Zdraví

Kyselá pachuť v ústech je běžný problém. Při častém pálení žáhy ale raději vyhledejte lékaře

Sbírání kytiček

Snad každý se už někdy setkal s pálením žáhy – pocitem bolesti a pálení uprostřed hrudníku či v krku, hořkokyselou pachutí v ústech a nutkáním na odříhnutí.

Problémy způsobuje návrat natrávené potravy zpět do jícnu. Občasné pálení žáhy je obvykle způsobeno stravou, která nám „nesedne“. Pokud se však potíže objevují častěji, může dojít závažnému poškození sliznice. 

Cukr, káva, limonáda

K pálení žáhy neboli pyróze dochází v důsledku tzv. gastroezofageálního refluxu (refluxu jícnu), kdy nefunguje správně svěrač spojující žaludek a jícen. Kyselý obsah žaludku se pak vrací zpět do jícnu a někdy i do úst. To se projevuje bolestí a pálením za hrudní kostí, bolestí žaludku, nadýmáním, říháním, pálením v krku a pocitem hořkokyselé chuti v ústech. Potíže se objevují zejména v leže a znepříjemňují tedy spánek. Riziko pálení žáhy přitom zvyšují hlavně určité potraviny. Patří k nim sladkosti, kořeněná jídla, káva a alkohol. Na onemocnění se podílí také obezita, kouření, stres a nošení těsného oblečení.

Úprava životosprávy, léky i babské rady 

K základním krokům pro léčbu pálení žáhy patří změna stravovacích návyků a vyhýbání se jídlům, které potíže způsobují. Pozitivní vliv má konzumace menších porcí několikrát denně a funkci zažívacího traktu zlepšuje také pravidelná pohybová aktivita. Vhodnými léky na pálení žáhy jsou pastilky snižující kyselost žaludečních šťáv nebo tvorbu žaludečních kyselin či tablety podporující správný pohyb trávicí trubice. Do přírodní lékárny sáhněte pro citronovou šťávu, zázvor, česnek nebo mandle. 

Pálení žáhy nesignalizuje jen bohatou kštici očekávaného miminka 

Pocit pálení žáhy se často řadí k nepříjemným příznakům těhotenství. Ačkoli podle pověry pálení žáhy předpovídá, že se narodí vlasaté miminko, ve skutečnosti ho způsobuje tlak na žaludek vyvíjený rostoucím plodem a hormonální změny. Potíže obvykle samy odezní po porodu. V běžném režimu však dlouhodobé pálení žáhy a reflux ohrožují sliznici jícnu. Mohou způsobit jícnové vředy či dokonce zhoubné útvary v zažívacím traktu. Pokud během několika dnů nezaberou volně prodejné léky, obraťte se na gastroenterologickou ambulanci.

Komerční prezentace
Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků