Lesk a bída prvorepublikových hvězd

Pořekadlo „Všechna sláva, polní tráva“ bohužel sedí i na slavná umělecká jména. Zajímá vás, jak dopadli někteří prvorepublikoví herci či slavný spisovatel? Zjistili jsme to!

Titulka pro: Lesk a bída prvorepublikových hvězd
Další 3 fotografie v galerii

Bez jejich talentu by nevznikly dodnes promítané filmy nebo knihy, které se stále čtou. Stačí jen připomenout některá jména, jako okouzlující Adina Mandlová, geniální komik Vlasta Burian či na Nobelovu cenu sedmkrát nominovaný literát Karel Čapek. Jaký byl jejich život?


Volný pád Vlasty Burana

Před okupací fašistickým Německem byste asi nenašli výraznější (nejen) hereckou legendu. Vlasta Burian byl známý svou pohotovostí a žonglováním se slovy a traduje se, že se vůbec neučil texty. „Jen“ pohotově reagoval na své herecké kolegy.
Komik, herec, ale i zpěvák jistě mohl mít spoustu krásných žen, on však byl věrný jen jedné – manželce Františce Červenkové-Burianové. Však také přicházela na každé jeho divadelní představení, a dokud se nedostavila, nehrálo se. A když například kvůli nemoci nemohla přijít, manžel jí zprostředkoval divadelní zážitek alespoň pomocí mikrofonu z telefonu, který byl na jevišti.

Obrat o sto osmdesát stupňů nastal v době, kdy Němci oficiálně zavřeli všechna divadla v republice. Pak přišlo nařčení z kolaborace, věznění a zabavení majetku. Prominentní a jedinečná osobnost následně pracovala například v dolech, jako poslíček nebo pomocná síla v kuchyni. Až budete doma škrabat brambory, vzpomeňte si na něj, právě tím se Vlasta Burian nějaký čas živil.

Po letech se sice mohl vrátit ke své milované profesi, avšak nešlo o triumfální comeback, byť třeba jeho role ve filmech Byl jednou jeden král nebo Císařův pekař a Pekařův císař jsou rovněž nezapomenutelné. Zdraví i psychika geniálního herce byly podlomené, v roce 1962 umírá. Františka, zvaná Nina, „odešla“ za svým manželem jen několik týdnů poté.


Čekání na lásku Karla Čapka

Autor slova „robot“ se na začátku své literární kariéry hlásil k mladé generaci spisovatelů předválečného období, kteří publikovali články a fejetony narážející na začínající úpadek morálky ve společnosti. Slušnost, čest a humanistické ideály byly Karlovi velice blízké. Nutno podotknout, že jeho literární schopnosti mu nijak nestouply do hlavy, co se týkalo něžnější poloviny lidstva. Karel byl poměrně stydlivý, za což patrně může jeho dominantní matka. Až ve svých třiceti letech potkal osudovou ženu - herečku Olgu Scheinpflugovou. Uplynula řada měsíců, než se ji Čapek rozhodl oslovit, a pak ještě pár let, až se konečně vzali - ovšem teprve po smrti Čapkovy matky. Ta mu jasně řekla, že pokud si přivede herečku nebo cikánku, už nebude jejím synem.

Vztah Karla a Olgy byl proměnlivý a zvláštní. Známý je například Karlův výrok, který se vyjádřil, že s Olgou zůstane i tehdy, když ho bude podvádět. Což se také stalo. Mezi její milence mimo jiné patřil syn T. G. Masaryka - Jan Masaryk, což je s ohledem na slavné Hovory TGM ještě pikantnější. Představte si, že v jedné místnosti vede literát rozhovor s prezidentem Masarykem, a z té druhé prchá Masarykův syn jen proto, aby se s Čapkem - manželem své milenky - nesetkal.

Čapkova matka svého syna mnoho let utvrzovala v tom, že je nemocný a musí se šetřit. Spisovatel ale nezemřel na údajné zdravotní potíže z dětství či problémy s páteří, nýbrž na zápal plic. A to jen několik měsíců před plánovaným zatčením a deportací do koncentračního tábora.

Karel Čapek

Karel Čapek

 

Katapult Adiny Mandlové

Milovala krásné oblečení, pohledné muže a také zábavu a večírky. Ostatně díky svému elegantnímu a vkusnému oblékání se stala módní ikonou své doby. Krásnou prvorepublikovou módu si můžete připomenout v populárním českém seriálu První republika, který nyní běží na televizní stanici Film +.

 

Které setkání se pro Adinu stalo osudové?

To s Hugo Haasem, jenž z ní udělal hvězdu stříbrného plátna a rovněž svou důvěrnou přítelkyni. Jen po určitou dobu, samozřejmě, pak se Adina zakoukala zase do jiných. Ostatně její kolegyně Lída Baarová prohlásila, že postelí Adiny prošlo tolik mužů, že by na to nestačil ani Velký sál pražské Lucerny.

Život v hedvábí skončil krátce po 2. světové válce, kdy byla obviněná z kolaborace s Němci a putuje do věznice. Dlouho tam ale nepobyla, a vědomá si toho, že doma ji už toho moc dobrého nečeká, při nejbližší příležitosti odchází do Anglie. Tady se v 50. letech provdala za homosexuála Bena Pearsona, s nímž se v 60. letech odstěhovala na Maltu (zde pobývali asi 14 let).

Jenže doma je doma, a tak Adina přijíždí do Čech alespoň na sklonku svého života. Zemřela sama, opuštěná, bez rodiny, v příbramském sanatoriu. Slavná herečka meziválečného období, na kterou lidé už zapomněli.

Adina Mandlová

Adina Mandlová

 


Připravila: mar
Foto: Profimedia
25. 1. 2016

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnice Lego hýbe celým světem

Stavebnici Lego zná snad každé malé dítě. S touto stavebnicí si stavěli už naši rodiče...

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Nákupy z katalogu: první katalogový obchod slaví 50 let

Od zboží pro domácnost, přes dřevěné chaty, hudební nástroje až po nedostatkové zboží, kterým byla...

Titulka pro: Pro zdravý spánek

Pro zdravý spánek

V posteli trávíme více než třetinu svého života. Je pro nás místem odpočinku, klidu a...

Titulka pro: Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Vyhrajte dárkový poukaz na služby bytového designera

Chystáte se zařizovat nebo rekonstruovat dům či byt? Nebo byste stávající bydlení rádi zmodernizovali? Zasoutěžte...

Titulka pro: Bav se a pomáhej s Oriflame

Bav se a pomáhej s Oriflame

Kosmetická společnost Oriflame, Nadace Terezy Maxové dětem a obecně prospěšná společnost Spolu dětem druhým rokem...

Adventní pohoda s HARIBO medvídky

Vánoce se slaví téměř po celém světě, i když rozdílnými způsoby. Spojují je takové symboly,...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VYBAVENÍ KOUPELNY

Zdravím kde se dají koupit opravdu kvalitní ručníky?

BATOH

Zdravím, doporučíte mi prosím batoh pro dcerku na druhý ...

HRAČKA PRO HOLČIČKU

Zdravím, poradíte prosím příslušenství k Barbínce, se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz