Kvalitní matrace: základ pro zdravé spaní

V posteli trávíme nejvíce času a tomu by měl odpovídat nejen její design, ale v první řadě kvalitní matrace. Jen díky ní se totiž opravdu dobře vyspíte a načerpáte potřebné síly. Jaká by tedy měla být?

Titulka pro: Kvalitní matrace: základ pro zdravé spaní
Dalších 7 fotografií v galerii

Na složitou otázku existuje jednoduchá odpověď – kvalitní matrace má být vzdušná, správně kopírovat tělo spícího člověka a poskytnou mu optimální oporu, tedy ve všech polohách podpírat přirozené zakřivení páteře. Například mnoho z nás spí na boku a tehdy by se matrace měla přizpůsobit hlavně v oblasti boků a ramen tak, aby páteř vytvářela přímku. Pak budou zádové svaly uvolněné a správně prokrvené, navíc svůj prostor pro odpočinek získají i ploténky.

 

Jak dlouho vám vydrží?

Matraci si pořizujete jednou za čas, její životnost ovlivňují vaše hmotnost, zvolený podklad nebo rošt, ale třeba i klima v ložnici a jiné faktory. Obecně však platí, že i při dobré péči je hygiena matrace nevyhovující po sedmi až osmi letech.
Co je rovněž důležité? Antialergenní vlastnosti. Proto je třeba udržet v matraci v suchu, abyste zbytečně nevytvářeli vlhké prostředí bakteriím a nepodporovali jejich rozmnožování. Správná matrace musí mít prodyšné jádro i potahovou látku.

 

Co doporučuje specialista?

V současné době je na trhu nepřeberné množství typů matrací různého materiálového složení. Pro lepší orientaci doporučuji poradit se s odborníkem. Velkou výhodou rozsáhlého matracového studia v prodejnách Kika je fakt, že si každý zákazník může prakticky vyzkoušet, která matrace mu vyhovuje nejvíce,“ uvádí specialista v oblasti matrací Jakub Neumann ze společnosti Kika www.kika.com.

 

Kterou si jen vybrat?

Z mnoha materiálových možností jsme pro vás vybrali několik moderních matrací.

  • Z bio pěny: Ropné deriváty se zde nahrazují přírodními oleji, které s dalšími přidanými látkami zlepšují i mechanické vlastnosti, elasticitu a tvarovou stálost. Takové matrace navíc unesou i těžšího spáče (například Greenflex až 150 kg).

 

Matrace Greenflex

Matrace Greenflex

 

  • Z pěny Cellpur: Vůbec poprvé se do vysokoelastické pěny povedlo zabudovat speciální prášek Tencel. Co z toho budete mít? Díky své mikrostruktuře pak matrace pohlcuje vlhkost vznikající během spánku a hned ji odvádí pryč. Výsledek? Antialergická matrace, vyzkoušejte například Revaro Elito.

 

Matrace Revaro Elito

Matrace Revaro Elito

 

  • Z HRC (High Resilience Climate) pěny: Možná víte, že vlhkost a teplo produkované lidským tělem narušují vlastnosti některých standardních pěn, což zase negativně působí na funkčnost dané matrace. Naopak mix buněk pěny HRC působení vlhkosti, teploty a tlaku odolává. Jak se vám líbí matrace Swisstraum?

 

Matrace Swisstraum

Matrace Swisstraum

 

  • S pěnou Callipore: Jde o pěnu speciálně vyvinutou pro vyšší průchod vzduchu a lepší odvětrání matrace. V kombinace s taštičkovými pružinami zajistí například matrace Pure Air dokonalé provzdušnění a ideální komfort ležení.

 

Pure Air

Pure Air

 

  • Tempur: Tento viskoelastický materiál s otevřenou buněčnou strukturou zmírňuje tlak a je citlivý na teplotu. Stručně, leč výstižně řečeno: tempur je měkký tam, kde vám to vyhovuje, a tvrdý v těch místech, kde to nejvíce potřebujete. V obchodech pátrejte po matracích stejného názvu.
  • Z viscoelastické pěny: Matraci z tohoto materiálu určitě znáte, označuje se také jako líná nebo paměťová pěna. Pěna reaguje nejen na tlak, ale i na působení tepla. Tam, kde se matrace zahřívá, měkne, naopak v místech největšího tlaku (v bocích a ramenou) se teplo kumuluje – pak matrace absorbuje tlak a tím vám nabídne dokonalé poležení. Náš tip: Zkuste spojit výhody visco pěny a studené pěny, například u matrace Luxura.

 

Matrace Luxura

Matrace Luxura

 

  • Ze studené HR pěny: Jde o další vývojový stupeň HR pěny, který disponuje potřebnou elasticitou i při vyšší objemové hustotě a z toho také vyplývá delší životnost. Díky otevřenější buněčné struktuře má HR pěna dobrou prodyšnost, je vhodná i pro alergiky (prohlédněte si například matraci Revaro Premio).

 

Matrace Revaro Premio

Matrace Revaro Premio


Pořád si nejste jistí, která matrace bude pro vás ta nevhodnější? Nevadí, přijďte se podívat do prodejen Kika a vybraný výrobek si v klidu a v soukromí sami otestujte. Navíc tady se můžete spolehnout na profesionální poradenství, tak proč toho nevyužít?

Připravila: redakce
Foto archiv firmy Kika
5. 9. 2013

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Taky jsem toho názoru, že matrace by se rozhodně neměla podceňovat, protože kvalita spánku ovlivňuje zároveň i kvalitu života. Já jsem si proto novou matraci vybírala velmi pečlivě. Nakonec jsem proto na https://www.vesna.cz/matrace zvolila matraci pěnovou, která je pro moje potřeby nejlepší volbou.

ODPOVĚDĚT

0

Velice praktický článek, jen bych doplnil, že při výběru matrace je důležité zhodnotit i rošt, na kterém bude matrace položena. Ne všechny matrace jsou pro určité rošty ideální. Některá matrace potřebuje polohovací rošt, pro jinou je vhodnější fixní rošt. Rady pro výběr najdete v poradně na našich stránkách.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Vlastní byt znamená jistotu ve stáří

Podle statistik ČSÚ bydlí ve vlastní nemovitosti přibližně dvě třetiny rodin. V rodinném domě žije...

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

5 tipů, jak zútulnit vaši ložnici podle moderních trendů

Probouzíte se unavení, podráždění, bez energie, a to i po dlouhých hodinách spánku? Pak je...

Titulka pro: Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Veletrhy nábytku, bydlení a zahrady už od zítřka!

Řešíte stavbu nebo rekonstrukci? Nábytek do bytu? Zajímáte se o zahradu? Pak si nenechte ujít...

Titulka pro: Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete...

Kdy vylétne z hnízda? Nedělejte si z bytu mama hotel!

Zatímco někteří potomci se snaží vylétnout z hnízda co nejdříve, poznat svět a osamostatnit se,...

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Nový start do života v pronájmu bytu v Praze

Rozešla jste se s partnerem a nyní hledáte nový pronájem bytu v Praha?

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz