Rodina

Koupit raději zlaté slitky, nebo zlaté mince?

Češi pomalu začínají chápat, že investice do zlata se vyplatí. Letošní rok je toho jasným důkazem.

Zatímco před pár měsíci byla cena zlata neobvykle nízko, je to jen pár týdnů, co se vyhoupla tak vysoko, že i někteří sběratelé začali rozprodávat své sbírky. Obecně se však zlato doporučuje jako dlouhodobá investice. V jaké podobě si ho ale zakoupit? 

Pokud jde o investiční zlato ve fyzické podobě, existují v podstatě dvě možnosti. Buď si pořídíte zlaté slitky, nebo zlaté mince. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Větší zájem je o mince, a to konkrétně o mince švýcarských rafinérií, které na našem trhu hrají prim. 

Švýcarské rafinérie byly dlouhou dobu uzavřené 

Během pandemie byly švýcarské rafinérie delší dobu uzavřené. Argor-Heraues, PAMP a Valcambi dohromady produkují třetinu světové produkce, všechny přitom leží ve Švýcarsku v kantonu Ticino u italských hranic. Kvůli nařízení vlády musely být dva měsíce uzavřené a výpadek provozu je znát. Slitků z drahých kovů je nedostatek, zejména těch stříbrných. 

V Česku nyní investujeme do mincí Wiener Philharmoniker 

Čeští investoři však investiční zlato kupují dál a nově se soustředí na zlaté mince Wiener Philharmoniker. Tyto mince z Vídně se razí z ryzího zlata, mívají hmotnost 1 Oz (trojské unce) či menší. Prodává je například specializovaný prodejce investičního zlata v pražském Obecním domě. 

Cena zlata v podobě těchto mincí je navíc ještě o něco nižší než u švýcarských slitků stejné hmotnosti. Mince Vídeňský Filharmonik přitom nejsou nijak horší, jde o světoznámou značku, kterou prodáte kdekoliv. 

Mince jsou pro spoustu investorů lákavější než slitky 

Hromadit zlaté mince je pro investory často lákavější. Mince mají hezký reliéf, můžete se jich dotýkat, cítit magickou sílu zlata, případně využít i jejich sběratelskou hodnotu. Mince Vídeňský Filharmonik se však prodávají pouze za cenu zlata, neplatíte sběratelskou hodnotu ani DPH. Atraktivní je také skutečnost nepovinného číslování, u slitků je naopak povinné. 

Nejmenší zlaté mince Wiener Philharmoniker koupíte do 5 000 korun, třeba právě v prodejně v Obecním domě. Kromě nich mají na výběr i kanadské mince, americké mince či slavné australské „Klokany“. 

Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené.“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny.

Komerční prezentace
Foto: Archiv firmy


Diskuze: příspěvků