Krása

Jak se starat o vlasy na konci zimy

Sbírání kytiček

V zimních měsících se většina z nás snaží mít hlavu v teple. Díky častému nošení čepice jsou však naše vlasy oslabené, mdlé, konečky se lámou a vlasy častěji vypadávají. Za pár dní sundáme čepice a budeme chtít, aby nám to slušelo.

Na jaře chce každá žena rozkvést

Abychom předešli šíření poplašných zpráv, na úvod si musíme ujasnit, že vlasy nám přirozeně vypadávají každý den. Bývají však období, kdy si to uvědomujete méně, protože máte hlavu plnou jiných starostí. U žen je přechod ze zimy do jarního období něco jako přerod kukly na motýla. Dost bylo skrývání se pod velké bundy, čepice a kapuce. S příchodem slunečních paprsků chceme zazářit a na okolí působit přitažlivě, což však bohužel nejde ruku v ruce s unavenými vlasy. 

Sezónní vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je přirozený jev, kterému musíte čelit každý rok. „ Normálně vypadne zdravému člověku denně 50 až 100 vlasů. Mírně zvýšené vypadávání obvykle pociťujeme během zimních měsíců. Málo slunce a krátké dny s nedostatkem denního světla vedou ke snížené produkci melatoninu, což následně ovlivňuje hladinu hormonů. Můžeme říci, že nedostatek vitaminu D a rozkolísání hladiny hormonů v těle dokáže způsobit takzvané sezónní vypadávání vlasů,“ vysvětluje dermatoveneroložka MUDr. Jana Šrámeková. 

Kdy můžeme mluvit o problému?

Faktorů, proč vlasy sezónně řídnou, je několik. Do jisté míry jejich hustotu ovlivňuje strava, nevhodně zvolené vlasové přípravky či nedostatečná péče, kterou jim věnujeme, jakož i genetika. Tušili jste například, že lidé s přirozenou blond barvou mají průměrně 120-130 tisíc vlasů, tmavovlasí jedinci mají kolem 100 tisíc a rusovlasí ještě o 20 tisíc méně? 

Zbystřit pozornost byste měli až tehdy, když se vypadávání vlasů začne vymykat kontrole. Prořídnutí vlasů si obvykle všimneme až tehdy, když se jejich počet sníží o 10 – 15%, tedy když je nacházíme všude kolem nás – ve vaně, na polštáři, na oblečení, na hřebenech. A když se nám vlasy velmi snadno uvolňují při mechanickém tahu. Tehdy máme problém, který je potřeba řešit s odborníkem,“ upozorňuje MUDr. Jana Šrámeková. 

Kadeřnice Petra Veberová doporučuje používat v chladném počasí vlasové oleje. „Oleje dokážou uzavřít vlasovou kutikulu a vlasy pak vypadají lépe,“ vysvětluje Petra Veberová. Na konci zimy bychom podle ní měli věnovat pozornost i vlasové pokožce. Bývá vysušená a mohou se ve vlasech objevit i lupy. Vyzkoušet můžete vlasový peeling, který vlasovou pokožku vyčistí.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: parvee.cz
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků