Kosmetika

Opalování: dodržujte plážová pravidla

Sbírání kytiček

Všichni víme, že když se spálíme, je to bolestivé. Několikrát jsme si vyzkoušeli i další následky a přesto jsme nepoučitelní. Příští léto a někdy dokonce hned, jak se kůže zahojí, uděláme stejnou chybu znovu. Sílu sluníčka podceňujeme, opalovací kosmetiku nepoužíváme, v touze po rychlém opálení používáme nižší ochranný faktor nebo na kůži nanášíme příliš malé množství opalovací kosmetiky.

I když kůže pokaždé rychle zregeneruje a spáleniny se zahojí, nic nám neodpouští. Každé takové pochybení si moc dobře pamatuje a někde uvnitř všechno střádá. Závažnější následky – různé komplikace a poškození včetně zhoubných kožních nádorů- se tak mohou projevit až za řadu let. K tomu všemu sluneční paprsky představují pro naši pokožku riziko předčasného stárnutí, vzniku vrásek i pigmentových skvrn. Pokud vám tedy záleží na vašem zdraví a kráse, buďte zodpovědnější.

Síla slunečního záření

Slunce je zrádné. I když má pozitivní vliv na psychiku člověka, dodává nám energii, podmiňuje základní životní rytmy, napomáhá při tvorbě vitaminu D, umožňuje věnovat se sportu a vodním radovánkám, jeho záření škodí. UV záření dopadající na Zem je tvořeno především UVA a UVB složkou. UVA a UVB paprsky se odlišují ve vlnové délce, energii a účincích na pokožku.

UVA záření je ve srovnání s UVB složkou mnohem záludnější, neboť proniká hlouběji do kůže, účinek na pleť není hned viditelný a poškození se může projevit až s odstupem času. UVA záření se podílí na ztrátě pružnosti kůže, na jejím předčasném stárnutí a na vzniku vrásek.

UVB záření zasahuje zejména vrchní vrstvu kůže, podílí se sice na tvorbě vitamínu D a způsobuje tolik žádané opálení, ale zároveň i okamžité a viditelné poškození kůže – spálení, puchýře, záněty a v neposlední řadě také kožní nádory.

Proto má-li být ochrana pokožky před sluncem efektivní, měla by blokovat obě složky záření. Podle nařízení Evropské komise pro bezpečný pobyt na slunci musí každý ochranný přípravek poskytovat UVB i UVA ochranu. Výše ochrany před UVA musí dosahovat alespoň 1/3 výše ochrany před UVB.

Opalovací krémy

Opalovací kosmetiku si pořizujte se správným ochranným faktorem. Na začátku sezóny vždy s vyšší ochranou, později můžete ochranný faktor snížit. Ale jen někteří. Těm se snědou pokožkou, kteří se velmi lehce opalují, postačí brzy nižší ochrana, ale ti se světlou pokožkou, s pihami a světlými vlasy to mají složitější. Spálí se velmi rychle (někteří už po 5–10 minutách) a často nikdy nezískají žádné opálení, proto potřebují vysokou ochranu po celé léto. Když totiž pokožka hnědne, sama se brání – opálení vzniká jako výsledek přirozené reakce, která probíhá v našem těle za účelem ochránit pokožku před škodlivým UV zářením.

Jak to funguje?

Zlatavý odstín pokožky způsobuje kožní barvivo, melanin. Ten se v kůži tvoří vlivem slunečního záření a je postupně rozptylován do okolních buněk. V nich vytvoří ochranná pouzdra buněčných jader, která pohlcují škodlivé UV záření a působí proti volným radikálům. Když vznikají další nové buňky, posunují se buňky s ochranným melaninovým pouzdrem směrem k povrchu pokožky a po několika dnech získá pokožka hnědý odstín.

Jak vyzrát na slunce – čím vyšší tím lepší

Aby byl pro vás pobyt na slunci co nejbezpečnější, dodržujte několik pravidel a na pomoc si přizvete ty správné bodyquardy s dostatečně vysokými ochrannými faktory.

Pro ochranný faktor, který chrání proti UVB záření, se na obalu výrobku používá zkratka OF či SPF, číslovka pak uvádí výši ochrany. Ochrana před UVA je označena piktogramem UVA v kolečku. A obecně platí, čím vyšší ochranu použijete, tím lépe – tedy čím vyšší je ochranný faktor opalovacího přípravku, tím delší pobyt na slunci bez rizika poškození kůže. Například opalovací krém označený OF 10 by měl prodloužit bezpečný pobyt na slunci, aniž se spálíte, asi 10krát.

A výmluvy neplatí, s používáním kosmetiky totiž zabráníte poškození a předčasnému stárnutí kůže, takže chráníte své zdraví a určitě ušetříte za protivráskové krémy a estetické zákroky. A navíc získáte ještě jeden bonus – s vyšším faktorem sice broznový nádech kůže získáte pomaleji a tedy o něco později, za to vám pak mnohem déle vydrží.

Náš tip – vyzkoušejte přípravky s IQ

Intenzivní pleťový krém na opalování Protect & Bronze od Nivei. Lehké, nemastné a voděodolné složení poskytuje nejen spolehlivou UVA/UVB ochranu, ale díky obsahu přírodních rostlinných výtažků také přispívá k intenzivnějšímu dlouhotrvajícímu opálení pokožky. OF 30. 50 ml za 234,90 Kč.

Na množství opalovacího krému záleží

I ten nejúčinnější systém UV filtrů bude optimálně fungovat pouze tehdy, pokud jej použijete v dostatečném množství a rovnoměrně nanesete na pokožku. „Řada výzkumů odhalila, že uživatelé často nanesou pouze poloviční množství přípravku, než je ve skutečnosti nezbytné. To pak snižuje účinnost např. z OF 50 na OF 30 a méně,“ říká dr. Katja Warnke z oddělení výzkumu a vývoje sluneční kosmetiky NIVEA. „Pro optimální ochranu pokožky potřebujete nanést na celé tělo zhruba 6 čajových lžiček přípravku na opalování – jednu na každou paži, jednu na každou nohu, jednu na horní část těla a jednu na záda. Větší pozornost věnujte i citlivým oblastem: uším, nosu, rtům, zátylku atd., náchylné ke spálení jsou také ramena, boky, spodní část zad, nárty a zadní strana kolen.“ Používat můžete nejen krémy a mléka, ale také spreje. Jsou stejně účinné jako krémy, ale pro mnoho lidí je aplikace sprejů mnohem příjemnější a jednodušší než roztírání hutných krémů a mlék.

Pro malé děti

Citlivou pokožku mají však nejen světlovlasí lidé, ale i děti. Dětská kůže má svá specifika, je mnohem tenčí než kůže dospělých a neobsahuje tolik pigmentu melaninu, je tedy na slunci velmi zranitelná. Navíc spálení kůže a častý pobyt dítěte na sluníčku představuje jedno z největších rizik pro vznik melanomu v pozdějším věku. Proto je nutné děti mnohem více chránit. Mimina, kojenci a batolata do jednoho roku věku by vůbec neměla být vystavována přímému slunečnímu záření, od jednoho roku je nutné se na sluneční období předem kompletně připravit. Děti je nutné chránit oděvem a krémem na opalování a nevystavovat je polednímu slunci. K ošetření dětské pokožky používejte zásadně speciální voděodolné ochranné opalovací prostředky s vysokým OF určené pro děti, ideálně OF 30 a vyšší. Důležitá je také pokrývka hlavy a sluneční brýle.

Letní plážová pravidla 

Mazejte se častěji

Opalovací kosmetikou nikdy nešetřete a tělo vždy pečlivě natřete od hlavy až po paty. Pečlivě znamená také dostatečně, tedy tak, aby kůže byla bezprostředně po natření bílá. Obecně se doporučuje přípravky aplikovat 20–30 minut před sluněním a nechat ho vstřebat. Moderní přípravky ale působí zpravidla ihned po nanesení. Aby byla ochrana zaručena, u vody aplikaci přípravku nejlépe každé 2 hodiny opakujte. A to, i když je přípravek voděodolný, neboť ho můžete setřít ručníkem, otřít o písek, deku apod. Opakovaným nanášením krémů však délku ochrany neprodlužujete, jen ji udržujete!

Hydratujte vnitřně i zevně

Dostatek tekutin je stejně důležitý jako ochranná kosmetika. V horkých dnech se lidské tělo snaží ochlazovat a regulovat svou vnitřní teplotu pocením a odpařováním vody z povrchu pokožky. Z tohoto důvodu potřebuje mnohem více tekutin než v jiné dny. Takže mějte vodu stále po ruce a průběžně upíjejte.
Po návratu ze slunce, ideálně večer po koupeli, dopřejte pokožce maximální hydrataci prostřednictvím zklidňující kosmetiky. V letních dnech může být kůže přesušená, podrážděná, dehydratovaná, proto uvítá speciální péči, která kůži hydratuje, zvláčňuje, příjemně chladí a navíc prodlužuje opálení a chrání kůži před olupováním.

Dodržujte siestu

Nikdy nezůstávejte na slunci celý den, a to ani v případě, že používáte kosmetiku s vysokými UV filtry. Vyhýbejte se slunění v době mezi 11. a 15. hodinou odpoledne, kdy je slunce nejvýš a je nejagresivnější. Odborníci ale upozorňují, že toto pravidlo je nepřesné, neboť intenzita UV záření se mění také v závislosti na zeměpisné poloze, nadmořské výšce, ročním období a denní době. Mnohem přesnější vodítko k určení sluneční intenzity je náš vlastní stín. Pokud je menší než naše postava, je sluneční záření příliš silné. Pokud je zhruba dvakrát tak dlouhý jako naše postava, je čas vyrazit na sluníčko a pořádně si jej užít.

Připravila: Katka
Foto: iStock
19. 6. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků