Pravděpodobně ano, ale jistě existuje řada názvů, u kterých si nejste tak moc jisti, o co jde, jak vznikly nebo co si pod nimi máte představit. Zkuste si náš jednoduchý kvíz.
Pobavte se, poučte se. A možná, že se nad některým názvem nebo jeho historií i zasmějete. Znáte i vy nějaké netradiční názvy jídel?
Pokud jste si náš kvíz už prošli, můžete se podívat na vysvětlení správných odpovědí.
Strdí = plástev medu
Archaický výraz, který se vztahuje k nadbytku, hojnosti a plodnosti. V odborné včelařské terminologii se výraz strdí používá dodnes a označuje medem zanesený včelí vosk u volně žijících včelstev.
Podle tvaru
Název pochází z latinského lenticula, což v překladu znamená čočka. Vyrábějí se už od roku 1907, vymysleli je synové Kneislovi (potomci Philippa Kneisla, který s cukrovinkami v 19.století začal) a název si nechali patentovat.
Oukrop je jinak česnečka
Polévka, jejíž nejjednodušší verze je utřený česnek přelitý horkou vodou s kousky starého chleba. Existují všelijaká vylepšení, včetně brambor či mrkve v polévce a opečených krutonků.
Bramborák
Vošouch nebo také šterc je bramborák. Bramboráky se připravují rozličnými způsoby, například podle starého šumavského receptu dokonce s mlékem a kváskem! A tenhle vošouch se – na rozdíl od bramboráku, jež se smaží – peče v pekáči v troubě.
Pendrek
Jak vznikl název je asi každému jasné, tak něco málo o lékořici. Původně pochází ze Středomoří, u nás roste na Moravě. Kořen 1–1,5 m vysoké rostliny se naseká na kousky, umele a vaří tak dlouho, dokud nevznikne černá hmota.
Po Mozartovi
Po Mozartovi. Jde o druh bonbonu (pralinky), původně vytvořený salcburským cukrářem Paulem Fürstem v roce 1890. Dodnes jsou Mozartovy koule vyráběny firmou Cukrářství Fürst v Salcburku, ale zajímavé je, že firma na ně nemá ochrannou známku, takže existuje řada jejích napodobenin, které jsou však vyráběny průmyslově jinými firmami.
Smoothie
Je hustší než džus, který je pouze z ovoce či zeleniny, i když také může být směskou, ale nic dalšího se do něho nepřidává. Smoothie na rozdíl od džusu zasytí a lze ho použít jako snídani nebo svačinu.
Bramborám
Brambory mají řadu dalších názvů, třeba erteple nebo kartofle. Během obrozeneckého hnutí byla snaha prosadit typicky český název, vzniklý ze „zemské jablko“, např. zemče, zemák, zemňák, zemčák, zemnák, zemják, zemně, zemník, zemňa, žemjok či zemky.
Semolina
Bez ní by nebyly italské těstoviny, indický dezert ani marocký kuskus. Tvrdozrnná pšenice, známá také jako durum, má výraznější chuť než běžná pšenice, pokrmy z ní se nerozvařují a jsou nízkokalorické.
Praděd
Německy Altvater je pojmenovaný podle hory Praděd, nejvyššího vrcholu Jeseníků, a podle Praděda, mytického ochránce Jeseníků. Vyrábí se z místních bylin, jako je vratič, andělika a další. Likér vynalezl Sigmund Gessler v Krnově roku 1878.
Připravila: Šárka Schmidtová