Kořenový syndrom: Oč jde a jak se dá citlivě léčit?

Bolest v oblasti bederní páteře občas potrápí každého. Pokud však přetrvává déle než čtvrt roku, bavíme se už o chronické bolesti. Ta mívá různé příčiny. Jednou z těch nejčastějších je takzvaný kořenový syndrom.

Kořenový syndrom: Oč jde a jak se dá citlivě léčit?
Zobrazit fotografii v galerii

Radikulární neboli kořenový syndrom vzniká v důsledku útlaku či mechanického poškození nervového kořene. V drtivé většině za to může výhřez meziobratlové ploténky, dále jde o syndrom selhání operační léčby spojený se zmnožením vaziva v epidurálním prostoru, nebo o degenerativní změny na páteřních obratlích, vyloučit nelze ani úrazy páteře či její zánětlivé onemocnění infekční povahy, nádory a jiné. 


Poznejte svou bolest

Mezi typické projevy kořenového syndromu patří silná bolest zad v bederní oblasti, která vystřeluje nebo vyzařuje do zpravidla jedné končetiny. Někdo hovoří o tom, že bolest bodá, jiný udává, že pálí či pulzuje, další svůj problém označuje jako mravenčení nebo brnění nohy a podobně. 

Bolest může provázet částečná či úplná ztráta citlivosti až nehybnost nohy. Dochází ke snížení funkce a omezení svalové síly končetiny spojené s neschopností stoupnout si na špičky nebo zvednout nohu do schodů. Bederní páteř bývá omezena v pohybu, především do záklonu a předklonu. Bolest může provokovat i kašel, kýchání nebo pouhý pobyt na toaletě, když jdete na velkou. 


Jak se diagnostikuje 

„K přesné diagnostice radikulárního syndromu a léčby radikulární bolesti využíváme moderní intervenční metody zahrnující spektrum diagnosticko-prognostických výkonů, které již samy o sobě mohou přinést léčebný efekt,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP z Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics. Diagnóza se tedy určuje po odběru anamnézy, klinickém vyšetření a zhodnocení nálezů zobrazovacích metod (magnetická rezonance, MRI). 

Stanovenou diagnózu si lékaři následně ověřují intervenčním testem, kdy jehlou pod kontrolou RTG přesně vpraví k daným problémovým místům lokální anestetika. Po potvrzení správnosti úvahy, kdy na základě anestetik dojde k přerušení dráhy bolesti a jejímu výraznému snížení až vymizení, se zvažuje nejefektivnější a nejšetrnější způsob ošetření daných míst k dosažení úlevy od bolesti. 

Mezi diagnosticko-prognostické výkony patří například blokáda mediálních ramének, blokáda nervových kořenů či třeba provokační diskografie. 


Šetrné řešení 

Pokud je třeba další terapeutický postup, na zdejší klinice používají šetrné a přesné výkony v režimu jednodenní chirurgie. „To znamená, že pacient se po zákroku a doporučené době odpočinku na lůžku (většinou po dobu 120 minut) navrací do svého domova,“ upřesňuje lékař. V případě kořenového syndromu, spojenému s výhřezem meziobratlové ploténky nebo „vazivovými srůsty“ v míšním kanálu vzniklými po operaci páteře, se využívá unikátní endoskopický výkon. 

Následně se provádí optická vizualizace epidurálního prostoru zpředu, čímž je zkontrolován výskyt případných patologických změn v ošetřené oblasti a jejím okolí. V případě objevení těchto změn tak mohou být provedena okamžitá opatření, ať už podání protizánětlivých léků, rozrušení srůstů, zbytků ploténky a podobně. 


Tohle byste měli vědět 

Kořenový syndrom se týká jak pacientů, kteří ještě nebyli na operaci páteře, tak i těch, kteří ji už absolvovali. Jak je to možné? Bavíme se o syndromu selhání operační léčby. Prakticky to znamená, že i když byla operace z pohledu anatomie a technického postupu provedena správně, bolest přetrvává nebo nově vzniká. Důvodem může být epidurální fibróza neboli zmnožení vaziva v míšním kanálu, dráždící nervový kořen nebo způsobující zúžení epidurálního prostoru. Pozor! Není to nijak neobvyklé, statisticky se vyskytuje až u třetiny pacientů po klasické operaci páteře. 


Vyzkoušejte E-konzultaci 

Pokud si stále nejste jisti, jestli je kořenový syndrom právě váš problém, můžete svůj zdravotní stav konzultovat přes internet. Tato služba je zdarma, stačí si najet na stránku europainclinics.cz/e-konzultace a vyplnit potřebné údaje ještě před návštěvou zdravotnického zařízení. 


Připravila: red.

Foto: Pixabay


DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz