Látkové pleny zažívají obrovský boom. Maminky myslí ekonomicky i ekologicky

V posledních několika letech se dostávají látkové pleny do podvědomí maminek, a to hned z několika důvodů.

Látkové pleny zažívají obrovský boom. Maminky myslí ekonomicky i ekologicky
Další 3 fotografie v galerii

Pravděpodobně si vzpomínáte na slova svých rodičů, podle nichž jsou jednorázové pleny to nejlepší, co mladou generaci mohlo potkat, přitom si však neuvědomují, jaký dopad má jejich používání na životní prostředí naší planety. Stejně tak některé jednorázové pleny jsou vyrobené z ne příliš šetrných materiálů, a tak se u miminek v důsledku toho mohou objevit poměrně bolestivé ekzémy. Pokud jste se rozhodli vrátit se k tradici, tedy k látkovým plenám, v následujících řádcích se o nich dozvíte více informací.


Proč jsou látkové pleny opět tak oblíbené? 

Dětské pleny jsou velice skloňovaným tématem, a není se čemu divit. Spousta maminek si uvědomuje, že látkové pleny mají oproti těm jednorázovým hned několik předností. Sice dětské látkové pleny představují více práce, ale zase za ty benefity to rozhodně stojí. Vyprat, pověsit na šňůru, sundat, vyžehlit a poskládat. Samozřejmě tento proces si můžete usnadnit. Pokud totiž máte sušičku na prádlo, stačí bavlněné látkové pleny vyprat, vložit do sušičky, a potom jen poskládat. Informace pro tento článek na látkové pleny nám poskytl server mamaja

Látkové pleny z bavlny jsou pro miminka příjemná na dotek

Látkové pleny z bavlny jsou pro miminka příjemná na dotek


Jednorázové plenky jsou sice jednodušší a komfortnější variantou, ale na druhou stranu obsahují chemické látky, které nejsou pro miminka vhodné. I když výrobce tvrdí, že je materiál naprosto šetrný k dětské pokožce, zjistíte, že opak je pravdou, jakmile se začne na pokožce novorozeněte objevovat vyrážka. 


Stejně tak papírové pleny pokulhávají, co se prodyšnosti týče. Obsahují gel, jenž se při absorpci tekutiny zahřívá. 


Dostáváme se také k ekologickému pohledu. Jednorázové pleny zatěžují životní prostředí. Podle odborníků jedno dítě spotřebuje za svůj život zhruba dvě tuny plen, což je vskutku obrovské množství odpadu. 


Opomenout nesmíme ani ekonomickou stránku. Papírové pleny jsou drahé. Pokud si sečtete počáteční náklady na látkové čtvercové pleny a náklady na praní a sušení, stále jste na mnohem nižší částce. Spočítejte si, kolik plenek spotřebujete za týden, a potom tento počet vynásobte 52 týdny v roce. Některé ratolesti chodí na nočník od roku, jiné až od tří let, v takovém případě se částka utracená za papírové pleny šplhá do astronomických výšin. 

Pratelné pleny z látky můžete používat opakovaně a ušetřit tak drahocenné korunky z rodinného rozpočtu.

Pratelné pleny z látky můžete používat opakovaně a ušetřit tak drahocenné korunky z rodinného rozpočtu.


Cestování je s látkovými plenami složitější, zejména plánujete-li několikadenní dovolenou někde, kde není k dispozici pračka. Pro takové případy je dobré sáhnout po ekologických jednorázových plenkách, které dnes seženete i běžně v obchodech. Důležité je sledovat, zda se vskutku jedná o ekologickou variantu. 


Jak s látkovými plenami začít? 

Velice důležité je složit si základní výbavu, která by měla zahrnovat čtvercové pleny (zhruba 40 až 70 kusů), svrchní kalhotky a celulózové separační pleny. Při přebalování vezmete jednu plenku, složíte ji jako novorozenecký sklad či na draka, a do ní ještě dáte separační plenku, která zachytí případnou vaječinu. Jelikož je celulózová separační plena plně rozložitelná, můžete ji vyhodit buď do koše, nebo do záchodu. Potom nahoru dáte svrchní kalhotky (2 až 4 kusy), jež bývají vyrobené z nepropustného materiálu, fleesu či vlny. Internetové obchody v současné době nabízí i výhodné sety na látkování, takže seženete kompletní výbavu za rozumnější cenu. 


Další možností jsou kalhotkové pleny, jichž vám postačí zhruba 24 kusů, a k nim si pořiďte alespoň 3 kusy svrchních kalhotek. Kalhotkové pleny se doporučují především na noc, neboť jsou velice savé a nepotřebují vkládací plenky.


KP
Foto: mamaja

DISKUZE K ČLÁNKU

1

To je jedině dobře, že se maminky vrací k látkovým plenám. Já u svého syna také používám látkové pleny . Ne, že by ty jednorázové byly drahé, ale jsou strašně neekologické. Přiznám se ale, že když jedeme někam na výlet, tak používám jednorázové. Tam si to moc s těmi látkovými nedokážu představit :-D Ale to je jen jednou za čas :-) .

ODPOVĚDĚT

2

moje děvčata měla jen látkové pleny,bylo to dost náročné-vyvařování,ruční máchání,nebyly ještě automatické pračky,je ale pravda v tom,že nebyly opruzené

ODPOVĚDĚT

2

látka je látka, která se dá vyvařit, žehlit a pleny krásně voní.

ODPOVĚDĚT

7

já vyzkoušela obojí, první dcera 1992 - látkové pleny, druhá 2001 jednorázovky. V prvním případě jsem ušetřila peníze, v druhém zase čas. Kyčle měly v pořádku obě dvě :o)

ODPOVĚDĚT

4

v souvislosti s jednorázovkama se vždy mluví o ušetřeném čase. Věnují se dnešní maminky více dětem? Vaří jim? Čtou? Já nevím, jen jestli toho ušetřeného času nemají moc, vidím je často s mobilem u ucha, i když se dítě něčeho dožaduje, moc to s maminkou nehne. Neházím je všechny na jednu hromadu, nesoudím.Jen úvaha. Dnešní mámy mají všechno a přesto jim chybí to podstatné, čas na dítě. Dnešní děti špatně mluví, mají malou slovní zásobu. Je to škoda, ten čas, kdy může být máma s dítětem je velice krátký.

ODPOVĚDĚT

7

Jiné než látkové pleny jsem nepoužívala. Jinak úvaha je trefná, na jedné straně v dnešní době spousta vymožeností šetřící čas, ale otázka jestli je využitý ve prospěch dětí.

ODPOVĚDĚT

5

Všechny tři děti jsem vychovala na látkových plenách.

ODPOVĚDĚT

7

Myslím,že každá doba měla své. Dříve jiné než látkové nebyly, a když se objevily jednorázové,tak se život maminek hodně ulehčil a ulehčuje stále. Třeba cestování s látkovými plenami bylo hodně náročné. V rámci ekologie se teď navracíme k neškodlivým tzv. ekologickým produktům čím dál více.

ODPOVĚDĚT

3

Souhlasím. Je dobře, že začínáme myslet ekologicky, je to děs, jak je naše planeta zaneřáděná. Pokud jse o pleny, jsou dvě možnosti, každá maminka si může vybrat a nebo doma používat látkové a na cestování jednorázovky.

ODPOVĚDĚT

4

Měla jsem látkové a hrozně ráda jsem je vyprané sušila na zahradě, hezky voněly, když jsem je žehlila. Jednorázové sice ušetří čas, ale jsou jich pak plné popelnice a co s tím ?

ODPOVĚDĚT

3

souhlasím,u mě to bylo také tak

ODPOVĚDĚT

6

Také jsem odchovala děti na látkových plenách a ty vzpomínky mám stejné.

ODPOVĚDĚT

4

měla jsem jen obyčejné látkové plenky

ODPOVĚDĚT

2

Já jsem měla i papírové, tehdy se u nás začaly prodávat.

ODPOVĚDĚT

6

Já už také "jela" na jednorázových. Látkové a jejich praní a žehlení znám z vyprávění.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (15 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejlepší výrobky pro děti a rodiče vybrali oni sami foto: MAMAvolba

Nejlepší výrobky pro děti a rodiče vybrali oni sami

V anketě MAMAvolba 2019 na 5500 rodičů hlasovalo o nejlepších: plenkách, sušenkách, hračkách… O všech...

Jak správně přebalit miminko?

Jak správně přebalit miminko?

Přebalování je mnohdy neoblíbená činnost, kterou zejména tatínkové dělají velmi neradi. Pokud z toho jako...

5 hříchů proti metabolismu

5 hříchů proti metabolismu

Máte pár kilo navíc? A říkáte si, kdo za to může? Že by váš pomalý...

Počítáte každou korunu a nemáte finanční rezervu? I na mateřské jde ušetřit

Počítáte každou korunu a nemáte finanční rezervu? I na mateřské jde ušetřit

Zaplatit jídlo, nájemné, oblečení, plenky, poplatky… Je vám to povědomé? Během čerpání mateřské či rodičovské...

Titulka pro: Klidný spánek bez mokrého nadělení

Klidný spánek bez mokrého nadělení

Vaše dítě už není žádné miminko a stále se občas v noci počůrá? Jistě, občas...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

LUBRIKANT PŘI ANÁLU

Ahoj holky, jaký lubrikant používáte nejčastěji při ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz