Volný čas

Kvíz: vyzkoušejte si test všeobecných znalostí pro pátou třídu

Sbírání kytiček

Uchazeči o víceletá gymnázia a střední školy mají za sebou přijímačky a čekají, jak to dopadlo. Na víceletá gymnázia se hlásí děti, které navštěvují pátou třídu. Vyzkoušejte si v našem kvízu, co by měly znát ze všeobecných znalostí.

Až si kvíz projdete, můžete si pod ním přečíst vysvětlení správných odpovědí.

Vysvětlení správných odpovědí

Slunce je hvězda sluneční soustavy. Je to nejbližší hvězda k Zemi. Zásobuje její povrch světlem a teplem. Je klíčovým faktorem pro fotosyntézu rostlin.

Hlavním městem Rakouska je Vídeň. Nachází se v severovýchodní části Rakouska. Její centrum je vdušnou čarou vzdáleno 55 km od hranice s Českou republikou.

Do řady J. Seifert – J. Neruda – F. Hrubín – M. Viewegh nepatří Michal Viewegh. Viewegh je prozaik. Ostatní jsou básníci.

Autorem postavy Old Shatterhanda je Karel May. Německý spisovatel dobrodružných románů a povídek z exotických krajů.

Nejhlubším jezerem na světě je Bajkal. Nachází se v jižní části východní Sibiře. Je nejstarším a nejhlubším (1642 m) jezerem na světě. Je rovněž druhým největším jezerem v Rusku.

Velkomoravská říše se utvořila v 9. století. Rozkládala se převážně na území dnešní Moravy, Maďarska a Slovenska mezi lety 833 – 907. Zřejmě od roku 867 byly její součástí i Čechy.

„Král železný a zlatý“ se říkalo Přemyslu Otakaru II. První přízvisko získal díky úspěchům na bitevních polích. Druhé díky svému bohatství. Narodil se českému králi Václavu I. a jeho manželce Kunhutě Štaufské.

Zlatá bula sicilská byla podepsána roku 1212. Vydal jí budoucí římský král Fridrich II. českému Přemyslu Otakarovi I. Potvrzuje dědičnost titulu českého krále a stanovuje jeho volbu na domácí půdě.

Bitva u Lipan proběhla roku 1434. Vojska utrakvisticko-katolické aliance v čele s Divišem Bořkem z Miletínka porazila vojsko radikálního křídla husitského hnutí. V čele radikálů zahynul jejich vůdce Prokop Holý.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Scio, cs.wikipedia.org/
Zdroj fotografií: Pexels, Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků