Máte prázdný dětský pokoj? Splňte si sen!

Vaše děti odešly natrvalo z domova a začaly žít svůj dospělý život. Váš život tak prochází zásadní změnou. To, na co jste byli doteď zvyklí, je najednou jinak. Chybí vám každodenní kolotoč? Máte pocit, že najednou nemáte co na práci? Že není o koho se starat? Nepoddávejte se syndromu prázdného hnízda. Využijte možnost, která se vám právě nabízí. Pusťte se do rekonstrukce volného dětského pokoje. Zaženete úzkostné myšlenky a současně uděláte něco pro sebe.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Pro každého rodiče je období, kdy se děti osamostatňují a stěhují natrvalo z domu, něčím zvláštním. Končí totiž jedna životní etapa. Lidé si po odchodu svých potomků často prohlíží fotografie z dob, kdy byly děti ještě malé, vzpomínají na společné chvíle nebo tráví čas v opuštěném dětském pokoji. Smutek, který v tuto chvíli přichází, se označuje jako syndrom prázdného hnízda, a může v extrémních případech přerůst až v depresi. Tomu však lze snadno předejít.

Rekonstrukcí proti smutku
Po dlouhém období, kdy jste vychovávali děti, které pro vás byly na prvním místě a kvůli kterým jste se přirozeně uskromňovali, se můžete věnovat sami sobě, svému partnerovi, svým přátelům. Najednou máte víc času i peněz na sport, kulturu, cestování a další koníčky. Zahnat případný smutek či vyplnit volný čas ale můžete i jinak. Proměňte prázdný dětský pokoj a využijte jeho potenciál.

Otázkou, jak naložit s prázdným dětským pokojem, se podle průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny zabývá pouze třetina Čechů. „Sedmnáct procent z nich zřídilo z dětského pokoje místnost pro hosty, 14 procent pracovnu a každý desátý využil prostor pro zvětšení ložnice. I okrajové odpovědi ostatních respondentů mohou být inspirativní. Volný pokoj v řadě rodin nově slouží jako posilovna, odpočívárna, jídelna, pokoj pro vnoučata či skladový prostor,“ říká Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Zužitkujte volný pokoj naplno
Prázdný pokoj můžete využít i jinak. Pusťte se do rekonstrukce, vymalujte, položte novou podlahu nebo koberec, pořiďte vhodný nábytek a začněte pokoj pronajímat studentům. Odměnou vám bude plusová položka do vašeho rozpočtu a třeba také znovuoživení vaší domácnosti díky novým nájemníkům. „Pokud se rozhodnete pro rekonstrukci a úpravy, jednou z ideálních možností jejich financování je stavební spoření. Můžete využít jak svých úspor, tak výhodných úvěrů,“dodává Renata Zikmundová.
Co dále lze udělat s prázdným dětským pokojem?„Pokud sousedí s jiným pokojem a stavební plán to umožní, udělejte si ze dvou menších pokojů jeden velký obývací. Co ocení vaši blízcí, bude místnost určená pro posezení s přáteli. Nabízí se například domácí čajovna, kavárna či vinárna. Splňte si svůj sen a udělejte z nepotřebného dětského pokoje místnost podle svých představ a pro vlastní potěšení,“ radí architekt Martin Kulštejn. 

Připravila: Zuzana

Foto: Corbisin

26.11. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ZRNKOVÁ KÁVA

Ahoj jakou si domů kupujete zrnkovou kávu?

HRAČKY PRO DVOULETÉ DÍTĚ

Vím, že je docela brzo, ale každoročně to řeším s ...

BEZLEKOVÁ DIETA

Ahoj, mohla bych poprosit o nějaké typy, co si dáváte na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz