Mobilní toalety: co si můžete vybrat?

Řešíte na chatě nebo chalupě problém zvaný toaleta? Když se nelze spolehnout na přípojku ke kanalizaci, musíte si pomoci jinak. Naše rada? Volte mobilní záchod!

Titulka pro: Mobilní toalety: co si můžete vybrat?
Zobrazit fotografii v galerii

Na výběr máte několik možností – zkuste například chemické řešení, separační kompostovací WC nebo ryze kompostovací toaletu. Každá pracuje trochu jinak, avšak všechny mají jedno společné – kdybyste je chtěli časem využít jinde, jednoduše je přemístíte.

Chemická toaleta

Chemické WC je nejznámější a skládá se ze dvou oddělitelných částí. V horní části je nádrž na vodu a záchodová mísa, splachuje se ručně nebo s pomocí čerpadla. Spodní část tvoří odpadní nádrž, kam se nalije směs speciálních roztoků a vody. Pak dochází k rychlejšímu rozkladu obsahu odpadní nádrže, přičemž se eliminuje zápach. Aby toto WC dobře fungovalo, musíte používat speciální toaletní papír.

„Ekologická chemická náplň rozloží odpad do téměř kapalné formy, je biologicky odbouratelná, díky čemuž se dá snadno vylít do kanalizace nebo na louku. Nedoporučuje se vylévat na záhony ani v blízkostech zdrojů pitné vody. Při častém používání by se nádoba měla vylévat jednou za týden až 14 dní (záleží na počtu osob a parametrech toalety),“ uvádí Karel Rubeš z hobbymarketu OBI. A dodává, že chemické záchodky můžete používat bez ohledu na počasí, tedy i v zimě, avšak v temperovaných prostorách, kde nedojde k zamrznutí vody v nádržce.

Náš tip: Můžete si pořídit pevně zabudované, ale i mobilní WC.

 

Separační kompostovací WC

Tento typ toalety je trochu jiný, nemusíte ho totiž splachovat, nepotřebuje instalaci kanalizační ani vodovodní přípojky, avšak neobejde se bez přívodu elektřiny. Co umí? Separovat – oddělovat tekutý odpad od pevného. Separační toalety se zpravidla skládají z mísy s prkénkem, ve které jsou oddělené zásobníky na tuhý a tekutý odpad. Nezbytnou součástí je odvětrávací komínek, který zabraňuje tomu, aby se nelibé aroma šířilo do prostoru. A co s odpadem? Tekutý lze po zředění vodou v poměru 1:8 využít jako hnojivo bohaté na dusíky. Ovšem i tuhý odpad můžete kompostovat s ostatním biologickým materiálem.

Pro úplnost si připomeňme, že existuje i další typ separační toalety, který rovněž odděluje suchý a mokrý odpad. Avšak ten tekutý se odvádí z WC potrubím, které se napojuje na odtok vody, do vsakovací jímky či nádrže, odkud ho pak lze rovněž využít jako hnojivo.

Co se doporučuje? „Ukotvit toaletu ke stěně či k podlaze – měla by tedy stát na jednom místě, přičemž nezáleží na okolní teplotě, funguje za horka i za zimy,“ připomíná odborník.

 

Speciální kompostovací toalety

I tady je třeba počítat se samotnou WC mísou se sedátkem, ovladačem a zásobníkem na odpad. Pro chod tohoto speciálního záchodku potřebujete ještě speciální substrát, který se nasype do prostoru v toaletě. Než začnete WC používat, nastavte si správný stupeň, který závisí na frekvenci i počtu členů v domácnosti. Potom WC zapojte do zdroje elektrické energie. Díky němu se pak odpad vysušuje a současně mísí s daným substrátem a výsledkem je hnojivo, které lze použít na zahrádku.

Zaujalo nás: Při běžném používání čtyřčlenné rodiny je třeba vysypávat odpad zhruba jednou za 2 až 3 měsíce, avšak pokud kompostovaní toaletu používáte na chalupě třeba jen o víkendech, pak postačí vysypání odpadu asi jedenkrát ročně. Navíc tyto toalety můžete v době, kdy nejsou v provozu, odpojit od zdroje.

A co za to?

Ceny jednotlivých skupin toalet se liší, stejně tak i v rámci různých typů jedné skupiny, pohybují se v řádech stokorun až tisíců. Informujte se u prodejce, co všechno vámi vybraný model umí, a až pak se rozhodněte.

Text: Marcela
Foto: archiv OBI
6. 8. 2013

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Dentální hygiena: Víte, proč je tak důležitá?

Dentální hygiena: Víte, proč je tak důležitá?

Dnes již víme, že mít zdravé zuby a dásně není jen o určité prestiži, ale...

Ženská intimita z pohledu historie

Ženská intimita z pohledu historie

Víte, kdy se začaly nosit spodní kalhotky? Jak se kdysi řešila hygiena intimních partií? Nebo...

Titulka pro: Soutěž o poukaz na dentální hygienu

Soutěž o poukaz na dentální hygienu

Chodíte na dentální hygienu? Dentální hygiena má nejen preventivní, ale i léčebný charakter. Jejím účelem...

Titulka pro: Zdravé oči. Co jim nesvědčí?

Zdravé oči. Co jim nesvědčí?

Chránit své zdraví znamená myslet hlavně na prevenci, což platí rovněž pro nadmíru důležitý smyslový...

Titulka pro: Střevní chřipka: jak na ni

Střevní chřipka: jak na ni

Střevní chřipka je bakteriální nebo virová nákaza. Pokud sníte špatné jídlo, může jít i o...

Rozhovor s mentální koučkou Petrou Lekešovou Krajčinovič

MgA. Petra Lekešová Krajčinovič – akreditovaný profesionální koučka a terapeutka mentální aktivity, kterou milují naše...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz