Zdraví

Léčivá síla moře

Sbírání kytiček

Z dovolené u moře se vracíme odpočatí, zdravější a plni energie. Prosluněné dny strávené na pláži jsou zkrátka terapií pro duši i tělo, které se nic nevyrovná.

Léčivou sílu moře lidé znají od nepaměti. Pod názvem talasoterapie (z řeckého thalassa – moře) existují léčebné kúry, které blahodárných mořských účinků na náš organismus využívají. Jde o léčbu mořskou vodou a řasami, bahnem, solí a pískem. Dokonce i pouhé naslouchání šumění příboje účinně zmírňuje napětí a stres.

Masáž ve vlnách

Koupání v mořské vodě je velmi příjemné. Nárazy vln na tělo působí jako dokonalá masáž, protože se svaly střídavě napínají a uvolňují. Účinky mořských vln můžete podpořit cvičením. Ve vodě totiž pracuje mnoho svalů, které jinak málokdy používáte. Tlak mořské vody odlehčuje klouby a páteř, což může zmírnit například bolesti zad a kolen. Až se budete koupat v moři, zkuste jednoduchý cvik. Ponořte se až po krk do vody a pochodujte na místě. Snažte se zdvihat kolena co nejvýš. Zároveň se pokuste spojovat ruce před či za sebou. V těle masírovaném vodou vzrůstá krevní tlak, a tím dochází k snadnějšímu vylučování škodlivin vznikajících při látkové výměně. Přináší to i kosmetické efekty. Ustupuje celulitida a pokožka je pružnější.

Léčivá koupel

Mořská voda obsahuje velké množství minerálních látek. Je doslova balzámem pro naši pokožku, kterou okysličí, vyživí a vyhladí. Slanou koupel si můžete vychutnat kdykoli i doma ve vaně. Nejlepší je použít sůl z Mrtvého moře. Pomáhá při léčbě akné, ekzémů, lupénky nebo onemocnění dýchacích cest.

Na plnou vanu vody potřebujete cca 200-250 g soli. Optimální teplota vody je 37 °C. Koupel by měla trvat asi 20 minut. Po koupeli použijte hydratační nebo zeštíhlující balzám. V tuto chvíli má pokožka rozšířené póry, je dobře prokrvená a snáze se do ní dostanou všechny výživné složky.

Mořský vzduch

Je prosycen slanou mořskou vodou. Vyživuje a zvlhčuje sliznice dýchacích cest, které se tak postupně regenerují. Proto se pobyt u moře doporučuje obyvatelům velkých měst a průmyslových oblastí. Přímořské klima je zdraví prospěšné také při náhlých změnách počasí. Zkuste se projít po pláži hned po skončení bouřky. Dodáte tělu energii i půvab a zlepší vám to náladu. Přímořský vzduch obsahuje také jód. Ten je nezbytný pro správnou činnost štítné žlázy a má vliv i na správné fungování krevního tlaku a srdce.

Jemný písek

Blahodárně působí i prosté lenošení na vyhřátém písku. Uvolňují se svaly, zmenšují se otoky a zlepšuje se vylučování toxinů z těla. Je tomu tak proto, že vysoká teplota písku zahřívá organismus. Tím se zrychluje metabolismus a krevní oběh. Pokud nerada plavete, choďte alespoň co nejvíce po mořském břehu. Procházejte se po písku naboso, je to ta nejlepší možná masáž pro vaše nohy. Jemný mořský písek působí také jako skvělý peeling.

Komu moře pomůže?

Talasoterapie pomáhá odstranit řadu zdravotních problémů. Sílu moře využijte, pokud vás trápí následující potíže:

Alergie

Čisté prostředí s nižším procentem pylů, plísní a roztočů má příznivý vliv na alergické projevy.

Kožní choroby

Vysoká koncentrace minerálních látek působí příznivě na kůži. Blahodárné jsou také přiměřené dávky UV záření.

Nedostatečná činnost štítné žlázy

Potřebujete pořádnou dávku jódu. Během dovolené u moře si dopřejte dlouhé procházky po břehu a hodně ryb.

Astma

Vlhký vzduch pomáhá odstranit hlen, který se usazuje v průduškách. Očišťuje a zvlhčuje dýchací cesty.

Problémy se srdcem

Mořské klima pomáhá snižovat krevní tlak.

Text: Eva Šarfová

Zdroj informací: susannadathur.com/healing-power-of-the-ocean/, www.wellbeing.com.au/mind-spirit/mind/45592.html
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků