Zdraví

Letos řádí neštovice. Chraňte své děti!

Na rozdíl od klasických viróz, které po pár dnech většinou odezní, se bohužel čím dál častěji objevují v české kotlině plané neštovice. A ty dokáží způsobit velké nepříjemnosti:
dítě trápí horečky a nepříjemně svědící pupínky na celém těle téměř dva týdny, nemoc se navíc může snadno přenášet na další děti i dospělé. Vysoce nakažlivá infekce ovlivní život celé rodiny a dokáže nepříjemně změnit její plány. Mnohdy tak může malý pacient místo slíbených prázdnin u moře bojovat v posteli s neštovicemi. Riziko vzniku onemocnění však mohou rodiče významně snížit, pokud své děti nechají proti neštovicím očkovat.

Plané neštovice patří v současnosti mezi nejčastější infekční onemocnění na celém světě, proti kterému však existuje účinná ochrana v podobě očkování. Začátek onemocnění se projevuje výskytem vyrážky, jež se rychle mění ve svědivé puchýřky – tzv. neštovičky. Kromě nepříjemných zdravotních komplikací ovlivňuje nemoc i chod celé rodiny. Velmi často se stává, že v rodinách s více dětmi si sourozenci „předávají“ neštovice jeden druhému, což způsobuje další nepříjemnosti.

Čtyři jednou ranou
Před neštovicemi se lze přitom účinně chránit. Rodiče mohou v rámci tzv. nadstandardního očkování zvolit alternativu k hrazenému očkování proti zarděnkám, příušnicím, spalničkám a připlatit dětem za čtyřsložkovou vakcínu Priorix Tetra, která navíc chrání právě proti planým neštovicím.

Bez dalšího vpichu tak díky této vakcíně mohou rodiče dítě chránit proti všem čtyřem častým infekčním nemocem. Očkování je dvoudávkové: první dávka vakcíny se obvykle podává ve věku 15 měsíců dítěte, druhá dávka se v ČR aplikuje s odstupem šesti až deseti měsíců po první dávce. Vakcínou Priorix Tetra se v Evropě očkují děti proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím od 11 měsíců věku do 12 let. Cena jedné dávky vakcíny je cca 1 600 Kč a většina zdravotních pojišťoven na toto očkování rodičům přispívá.

Co říkají čísla statistik?

  • Podle údajů Státního zdravotního ústavu onemocnělo v České republice planými neštovicemi letos v červnu 7 017 lidí.
  • Od začátku letošního roku do konce června se pak u nás planými neštovicemi nakazilo více než 32 tisíc lidí.


Vakcíny Priorix Tetra a Varilrix jsou registrované léčivé přípravky a jsou vázané na lékařský předpis. Před použitím konzultujte vhodné užití vakcín s lékařem či lékárníkem a pečlivě si prostudujte příbalovou informaci. MZ ČR schválilo vakcinační akci č.j.58427/2009/OVZ, resp.č.j.58482/2009/OVZ.

Více informací naleznete na webu www.ctyrijednouranou.cz

Autor: Zuzana

Foto: GlaxoSmithKline

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků