Rodina

Minikurz focení aneb jak pořídit hezké fotky

Sbírání kytiček

Na dovolenou a výlety vyrážíme vyzbrojeni vším možným. Snad nikomu z nás však nechybí foťák a kamera. Aby ne. Chvíle odpočinku, krásná a zajímavá místa, která jsme navštívili a neopakovatelné momenty si chceme uchovat i do budoucna.

Víte však, jak správně fotit, abyste ze svých snímků měli to správné potěšení? Dobrý přístroj je jedna věc, ale správný postup věc druhá. Přinášíme pár zásad, kterými byste se měli řídit.

Pořídit si digitální zrcadlovku už dnes není nic nedostupného. S takovým foťákem už se dá pořídit třeba i snímek ve velikosti billboardového rozměru, a to tak, že zaujme.

Hlavní zásady dobrého focení:

Nezapomínejte na světlo

Protože to je opravdu základem dobré fotografie. Pro běžné fotografování v exteriéru je většinou nejvýhodnější mít slunce za zády. Pokud je škaredě, volte raději motivy úplně bez oblohy – jednobarevná šedivá obloha málokdy vypadá dobře.

Vyvážení bílé barvy

Jednou z největších výhod digitální fotografie je možnost vyvážení bílé barvy. Současně je to ale bohužel funkce, na níž se velmi často zapomíná. Chcete-li mít opravdu barevně věrné fotografie, tak nespoléhejte jen na automatiku a využívejte nastavení vyvážení bílé. Zejména za škaredého počasí, kdy je zataženo, a nebo v interiéru, při žárovkovém světle. Pokud fotografujete s bleskem, tak i tady je vhodné nastavit vyvážení bílé na předvolbu „blesk“.

Důležité pozadí

Nezapomínejte ani na pozadí, které je často stejně důležité, jako samotný fotografovaný motiv. Co je platný třeba hezký portrét, když vám na pozadí bude rušit nějaký prvek, který je barevně nebo jasově výrazně odlišný od fotografované osoby. Pokud tedy fotografujete jakýkoli blízký objekt, tak se nesoustřeďte jen na něj, ale podívejte se také, co je za ním. Pokud objevíte nějaký rušivý element, tak změňte kompozici tak, aby na pozadí nebyl v záběru. Nejrušivější bývají zpravidla objekty, které jsou výrazně jasnější jak samotný motiv.

Na dovolené opatrně

Pokud jedete k moři, tak důsledně chraňte svoji fototechniku před pískem a hlavně před mořskou vodou. Tyto dva elementy jsou kromě pádu největším nebezpečím pro fotoaparáty. Zejména slaná mořská voda je velmi agresivní a uškodit může i jen postříkání.

Baterie

Pokud se dostanete někam, kde nemáte mnoho příležitostí dobíjet baterie, tak můžete výrazně snížit spotřebu vypnutím stabilizátoru. Stabilizátor je výborná věc ale pokud máte dost světla (třeba ve dne na slunci), tak ho můžete v klidu vypnout, protože není potřeba – výrazně tím zvýšíte výdrž baterie. Dalším velkým „spotřebičem“ je LCD displej. Pokud potřebujete prodloužit výdrž baterie, tak omezte prohlížení fotografií na displeji a zbytečně dlouhé listování v menu – tím opět výrazně prodloužíte výdrž baterie na jedno nabití.

Prach

Moderní zrcadlovky jsou většinou již standardně vybaveny integrovaným čištěním čipu. Přesto si ale na prach dávejte pozor a rozhodně nesundávejte objektiv v prašném prostředí, zejména pokud fouká vítr. Pokud to jinak nejde, tak si na výměnu zkuste najít závětří. Můžete si případně také pomoct krytím například bundou. Základním pravidlem pak je, že fotoaparát bez objektivu držte zásadně otevřeným prostorem bajonetu směrem k zemi. Nejlepší postup je otočit zrcadlovku objektivem k zemi, objektiv sundat, nasadit jiný a pak teprve zase otočit do pracovní polohy.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Nikon
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků