Komu ze slavných byla osudná rychlá auta? Aneb nejtragičtější dopravní nehody

Byli mladí, krásní, talentovaní a davy fanoušků je věrně milovaly a obdivovaly. Jejich bohatství jim umožňovalo život v přepychových domech, navštěvování luxusních destinací a řízení těch nejlepších vozů.

Komu ze slavných byla osudná rychlá auta? Aneb nejtragičtější dopravní nehody
Zobrazit fotografii v galerii

Právě auta vzbuzující závist závratnými čísly svých tachometrů se jim stala smutným osudem. Kdo ze slavných předčasně zemřel vinou tragické automobilové havárie? 


James Dean (24) – Porsche 550 Spyder 

Jeden z nejtalentovanějších herců své doby. Kromě neoddiskutovatelného nadání mu bylo dáno do vínku charisma, sexappeal a podmanivé chlapecké rošťáctví. Postava Jima Starka, kterou ztvárnil v kultovním filmu Rebel bez příčiny (Rebel Without a Cause) z něj udělala symbol bouřící se mladé generace a předurčovala mu hvězdnou budoucnost. Ta však byla zoufale krátká! 


Jeho filmová kariéra byla násilně ukončena již 30. září 1955, kdy se vášnivý čtyřiadvacetiletý závodník James Dean ve svém vozu Porsche 550 Spyder, kterého familiárně nazýval „malý parchant“ chystal na automobilové závody v kalifornském Salinas. Na silnici 46 se v pozdním odpoledni čelně srazil s vozem Ford Tudor. Jeho řidič – dvacetiletý mladík - kvůli objemnosti svého auta utrpěl jen drobná poranění. James Dean takové štěstí neměl, krátce po převezení do nemocnice podlehl mnohačetným zraněním. Policejní zpráva nakonec viníka neurčila. Jako příčinu tragické nehody bylo uvedeno slunce, které oba řidiče v osudový okamžik oslnilo. Očití svědci však uvedli, že hercův vůz se po silnici řítil nepřiměřeně vysokou rychlostí 


Grace Kelly (52) - Rover P6 3500 

13. září roku 1982 se kněžna Grace vracela se svou sedmnáctiletou dcerou Stephanií z venkovského sídla Roc Angel domů. Do malého knížectví na jihu Francie. Do Monaka, jemuž byla dříve úspěšná hollywoodská hvězda již 26 let milovanou a oddanou kněžnou. Poslední zatáčku před Monte Carlem však její vůz Rover P6 nezvládl a zřítil se ze 37metrového srázu. Podle lékařů za tuto fatální nehodu mohla mrtvice, která Grace postihla na nejméně vhodném místě – ve strmých zatáčkách směřujících k monackému paláci. Kněžna ztratila nad vozem kontrolu a ani ona, ani její nejmladší dcera nemohly zkáze nikterak zabránit. Obě byly s vážnými zraněními okamžitě převezeny do nemocnice. Tam už lékaři jen smutně konstatovali, že Grace má vážná poranění mozku, hrudníku a mnohačetné zlomeniny. Následující den ve 22:55 dal její manžel kníže Rainier z důvodů stavu, který vylučoval jakékoliv zlepšení a nebyl tak slučitelný se životem, svou životní lásku odpojit od přístrojů. 


Stephanie kromě doživotního psychického trauma utrpěla otřes mozku, mnohačetné zlomeniny krčních obratlů, žeber a klíční kosti, což ji neumožňovalo zúčastnit se pohřbu své matky. Ten se uskutečnil 18. září za účasti více jak 400 kondolujících z řad význačných osobností společenského života. S jednou z nejkrásnějších hereček a nejmilovanějších panovnic se přišel naposledy rozloučit Cary Grant, Nancy Reagan či princezna Diana, kterou o 15 let později čekal podobně tragický osud. 


Paul Walker (40) – Porsche Carrera GT 

Rychlá auta byla jeho osud. Pohledný sympatický herec se proslavil díky kultovním filmům Rychle a zběsile (Fast and Furious), kde hrají prim ty nejluxusnější a nejrychlejší vozy světa. On sám na filmovém plátně s přehledem zvládal podmanění stovek nadupaných koní pod kapotou. V osudný den 30. listopadu 2015 ale neřídil, svůj život svěřil do rukou kamaráda Rogera Rodase, profesionálního jezdce. V červeném Porsche Carrera GT společně mířili na charitativní akci organizace Reach Out Worldwide. Asi hodinu cesty od Los Angeles vůz narazil do stromu, otočil se o 180 stupňů a záhy explodoval. Walker ani řidič vozu neměli žádnou šanci na přežití. Přestože se hercova dcera Meadow ze smrti svého slavného otce pokoušela vinit automobilku Porsche s odůvodněním, že tento model měl problémy se stabilitou, experti za důvod tragické nehody označili nepřiměřenou rychlost (v úseku, kde byla povoleno 70 km/h se auto řítilo dvojnásobnou rychlostí) a následkem toho nezvládnuté řízení. 


Ať už byl důvod jakýkoliv, Paula Walkera to fanouškům a rodině nevrátí. Jako vzpomínku na charizmatického herce se každý rok v den výročí jeho předčasné smrti scházejí na Huntingtonské pláži v Kalifornii, kde modrooký fešák tak rád surfoval. 


Princezna Diana (36) – Mercedes 

Ani princezna Diana v tragický den neřídila. Nejsmutnější na této naprosto zbytečné smrti je, že ji zavinil lidský hyenismus a trestuhodná neprofesionalita řidiče Henriho Paula. Ten v sobotu večer usedl za volant černého Mercedesu, aby z hotelu Ritz odvezl svého zaměstnavatele egyptského milionáře Dodi Al Fayeda a jeho novou lásku. Tou nebyl nikdo jiný, než jedna z nejfotografovanějších žen světa – Diana, princezna z Walesu. Ač se ohledně této nejpropíranější tragické nehody záhy vyrojila řada konspiračních teorií, fakta jsou zřejmá. 


Poslední prázdninový den roku 1997 Diana a Dodi Al Fayed ve snaze uniknout před hordou senzacechtivých paparazzi, kteří toužili po co nejdetailnějším snímku slavného párečku, ujíždějí pařížskými ulicemi s novináři a fotografy v patách. Při průjezdu tunelem však řidič nezvládá nepřiměřeně vysokou rychlost vozu a naráží do zdi. Všichni tři pasažéři jsou na místě mrtví. Řidiči byl poté v krvi naměřen alkohol – dvojnásobné množství, než jaké povolují francouzské zákony. Když se tehdy Britové probouzeli před necelými dvaadvaceti lety do nedělního rána, všechna média hlásala jen jednu, těžko uvěřitelnou zprávu – milovaná královna lidských srdcí je mrtvá. 


Falco (41) – Mitsubishi Pajero 

Rock Me Amadeus, Jeanny, Der Kommisar. Málokoho při těchto nesmrtelných hitech nepřepadne nostalgie a smutek. Lítost nad tím, že jejich autor – rakouský zpěvák Falco už žádný podobný song, který by si notovali lidé po celém světě, nesloží. 13 dní před jeho 41. narozeninami smetl jeho vůz Mitsubishi Pajero linkový autobus. Stalo se to 6. února 1998 při vyjíždění z parkoviště na hlavní silnici ve městě Puerto Plata v Dominikánské republice, kde zpěvák považovaný za nejslavnějšího evropského zpěváka, plánoval svůj comeback. 


Vlastním jménem Johann Hölzel si dokázal podmanit Ameriku, přestože zpíval v němčině, za svoji kariéru prodal 20 milionů alb, což z něj učinilo nejprodávanějšího rakouského zpěváka. Jak mrazivě znějí slova jeho písně Coming Home při představě, že se do své domoviny vrátil, aby byl pohřben na Ústředním vídeňském hřbitově, kam se s ním přišlo naposledy rozloučit více než 4 tisíce lidí. O tom, že rychlá auta mohou být dobrým sluhou, ale špatným pánem netřeba příliš polemizovat. Rychlost je opojná a řidič si v tu chvílí nechce připustit, co může adrenalinové přidávání plynu způsobit. Jak dostat svého plechového miláčka pod kontrolu, a přesto si užívat rychlou a zběsilou jízdu, se dozvíte v mnoha tematicky zaměřených pořadech na Discovery Channel, které můžete sledovat během srpna v rámci Turbo měsíce (Turbo Month).


Zdroj a foto: Discovery Channel

DISKUZE K ČLÁNKU

6

Opravdu smutné čtení. Nedá mně to nevzpomenout i na na naše známé osobnosti, kterým jízda v autě přinesla smrt, byť příčinou nebyla zrovna velká rychlost, ale třeba nepozornost na železničním přejezdu nebo vina někoho jiného. Napadl mě Jiří štaidl, Petr Sepéši, Ivan Hlinka, nezapomenutelný herec Tomáš Holý nebo vynikající krasobruslařka Hana Mašková.

ODPOVĚDĚT

3

souhlasím,a to jsou známé osobnosti a kolik je ještě obyčejných mladých lidí

ODPOVĚDĚT

5

Pomalu každý den na silnicích někdo zemře. Mladí, staří, celé rodiny. Samozřejmě, že se to netýká jen slavných nebo známých.

ODPOVĚDĚT

2

Smutné čtení...

ODPOVĚDĚT

5

škoda mladých životů...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TVOŘENÍ S DĚTMA

Co děláte doma s dětma když se nedá jít ven? Co takhle s nima ...

CLIP IN

Zná někdo www.vlasy-k-prodlouzeni.cz? Dostala jsem na ně ...

DETOXIKACE ORGANISMU

Co se týká imunity a detoxikace organismu, tak jsem ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz