Volný čas

Kvíz: vyzkoušejte si, jak byste uspěli v ČT Art kvízu na téma umění

Sbírání kytiček

Většina z nás zná oblíbenou vědomostní soutěž AZ kvíz. Česká televize prověřila i vědomosti známých osobností v pořadu ČT Art kvíz. Vyzkoušejte si, jak byste v něm uspěli vy. Čekají na vás otázky ze světa umění.

Pokud máte kvíz hotový, můžete si přečíst vysvětlení správných odpovědí.

Šťabajzna

Major Margaret J. „Šťabajzna“ Houlihanová je postava z románu MASH – Jak to bylo doopravdy. Objevuje se i ve stejnojmeném seriálu a filmu. V seriálu ji hraje Loretta Swift.

Vokno

Časopis Vokno byl prvním undergroundovým samizdatovým periodikem. Spoluzakladatelem a nejvýkonnějším redaktorem byl František „Čuňas“ Stárek, signatář Charty 77.

Upír z Feratu

Upír z Feratu je český filmový horor Juraje Herze z roku 1981. Upíří vozidlo je prototyp vozu Škoda 110 Super Sport, typ 724, přezdívaný dle filmu Ferat.

Svatý grál

Film Stevena Spielberga z roku 1989 Indiana Jones a Poslední křížová výprava je už třetím pokračováním slavného Indiana Jonese. Na křížové výpravě hledají Svatý grál.

Toyen

Významná česká malířka Marie Čermínová tvořila pod pseudonymem Toyen. Narodila se v Praze. Většinu svého života však prožila v Paříži. Je představitelkou evropského surrealismu.

Den trifidů

Slavný postapokalyptický román britského spisovatele Johna Wyndhama, ve kterém rostliny ovládnou svět se jmenuje Den trifidů. Byl publikován v roce 1951. V roce 2001 vyšlo volné pokračování Noc trifidů, které napsal Simon Clark.

Zlatá kaplička

V divadelním slangu se Národnímu divadlu přezdívá Zlatá kaplička.

Umělcovo hovno

Manzoni nashromáždil své vlastní výkaly do devadesáti očíslovaných plechovek, která každá obsahovala přesně 30 gramů výkalů. Označil je jako „100% čisté umělcovo hovno“.

Pátečníci

Pátečníci je označení skupiny kulturních a politických osobností první Československé republiky z okruhu spisovatele Karla Čapka, kteří se u něj v pátek odpoledne scházívali.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Česká televize, https://cs.wikipedia.org
Zdroj fotografií: Česká televize, Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků