Zdraví

Klíč k životu

Sbírání kytiček

Taky patříte k těm, co mají sebevědomí na bodu mrazu nebo ještě o něco níže, a i když vám všichni tvrdí, že jste milá, chytrá a hezká, myslíte si o sobě, že vám to říkají pouze ze soucitu a ve skutečnosti jste ohavná a úplně blbá?

Věra měla právě takovou dceru Katku. A byla z toho docela zoufalá, protože Katka měla díky sebevědomí nula pocit, že nikdy v životě nic nedokáže, že si nikdy nikoho nenajde, a že tedy vlastně nic nemá cenu… Objektivně krásná a chytrá holka seděla v koutě a utápěla se ve vlastním neštěstí, až opravdu od sebe všechny odpudila. A pak nastoupila sebedestrukce: alkohol, prášky… Vypadalo to, že není cesty zpátky.

Přijmout sebe sama je jeden z nejtěžších životních úkolů. Právě o to se snaží metoda „Klíč k životu“. Je to vlastně jakýsi alternativní způsob psychoterapie, který pracuje s aktivní, řízenou imaginací, s obrazy a příběhy. Propracovaný systém pomáhá člověku postupně odstraňovat ty bloky, jež mu ubírají nejvíc energie a brání mu žít naplno.
To byl přesně Katčin případ. Ne, nepovedlo se to hned po prvním sezení. Ale Katka se odhodlala začít se sebou něco dělat. A jít na kurz „Klíče“. I když se ta její část, která změnu nechtěla, bránila jako čert. Večer před odjezdem dostala horečku, ztratila lístek na autobus do Prahy, autobus jí málem ujel… Znáte to. Nakonec ale přece jenom dorazila a hned po prvním dnu byli rodiče v šoku. Domů se vrátil vyměněný člověk.

Katka se rozzářila, usmívala, byla dokonce vtipná, měla chuť se bavit s nimi i s naprosto neznámými lidmi… A to byl jenom začátek. Samozřejmě, ne vždy je to takhle radikální. Katka ale potkala lidi, kteří ji přijali. Zjistila, že není horší než ostatní. Uviděla, že každý má nějaký problém, a to stejně velký, ne-li větší než ona sama. A že si můžou vzájemně pomoct.

Není to úplně snadná cesta. Podobně jako většina obdobných metod i tato chce odvahu podívat se na sebe sama, podívat se pravdě do očí, odvahu zbavit se falešných iluzí a přesvědčení, starých modelů chování a programů, které se neustále vracejí i přesto, že si člověk myslí, že se jich už dávno zbavil. „Klíč“ nabízí úžasnou možnost zbavit se jich doopravdy – v podvědomí. Až když jsme svobodní, můžeme opravdu naplno žít. „Klíč k životu“ je i klíč ke svobodě. Alespoň pro mě.

Zajímá-li vás ukázka klíče, můžete se jít podívat 1. března 2011 od 18:00 do studia Therapypoint Evropská 35. Více informaci najdete na http://www.kristalovacesta.cz

Autor: Hana Cielová
Foto: Křišťálová cesta
2. 2. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků