Zdraví

Jak ošetřit rány

Sbírání kytiček

Děsíte se okamžiku, kdy budete muset ošetřit poranění? Co teprve ošetřovat malé dítě. Hlavně při pobytu venku hrozí více povrchových poranění a odřenin. Připravte si domácí lékárničku a pozorně čtěte, jak správně ošetřit rány sobě i svým dětem, které jsou jednou z nejohroženějších skupin.

Betadine mast

Drobná povrchová poranění kůže jsou nejčastějším úrazem, který je ošetřován doma. Pokud není rána příliš hluboká a nevyžaduje šití nebo není infikovaná zvířecím nebo chemickým jedem, můžete sebe i členy své rodiny ošetřit sami. Nejprve ránu důkladně ošetřete dezinfekcí např. Betadine i ve formě masti. Zbaví ranku všech bakterií a virů. Mast je vhodná na menší poranění nebo spáleniny. Pokud je rána na místě, kde často dochází ke kontaktu s jinými předměty, a hrozí tak zvýšené zanesení infekce, např. na ruce nebo chodidle, dezinfikujte poraněné místo dvakrát denně (ráno a večer) po dobu min. tří dnů, dokud rána nebude zatažená.

Betadine roztok

Nebezpečné jsou zpravidla řezné, sečné a bodné rány, které mohou poškodit cévky. V takovém případě je nutné zabránit ztrátě krve, ránu zaškrtit a neprodleně vyhledat lékaře. Hluboké rány většinou vyžadují šití, záleží na jejich rozsahu a hloubce. Pokud se jedná o povrchovou řeznou ránu, je první pomoc poměrně snadná. Nejprve poraněné místo vyčistěte dezinfekcí. Na trhu je mimo klasických dezinfekcí, které známe z dětství a nemáme na ně moc hezké vzpomínky, ale také jodová dezinfekce Betadine, která nepálí, přesto ale dezinfikuje, nepoškozuje buňky živé tkáně a podporuje proces hojení. Oblíbí si ji zvláště vaše děti a vy už jim nebudete muset sušit slzičky. Na tento typ zranění je vhodnější Betadine roztok. Dejte pozor, aby ošetřovaný nebyl alergický na jód. Pokud je rána drobná, stačí ji vyčistit a přelepit náplastí, která zabrání znovuotevření rány. Větší řeznou ránu je třeba zašít, proto neprodleně vyhledejte nejbližšího lékaře nebo pohotovost. Předejdete tak složitému hojení, na které vám může zůstat nehezká památka v podobě často i bolestivé jizvy.

Menší tržná rána vyžaduje stejné ošetření jako řezná. Pokud je však rána způsobena kousnutím psa, hmyzu nebo jiného zvířete, je třeba nejprve zjistit, zda zvíře není nemocné. S infikovanou ranou byste měli neprodleně vyhledat lékaře, který vám zajistí potřebné protilátky, aby infekce či otrava nepostupovala dále do těla. Pokud máte jistotu, že rána není infikována, postupujte stejně jako u jiných poranění. Nejprve ránu vydezinfikujte a poté ideálně použijte přípravek, který podporuje proces hojení. Moderní farmakologie nabízí přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, která dokáže celý proces hojení urychlit a mimo jiné podporuje i tvorbu nové tkáně.

Cicatridina sprej – rychlé hojení bez jizev

Na všechna poranění můžete použít přípravek, který urychlí proces hojení a předejde vzniku jizvy. Můžete použít CICATRIDINA® sprej, jež je expert na tzv. vlhké hojení, kdy nevzniká strup. Strup sice ránu chrání před infekcí, ale prodlužuje dobu hojení a zabraňuje rovnoměrnému vytváření nové kůže, díky čemuž vznikají nehezké jizvy. Sprej CICATRIDINA® tomuto předchází a celý proces hojení urychlí až o 70 %.

Jak probíhá hojení se sprejem Cicatridina

1. Zánětlivá fáze trvá obvykle tři dny. Hlavní úlohu zde hrají bílé krvinky, které likvidují mrtvou tkáň a zabraňují možné infekci. Při použití spreje CICATRIDINA® je tato fáze urychlena. Navíc se zvyšuje aktivita bílých krvinek v místě poranění. Kyselina hyaluronová obsažená ve spreji dokáže absorbovat velké množství přebytečného výpotku z rány a zároveň brání vysychání spodiny rány a buněk. Zjednodušeně řečeno – zabrání vzniku strupu, ale ochrání ránu před infekcí a zkrátí dobu prvního scelení rány.

2. Během proliferační fáze se vytvářejí nové cévy a vyplňuje se místo poranění tzv. granulací. Obnovují se kolagenová vlákna a rána získává pevné zacelení. CICATRIDINA® sprej podporuje rychlejší tvorbu kolagenu i proces vyplnění a dá vzniknout tzv. „trojrozměrnému“ lešení kolagenových vláken tak, aby mohla vzniknout plnohodnotná náhrada chybějící tkáně místo jizvy.

3. V závěrečné fázi dochází k obnově epitelu a nově vzniklá granulační tkáň je pokryta vrstvou dlaždicových epiteliálních buněk. Za pomoci spreje CICATRIDINA® dochází k rychlé obnově epitelu, tedy kůže.
 

Autor: Katka
Foto: archiv firem

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků