Volný čas

Kvíz: vyzkoušejte si, jak znáte zajímavé osobnosti

Sbírání kytiček

Každý se setkáváme s mnoha jmény, která nám připadají důvěrně známá. Ale víme skutečně, o koho se jedná? Víme, čím se proslavil, čím přispěl do našich dějin nebo čím zaujal lovce senzací?

Nebo jen tak matně tušíme, že má něco společného třeba s některým odvětvím vědy? Dnes máte šanci vyzkoušet si náš kvíz zaměřený na osobnosti – ať už jsou dějinného významu nebo nějak spjaty se současností.

Augustus

Původním jménem Gaius Octavianus, prasynovec Gaia Julia Caesara, který žil 63 př.n.l. – 14 př.n.l. Titul Augustus mu propůjčil senát v roce 27 př.n.l.

Psychoanalýzy

Měla široký dosah pro duševní život člověka ve dvacátém století. Její významnou součástí byl důraz na podvědomé potlačování konfliktů.

Marie Terezie

Římskoněmecká císařovna, česká a uherská královna a rakouská arcivévodkyně (1740–1780) porodila celkem třiadvacet dětí, z toho sedm bylo mrtvých. Provedla mnoho osvícenských reforem.

Žádné

Po střední škole se živil příležitostnou prací a malováním poštovních pohledů. V první světové válce byl řadovým vojákem a po jejím skončení založil ultrapravicovou stranu NSDAP.

Bill Gates

Když Gatesovi bylo sedmnáct let, prodal svůj první program – systém pro tvorbu rozvrhů ve škole – a dostal za něj 4200 dolarů. Světovou jedničku Microsoft založil s Paulem Allenem o dva roky později, v roce 1975.

Virginia Woolfová

Já jsem jediná žena v Anglii, která svobodně píše o tom, co chce,“ tvrdila na začátku 20. století Virginia Woolfová, která bojovala proti méněcennému postavení ženy v tehdejší společnosti. Celý život trpěla psychickými problémy, a nakonec se sama utopila.

Generál Custer

A bitvu prohrál. Náčelník Siouxů Sedící býk vlákal jeho kavalérii do pasti a zcela ji se svými bojovníky zničil.

Archimédes

Když římská armáda dobyla v roce 211 př.n.l. Syrakusy, črtal geometrické obrazce do písku v zahradě. Když se tam vřítil římský voják, Archimédes vykřikl: „Muži, neruš mé kruhy!“ Říman však očividně neměl pro vědu žádné pochopení. Kruhy v písku pošlapal a nebohého Archiméda probodl mečem.

Otokar Březina

Je to pseodonym Otokara Březiny, jednoho z největších českých básníků, představitele symbolismu. Napsal například sbírky Tajemné dálky, Svítání na západě nebo Větry od pólů.

Kleopatra

Egyptské královně Kleopatře VII., která se do historie nesmazatelně zapsala svou krásou, mileneckým vztahem s Juliem Caesarem a Markem Antoniem, bylo v době smrti 39 let. Údajně zemřela sebevraždou hadím jedem, podle jiné teorie byla otrávena.

Připravila: Šárka Schmidtová

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/, Šárka Schmidtová
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků