Děti

Vybíráme dětem brýle

Sbírání kytiček

Správná funkce zraku je pro vývoj vašeho dítěte nezbytná. Vždyť díky očím přijímáme zhruba 80 % všech informací a podnětů z okolí. Pokud se objeví u dítěte oční vada, nemusíte zoufat. Dnes je k dostání dostatek krásných dětských brýlí. Jak a podle čeho vybrat ty nejlepší brýle?

Ty tam jsou doby, kdy se děti za brýle styděly, protože byly kvůli ošklivým obrubám terčem posměchu spolužáků. Dnes jsou brýle nejen korekční pomůckou, ale i osobitým doplňkem. Nabídka na trhu se totiž výrazně změnila. V očních optikách najdete nádherné obroučky nejrůznějších barev, tvarů a kvality. Jak vybrat pro vašeho potomka ty nejlepší? Posuzujte nejen vzhled a cenu, ale pozornost věnujte i správnému výběru brýlových „skel“.

Jak vybrat obroučky

Zásady pro správný výběr brýlových obrub jsou stejné jak u dětí, tak i u dospělých. Především by měly dobře sedět, nesmí být ani velké ani příliš malé. Platí, že by se obroučky neměly dotýkat lícních kostí, a to ani v okamžiku, kdy se dítě usměje. Jejich šířka by měla odpovídat šířce obličeje. Nikdy nepořizujte obroučky větší s tím, že do nich dítě doroste. Brýle nejsou kalhoty, u kterých ohrnete nohavice! Hlava totiž neroste tak rychle jako ostatní části těla. Nemusíte se tedy obávat toho, že z nich vaše ratolest za půl roku vyroste. Nabídka na trhu je dnes opravdu velká a brýlové obroučky se vyrábí z lehkých a kvalitních materiálů.

Co se nosí?

Nikdo nechce chodit po světě s tím, že nosí brýle, které se mu nelíbí. Proto vybírejte brejličky pečlivě a projděte klidně i několik optik, než najdete ty pravé. Brýle by měly dotvářet dětskou osobnost. A co se teď nosí? Současné trendy si žádají výrazné barvy. Dívčí obroučky hýří fialovými, červenými či růžovými odstíny, u chlapeckých obrub je stále oblíbená modrá nebo černá. Tyto barvy bývají kombinovány i s kontrastními doplňky jako je třeba červená nebo žlutá. Postranice dětských obrub jsou také zdobené nejrůznějšími ornamenty či obrázky.

A co „skla“?

Do dětských brejliček je nejvhodnější zasadit plastové brýlové čočky. Důvodem je jejich nižší váha v porovnání se skleněnými, dále také větší odolnost proti rozbití a v neposlední řadě i lepší ochrana proti UV záření. Vyplatí se i další úpravy čoček, jako jsou tvrzení nebo antireflexní úprava. Zejména tvrzení je užitečné pro běžný život dítěte, protože s touto úpravou jsou čočky odolnější proti poškrábání. Pokud navíc dítě používá brýle ve škole či školce při umělém osvětlení nebo při práci s počítačem, měly by mít čočky také antireflexní (protiodleskovou) vrstvu.

Nechte si poradit

Od očního lékaře zamiřte s dítětem rovnou do oční optiky a nestyďte si říci o pomoc. Zkušený optik vám poradí s výběrem a poučí vás také o tom, jak o brýle pečovat. Nezapomeňte, že brýle je třeba udržovat a občas i nechat prohlédnout. Tyto „servisní“ prohlídky jsou nutné k udržení životnosti brýlí, což platí právě u dětských brýlí dvojnásob. Pokud má váš potomek vyšší počet dioptrií, raději nechte zhotovit rovnou dvoje brýle. Pokud se jedny rozbijí, bude mít hned k dispozici rezervní a nebude ničím omezen. A rada na konec? Kupte rovnou i kvalitní pevné pouzdro!

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.optometrists.org/childrens-vision/guide-to-childrens-eye-exams/glasses-for-children/, Grand Optical
Zdroj fotografií: Gustavo Fring Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků