Zdraví

Zdravé nohy, spokojený život

Sbírání kytiček

Možná milujete lodičky na vysokých jehlách a je vám jedno, že v nich při chůzi cítíte každý kamínek. Hlavně, že vypadají vaše nohy neodolatelně! Nebo patříte k ženám, které dávají přednost spíše pohodlí placatých balerínek?

Než se vydáte na nákup nových bot, pomyslete na to, co řeknou módnímu kousku vaše nohy. Nošení nevhodné obuvi je totiž častou příčinou různých ortopedických deformit.


Vbočený palec

Jde o velmi závažnou a dost bolestivou deformaci přední části chodidla. Na jejím vzniku se podílí jak dědičnost, tak nošení špičatých bot na podpatcích. To je také důvod, proč se vbočený palec častěji vyskytuje u žen než u mužů. Prvním znamením, že se něco děje, je palčivá bolest kloubu palce. Kůže na něm je často zarudlá a oteklá. Postupně se palec začne vychylovat směrem k druhému prstu a může se stát nakonec i to, že vlastně sklouzne pod anebo přes něj. Onemocnění provází i další komplikace, jako je pokles a rozšíření přední příčné klenby nožní.

Léčba spočívá u lehčích případů v nošení speciálních silikonových korektorů, které vývoj sice zpomalí, ale úplně neodstraní. To je v rukou ortopeda, který vbočený palec odoperuje. V rámci prevence odborníci doporučují nošení pohodlné obuvi s dostatečným prostorem pro prsty a měkkou ortopedickou podrážkou. Vhodné jsou i masáže a relaxace nohou kombinované s cíleným posílením svalů.
 

Plochá noha

Míváte pocit unavených nohou, dlouhá chůze vás rychle unaví, máte často studené nohy či bolesti zad a kyčlí? Dost možná se hlásí první příznaky plochých nohou. Později přicházejí bolesti vazů nožní klenby od paty až do prstů a bolesti pod hlavičkami záprstních kostí. Nepříjemné pocity působí také otlaky chodidel, na nichž mohou vznikat i „kuří oka“. Tuto ortopedickou vadu ovlivňuje mnoho faktorů. Vedle genetiky je to především nadváha, nedostatek vitaminu D, jež má vliv na ukládání vápníku do kostí, ale také nevhodná obuv nebo profesní zatěžování.

Pokud máte ploché nohy, je nezbytné nošení speciálních ortopedických vložek. S jejich výběrem vám poradí ortoped. U výraznějších vad se kombinuje speciální ortopedická vložka s ortopedickou obuví. V některých případech lékař doporučí některý z možných typů operačních zákroků.
 

Patní ostruha

V případě tohoto typu deformace vás trápí bolesti paty v plosce nebo na vnitřním okraji. Tento stav je nejhorší ráno, když vstanete z postele, po delším sezení nebo když si pak po celém dni konečně sednete. Ostruha vzniká jako odpověď pohybového aparátu na přetížení, ale může být rovněž důsledkem nošení nevhodné obuvi. Často se vyskytuje u lidí, jejichž profese vyžaduje dlouhé hodiny postávat na nohou.
Úlevu při potížích s patní ostruhou přinesou speciální vložky do bot, které nadzvednou patu a podepřou klenbu. Při větších bolestech by měly vaše kroky vést k lékaři, který provede rentgenové vyšetření nutné k vyloučení jiných příčin bolestí.
 

Nezbytné vyšetřenín nohou

Nohám zpravidla věnujeme pozornost, až kdy se přihlásí s prvními bolestmi. V tu chvíli se už nevyhnete návštěvě lékaře, jehož prvním úkolem je stanovení správné diagnózy. Ten vám provede testy celého pohybového systému, analýzu stoje, chůze a případně i běhu, případně zajistí i rentgen a snímky z magnetické rezonance. Na základě těchto vyšetření ortoped doporučí vhodnou terapii.

 

Text: Zuzana
Foto: iStock
18. 3. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků