Počasí. Jeho předpověď někdy vychází, jindy ne. Spousta z nás říká: „Předpověď počasí mě nezajímá, podívám se radši z okna.“ Jiní mají doma barometr a počasí až odborně studují. Zkuste si náš kvíz o počasí. Pobavíte se a třeba se něco nového dozvíte.
Našim babičkám stačil panáček a panenka, podle toho, který vykoukl z domečku ven, řídili chod svého života. Každopádně je na počasí závislých víc věcí, než si myslíme. Od zemědělství až po lety letadel.
Pokud jste si již prošli náš kvíz. Můžete si přečíst vysvětlení správných odpovědí.
Vysvětlení správných odpovědí
Tlak vzduchu
Barometr (tlakoměr) je přístroj k měření atmosférického tlaku (tlaku vzduchu), používaný k určování stavu a předpovědi počasí (při vyšším tlaku bývá obvykle jasno, při nízkém tlaku lze očekávat změnu jasného počasí na deštivé).
Cumulonimbus
Cumulonimbus je vysoký, mohutný oblak v podobě hor nebo obrovských věží., který často přináší bouřky, déšť i kroupy. Ale není to být pravidlem.
Ombrometr
Srážkoměr (nebo ombrometr) měří výšku spadlých srážek, obvykle v milimetrech. Je tvořen válcem s nálevkou, kterou jsou padající srážky sváděny do nádoby uvnitř válce. Úhrn se zjistí přelitím obsahu této nádoby do kalibrovaného odměrného válce
Kilometry za hodinu (km/h)
Rychlost větru se nejčastěji udává v km/h, m/s nebo uzlech (v námořnictví). Je to rychlost vzduchu měřená vůči zemi. K jejímu měření se v meteorologii používají přístroje zvané anemometry. Rychlost větru lze také odhadnout podle jeho účinků na předměty poblíž zemského povrchu.
Rozdíly v tlaku vzduchu
Vítr vzniká v důsledku rozdílů v atmosférickém tlaku, vane z míst s vyšším tlakem vzduchu do míst s nižším tlakem vzduchu.
Hranice mezi troposférou a stratosférou
Tropopauza je přechodová vrstva mezi troposférou (kde probíhá většina počasí) a stratosférou. Teplota zde přestává klesat s výškou. Nalézá se ve výškách od 9 km (u pólu) do 17 km (u rovníku) nad hladinou moře. Je možné ji při bouřkách vidět, když mraky vytvoří ve své horní části kovadlinu.
Vzduch je nasycen vodní parou a může kondenzovat.
Relativní vlhkost 100 % znamená, že vzduch je plně nasycen vodní párou – jakákoli další pára začne kondenzovat a vzniká mlha.
Doldrums (rovníková tišina)
Doldrums je název z hovorové angličtiny, výraz pocházející z dob dávných mořeplavců, a je to oblast kolem rovníku s nízkým tlakem, slabým větrem a bouřkami. Lodě se tu často „zasekly“.
Fénový vítr
Fén (nebo föhn) je teplý a suchý nárazovitý vítr sestupující z hor. Přichází často náhle a přináší oteplení i o 10 stupňů během pár minut. Fénový vítr obvykle vzniká v případě, že vlhký vzduch musí překonat vysoký horský masiv (například Alpy).
Květen
Květen bývá díky častým přeháňkám a bouřkám jedním z nejdeštivějších měsíců ve střední Evropě. Bývá – v poslední době to už moc neplatí.
Připravila: Šárka Schmidtová