Volný čas

Letní slunovrat: co znamená a s jakými se pojí tradicemi

Sbírání kytiček

20. června nás čeká letní slunovrat. Přináší nejdelší den na severní polokouli a první letní den. V tento den dosáhne Slunce nejsevernějšího bodu na své dráze a severní polokoule Země se nejvíce přikloní ke Slunci. V tento den vstoupí Slunce do znamení Raka. Při letním slunovratu se zdá, že Slunce prochází přímo nad obratníkem Raka.

V astrologii je Slunce spojováno s aktivní energií jang. Znamení Raka vládne jinovému principu a řídí se emocionálním měsícem. To nám přináší ideální příležitost vyrovnat síly jing a jang v našich životech. Všichni v sobě máme obě energie.

Můžeme cítit touhu po dobrodružství. Prospěje vám také čas strávený s vašimi nejbližšími. Dodá vám pocit jistoty a stability. Zvolněte tempo a užívejte si příjemné chvíle.

Historie letního slunovratu

  • V Egyptě se letní slunovrat shodoval s první fází zaplavení Nilu.
  • Ve staré Číně slavili přechod z jangové na jinovou energii.
  • Římané uctili Vestu, bohyni bohyni krbu, domácího života a rodiny. Chtěli tím své rodině požehnat. Nabídli jí květiny a koláče.
  • Řekové uctili boha Saturna.
  • Pohané pálili ohně, aby pojistili dobrou úrodu. V pohanských kulturách věřili, že skákáním přes oheň vyhání démony. Popel z vychladnutého ohně se pak použil na poli pro zvýšení úrody.
  • Ve starých kulturách se také používaly různé bylinky sklizené právě při letním slunovratu, kdy měly mít největší sílu. Mezi tyto bylinky patří třezalka tečkovaná, levandule, pelyněk, heřmánek a další.
  • Ve starověké druidské kultuře symbolizoval buk strom poznání. Pověst říká, že když se napíše přání na bukovou destičku a zakope se, splní se, až se destička rozpadne.
  • V některých zemích lidé pletli věnce a nosili je na hlavě, aby odehnali zlé duchy.

Rituály pro letní slunovrat

Během letního slunovratu využijte účinku těchto prvků:

Oheň – zapalte oheň na počest Slunce

Země – využijte květiny

Voda – pro vodní znamení Raka. Plavání či koupel.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: astrotalk.com, astrostyle.com, astrology.com
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků