobuje oslabení žilní stěny. Podobné varikosity jako na povrchových žilách, které jsou vidět, by se mohly vyskytovat i na žilách v hlubokém žilním systému. „Zpomalení toku krve v těchto varixech pak může zvýšit riziko nadměrného srážení krve a uzávěru žil – trombózy. A protože hormonální antikoncepce je s touto nemocí významně spojena, bylo by nerozumné rizika zvyšovat,“ vysvětluje gynekolog. To, co platí pro hormonální antikoncepci, platí samozřejmě i pro hormonální substituční léčbu.

 

Kdo je nejvíce ohrožen?

K rozvoji chronického žilního onemocnění může tedy dojít během celého života ženy. Velmi ohrožené jsou především ty, které mají k tomu onemocnění dědičné předpoklady. Toto onemocnění začíná nenápadně: otoky nohou, křečemi či rozšířenými žilkami. Lidé mají tendenci toto onemocnění zanedbávat. Jelikož má ale zánět žil tendenci se rychle zhoršovat, je vhodné poradu u lékaře neodkládat.

„V rizikových obdobích jako je těhotenství, doporučuji užívat kompresivní punčochy. Již od prvních příznaků – pocitů těžkých, oteklých nohou, bolestí nohou, křečí. U viditelných projevů onemocnění (otoky, vystouplé žilky), je vhodné užívat účinné venofarmakum (lék na žíly), které vám předepíše váš gynekolog, praktický lékař nebo kterýkoli žilní specialista. Vlastně jediné, které bezpečné v těhotenství a při kojení, je Detralex,“ doporučuje doc. MUDr. Fait a varuje: „Nedoporučuji spoléhat se na neověřené doplňky stravy, které by mohly uškodit plodu, nebo mít pouze placebo efekt a které nejsou ověřovány. Jakoukoli léčbu proto konzultujte se svým lékařem, který vám předepíše skutečně účinný léčivý přípravek.“

 

Více informací naleznete na www.zilniporadna.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
5. 2. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

1

Dobrý den, já mám velkou potíž s pupínky, tvoří se mi akné a nevím co na to použít, poradíte mi?

ODPOVĚDĚT

2

To už mám za sebou. Teď mě trápí osteroporóza.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz