Zdraví

Meningokok: nemoc mladých, která jim může vzít život

Invazivní meningokokové onemocnění u nás každoročně vstoupí do života několika desítkám osob. Část z nich tvoří adolescenti a mladí dospělí, kterým může meningokok poznamenat celý život a v řadě případů ho i ukončit.

Nyní se tato věková skupina vrací po téměř třech měsících v izolaci k normálu a k létu ve znamení prázdnin, brigád nebo jiných aktivit s přáteli. Společenská setkání a cestování se však řadí mezi rizikové chování, při nichž může hrozit nákaza meningokokem. 

Minimum aktivit, více času stráveného doma, snížená možnost být na čerstvém vzduchu, anebo změna stravovacích návyků. To vše jsou faktory, které se na fyzickém, mnohdy i psychickém stavu dospívající mládeže mohly podepsat a nepřímo oslabit jejich přirozenou obranyschopnost. Jedním z následků karantény a opětovného návratu do kolektivu však nemusí být jen lehká viróza či chřipka, ale také invazivní meningokokové onemocnění. 

Bakterie Neisseria meningitidis 

Za všechno může bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkovou infekcí. Nosohltanem vstoupí do těla a pokud narazí na oslabeného jedince, pak může propuknout závažné invazivní meningokokové onemocnění, které mívá podobu sepse (otrava krve) nebo meningitidy (zánětu mozkových blan). Příznaky jsou zpočátku mírné a připomínají počínající nachlazení či chřipku, ale velmi rychle se může zhoršovat. „Nelze předvídat, u koho onemocnění propukne, ale častým faktorem, který nemoci předchází, je – zvláště u mladých lidí – pobyt ve velkém kolektivu, zvýšená únava, vyčerpání ze sportu či ponocování. Letní aktivity k takovým činnostem velmi svádí, a tak je ochrana u dospívajících na pravém místě,“ doplňuje praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Hana Cabrnochová.

Nejčastější příznaky invazivního meningokokového onemocnění: 

– Zpočátku: horečka, bolest hlavy, zvracení, bolesti svalů a kloubů 

– Postupně: podrážděnost, ztuhlý krk, spavost, studené ruce a chodidla 

– Pokročilá fáze: specifická vyrážka, křeče, citlivost na světlo, zmatenost 

Meningokok a „rizikové“ chování 

A právě ke zmiňovaným aktivitám se po téměř tříměsíční karanténě budou chtít mladí přirozeně vrátit. Dovolené, obvyklé prázdninové činnosti, brigády nebo například několikadenní výlety s přáteli se zdají jako zcela běžné, jejich „rizikové“ chování může mít vliv na ně i jejich blízké okolí. Ke zvýšenému riziku vzniku invazivního meningokokového onemocnění se řadí také: 

• Nocování ve stísněných prostorách – na kolejích, ve sdílených bytech, v hostelech 

• Pobyt v místech s vyšší koncentrací osob – např. v učebnách a přednáškových sálech 

• Kouření 

• Líbání 

• Ponocování, návštěvy restaurací, klubů, hudebních festivalů 

• Cestování do oblastí s vyšším výskytem nemoci 

Dalším z faktorů, který může dospělé ve věku 15–25 let negativně působit, je stres ze závěrečných školních zkoušek, které jsou spojené s velkou psychickou zátěží. 

Bezpříznakový nosič ohrožuje ostatní 

Mladí lidé navíc představují riziko i pro ostatní skupiny, protože mezi nimi bývá velký počet tzv. bezpříznakových nosičů. Takový jedinec nemá žádné příznaky, chová se jako zdravý jedinec a nevědomky tak šíří nákazu. 

V populaci je cca 10 % lidí, které lze nazvat bezpříznakovými nosiči, ve věkové skupině kolem 19 let je tento počet nejvyšší – dosahuje téměř 24 %. Nosičství meningokoka bez projevu příznaků průměrně trvá 9,6 měsíců – po celou tuto dobu tedy jedinec potencionálně roznáší nákazu. 

Očkování zcela zdarma nebo s příspěvkem

Účinnou prevencí meningokokového onemocnění je očkování. To Česká vakcionologická společnost doporučuje především malým dětem do čtyř let věku a dospívajícím a mladým dospělým – přibližně od 13 do 25 let. „V současnosti jsou na trhu vakcíny pokrývající nejčastěji se vyskytující séroskupiny meningokoka. Jedny vakcíny pokrývají séroskupiny A, C, W a Y, a druhé vakcíny pokrývají séroskupinu B. Pro co nejširší ochranu doporučujeme kombinaci obou typů vakcín,“ říká MUDr. Křížová. Očkování oběma vakcínami může proběhnout současně nebo s odstupem 14 dnů. 

Od 1. 5. 2020 mohou rodiče nechat zdarma očkovat své děti proti meningokoku skupiny B, pokud je očkování zahájeno do dovršení šestého měsíce věku, a proti meningokokům skupiny A, C, W a Y děti ve druhém roce života (1 dávka od 12. do 23. měsíce věku). Ostatním věkovým kategoriím přispívají na očkování zdravotní pojišťovny v rámci svých preventivních programů. 

Komerční prezentace
Foto: iStock


Diskuze: příspěvků