Zdraví

Kila nejdou dolů? Možná děláte při dietě chyby!

Sbírání kytiček

Pořád se snažíte zhubnout, ale jazýček váhy se ani nepohne? Je možné, že se při shazování přebytečných kil pohybujete v bludném kruhu a děláte stále stejné chyby. Které to jsou?

Málo se pohybujete.

Zákon je neúprosný. Kila začnou mizet jen v případě, že výdej energie bude větší, než její příjem. Chce to více pohybu, protože faldíků se nezbavíte pouze pomocí diety. Místo nezdravého hladovění se začněte víc pohybovat. Získáte tak nejen pevnější a pružné tělo, ale také se vám zrychlí metabolismus. Při fyzické zátěži se totiž nastartuje a pracuje rychleji ještě dalších 48 hodin.
Jaké je řešení? Více pohybu nejsou jen dlouhé hodiny strávené v posilovně. Postačí i malé změny. Přestaňte jezdit výtahem a začněte chodit po schodech. Při cestě do práce vystupte o zastávku dřív a alespoň kousek jděte pěšky. Zkuste si naplánovat i nějakou sportovní aktivitu na dovolenou. Vyrazte na kolo, výlet nebo si zahrajte na chalupě badminton. Ideální jsou také dlouhé procházky se psem.

Potřebujete sacharidy.

Přestala jste jíst těstoviny a brambory, protože obsahují sacharidy a jste přesvědčená, že se po nich tloustne? Není to tak úplně pravda. Stogramová porce těstovin má asi 120 kalorií, tedy asi tolik, jako dvě velká jablka. Brambory mají kalorií ještě méně. Kalorické bývají většinou nejrůznější omáčky, které si k těstovinám a bramborám dopřáváme. Sacharidy jsou zdrojem glukózy, která je mj. nezbytná pro činnost mozku. Jejich nedostatek navíc způsobuje pocit hladu a špatnou náladu, kterou si pak paradoxně často spravujeme sladkostmi.
Jaké je řešení? Ke snídani jsou sacharidy ideální. Dejte si třeba dva krajíčky tmavého pečiva nebo müsli s mlékem a čaj si oslaďte medem. K obědu si můžete dopřát porci celozrnných těstovin či tmavé rýže. Tyto potraviny navíc obsahují vlákninu, která vás na dlouhou dobu zasytí, protože pomaleji uvolňuje energii. Po obědě si zkuste dát malou kostičku kvalitní hořké čokolády, tím vás chuť na sladké po zbytek dne spolehlivě přejde.

Hubnutí berete jako trest.

Dieta se stala součástí vašeho života. Stále se sledujete a zdravý způsob stravování berete jako nutné zlo. Když shodíte tři kila, myslíte si, že je dobojováno, ale ouha. Čeká vás těžší úkol – znovu nepřibrat. Hubnutí se vám spojuje s něčím nepříjemným, protože se musíte vzdát svých oblíbených jídel. Těšíte se, až dieta skončí a vy se po tomhle strastiplném období odříkání odměníte nějakou dobrotou.
Jaké je řešení? Někdy si dopřejte tu rozkoš a snězte na posezení klidně celou tabulku čokolády nebo kopec zmrzliny. Neplánová porce hranolků nebo kus dortu na oslavě narozenin ještě není žádná tragédie. Tahle jídla by ale neměla být běžnou součástí vašeho jídelníčku, dejte si je opravdu výjimečně! Dodržování diety pro vás bude snazší, když budete jíst to, co máte ráda. Jezte ale malé porce, žvýkejte velmi pomalu a důkladně. Váš mozek potřebuje 20 minut na to, aby se do něj dostala informace, že jste najedená.

Jíte nepravidelně.

Ráno se nestíháte nasnídat, takže celé dopoledne v práci hladovíte. Váš metabolismus nemá šanci se nastartovat. V poledne se pak odbudete zeleninovým salátem v domnění, že pro sebe děláte to nejlepší a máte radost, jak vám to hubnutí jde. Když z vás pak večer po návratu domů opadne celodenní stres, najednou vás přepadne obrovský hlad, který nemáte šanci zvládnout. V rychlosti a bez rozmyslu do sebe nasoukáte, co právě najdete v lednici, a přijmete tolik kalorií, které by vám jinak bohatě vystačily na celý den. Večer už ale vaše tělo nemá šanci takovou porci energie spálit, a tak si ji uloží do zásoby.
Jaké je řešení? Jestliže doma nemáte čas na snídani, kupte si cestou do práce celozrnné pečivo nebo jogurt s müsli a snězte to v práci. Nezapomeňte i na ovoce, které si dáte během dne ke svačině. Večer si vyšetřete půlhodinku a připravte si něco k jídlu na druhý den do práce. Když budete jíst pravidelně přes den, nebudete mít pak večer tak velký hlad.

Spoléháte na zázraky.
Věříte slibům zázračných diet a polykání hubnoucích pilulek. Proč by ne, když je často doporučují známé osobnosti, které na fotkách v časopisech vypadají dokonale. Zpočátku vám nechybí nadšení, hubnete a vše se zdá být skvělé. Váš metabolismus ale pomalu a jistě zpomaluje a ručička ukazující váhu se zastaví. Přísnou dietou totiž neztrácíte tuky, ale glykogen, tedy zásobu glukózy nashromážděnou v játrech a svalech. Pak se vaše tělo pomalu začne zbavovat vody. Po pár dnech je vám sice sukně volnější a ručička váhy ukazuje o pár kilo méně, ale tuku jste se nezbavila. Když se pak vrátíte zpět k normálnímu režimu, kila jsou zpět.
Jaké je řešení? Hubněte s rozumem. Nadbytečné tukové zásoby ztratíte pomalu. Odborníci doporučují hubnout tempem 0,5kg – 1 kg za týden. Jen tak bude mít vaše snaha šanci na úspěch. Zapomeňte na zázraky a vezměte si na pomoc zdravý selský rozum. Přemýšlejte nad vším, co sníte. Vyhněte se sladkým a tučným jídlům, alkoholu, jezte hodně zeleniny a ovoce a dodržujte pitný režim.

Přeháníte to s džusy a ovocem.
Jste přesvědčená, že se po ovoci hubne a že ovocné šťávy jsou zdravé. To je sice pravda, ale nezapomínejte na to, že ovoce obsahuje hodně cukru a kalorií. Dát si po večeři hrozen vína nebo pár banánů, není pro hubnutí zrovna nejlepší. Hlídejte si také, co pijete. Džusy bývají velmi kalorické. Proto je řeďte vodou a dopřejte si je spíše v menším množství.
Jaké je řešení? Jezte ovoce, které vám pomůže zhubnout. Je to třeba ananas. Obsahuje bromelin – enzym, který usnadňuje spalování tuků. Grapefruit má v sobě zase enzym naringin, jenž pročišťuje tělo. Vybírejte si ovoce s velkým podílem vlákniny. Jsou to třeba maliny, rybíz a angrešt. Místo různých šťáv pijte vodu s citronem, která vám pomůže očistit organismus z toxinů.

Text: Zuzana

Foto: iStock

3.1. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků