Kořenový syndrom: Oč jde a jak se dá citlivě léčit?

Bolest v oblasti bederní páteře občas potrápí každého. Pokud však přetrvává déle než čtvrt roku, bavíme se už o chronické bolesti. Ta mívá různé příčiny. Jednou z těch nejčastějších je takzvaný kořenový syndrom.

Kořenový syndrom: Oč jde a jak se dá citlivě léčit?
Zobrazit fotografii v galerii

Radikulární neboli kořenový syndrom vzniká v důsledku útlaku či mechanického poškození nervového kořene. V drtivé většině za to může výhřez meziobratlové ploténky, dále jde o syndrom selhání operační léčby spojený se zmnožením vaziva v epidurálním prostoru, nebo o degenerativní změny na páteřních obratlích, vyloučit nelze ani úrazy páteře či její zánětlivé onemocnění infekční povahy, nádory a jiné. 


Poznejte svou bolest

Mezi typické projevy kořenového syndromu patří silná bolest zad v bederní oblasti, která vystřeluje nebo vyzařuje do zpravidla jedné končetiny. Někdo hovoří o tom, že bolest bodá, jiný udává, že pálí či pulzuje, další svůj problém označuje jako mravenčení nebo brnění nohy a podobně. 

Bolest může provázet částečná či úplná ztráta citlivosti až nehybnost nohy. Dochází ke snížení funkce a omezení svalové síly končetiny spojené s neschopností stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu, především do záklonu a předklonu. Bolest může provokovat i kašel, kýchání nebo pouhý pobyt na toaletě, když jdete na velkou. 


Jak se diagnostikuje 

„K přesné diagnostice radikulárního syndromu a léčby radikulární bolesti využíváme moderní intervenční metody zahrnující spektrum diagnosticko-prognostických výkonů, které již samy o sobě mohou přinést léčebný efekt,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP z Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics. Diagnóza se tedy určuje po odběru anamnézy, klinickém vyšetření a zhodnocení nálezů zobrazovacích metod (magnetická rezonance, MRI). 

Stanovenou diagnózu si lékaři následně ověřují intervenčním testem, kdy jehlou pod kontrolou RTG přesně vpraví k daným problémovým místům lokální anestetika. Po potvrzení správnosti úvahy, kdy na základě anestetik dojde k přerušení dráhy bolesti a jejímu výraznému snížení až vymizení, se zvažuje nejefektivnější a nejšetrnější způsob ošetření daných míst k dosažení úlevy od bolesti. 

Mezi diagnosticko-prognostické výkony patří například blokáda mediálních ramének, blokáda nervových kořenů či třeba provokační diskografie. 


Šetrné řešení 

Pokud je třeba další terapeutický postup, na zdejší klinice používají šetrné a přesné výkony v režimu jednodenní chirurgie. „To znamená, že pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku na lůžku (většinou po dobu 120 minut) navrací do svého domova,“ upřesňuje lékař. V případě kořenového syndromu, spojenému s výhřezem meziobratlové ploténky nebo „vazivovými srůsty“ v míšním kanálu vzniklými po operaci páteře, se využívá unikátní endoskopický výkon. 

Následně se provádí optická vizualizace epidurálního prostoru zpředu, čímž je zkontrolován výskyt případných patologických změn v ošetřené oblasti a jejím okolí. V případě objevení těchto změn tak mohou být provedena okamžitá opatření, ať už podání protizánětlivých léků, rozrušení srůstů, zbytků ploténky a podobně. 


Tohle byste měli vědět 

Kořenový syndrom se týká jak pacientů, kteří ještě nebyli na operaci páteře, tak i těch, kteří ji už absolvovali. Jak je to možné? Bavíme se o syndromu selhání operační léčby. Prakticky to znamená, že i když byla operace z pohledu anatomie a technického postupu provedena správně, bolest přetrvává nebo nově vzniká. Důvodem může být epidurální fibróza neboli zmnožení vaziva v míšním kanálu, dráždící nervový kořen nebo způsobující zúžení epidurálního prostoru. Pozor! Není to nijak neobvyklé, statisticky se vyskytuje až u třetiny pacientů po klasické operaci páteře. 


Vyzkoušejte E-konzultaci 

Pokud si stále nejste jisti, jestli je kořenový syndrom právě váš problém, můžete svůj zdravotní stav konzultovat přes internet. Tato služba je zdarma, stačí si najet na stránku europainclinics.cz/e-konzultace a vyplnit potřebné údaje ještě před návštěvou zdravotnického zařízení. 


Připravila: red.

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, poradíte prosím jaké doplňky užívat pro ...

KRYT NA TELEFON

Zdravím, kde se dá koupit kvalitní kryt, ale za nějakou ...

BATOH DO ŠKOLY

Dobrý den, sháním školní batoh pro dcerku, která je ve ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz