Na kolo s dioptrickou vadou

Jízda na kole patří mezi nejrozšířenější sportovní aktivity. Jezdí mladí, staří, malí, velcí. Někteří však do sedla nemůžou, protože špatně vidí. Dioptrické brýle jim vadí při jízdě, kontaktní čočky nesnáší. Co s tím?

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Pro cyklistiku jsou určeny speciální cyklistické nebo sportovní brýle. Chrání oči před sluncem, prachem, kamínky a dalšími nečistotami, které by se mohly dostat do očí. Bývají lehké a mívají také bezpečná netříštivá skla, jejichž barvu můžete volit podle aktuálních světelných podmínek. Tmavá skla jsou vhodná při prudkém slunci, čirá pro jízdu v podvečer a při špatných světelných podmínkách a žlutá skla jsou určena pro jízdu při snížené viditelnosti.


Dvoje brýle mít nemůžete

Pokud špatně vidíte a musíte nosit dioptrické brýle, musíte řešit dilema. A věřte, že nejste jediní. Téměř dvě třetiny nositelů brýlí v České republice se s problémy při sportu již setkalo a někteří kvůli očním vadám dokonce sport vzdali. A to je škoda. Zvolit můžete speciální brýle, kontaktní čočky nebo moderní řešení – laserovou nebo nitrooční operaci očí a svých dioptrií se tak zbavit jednou provždy.


Existuje ideální řešení?

„Dioptrickou vadu lze natrvalo vyřešit tím nejmodernějším způsobem - laserovou operací očí,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky Duovize, a upřesňuje: „Pro sportovce je vhodná operace femtosekundovým laserem, který je zárukou nejvyšší kvality zákroku (zraku). Jedná se o velmi účinné řešení dioptrických vad, které je v současné době vítané u lidí všech věkových kategorií a zejména u těch, kteří žijí aktivním způsobem života. Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserové operace navíc je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní.“


Že laserová operace pro vás není?

Už vám někdo řekl, že vaši vadu nelze laserem odstranit, a tak se při svém sportování trápíte s brýlemi? Nedejte se – existují nové operační postupy, díky kterým vám zkušený operatér odstraní i více než 10 dioptrií a navíc i astigmatismus. Obvykle se jedná o nitrooční operace, kdy se buď přímo do oka naimplantuje nitrooční čočka před čočku přirozenou, a ta pak funguje jako stálá kontaktní čočka, ale zcela bezúdržbově. A nebo se špatně fungující nitrooční čočka prostě vyjme a nahradí novou, umělou. Obvykle multifokální, která zajistí nezávislost na brýlích a vy se tak můžete naplno věnovat svému sportování – třeba cyklistice.

„Moderní nitrooční čočky jsou vyráběny z materiálu, který je pro oko naprosto bezpečný. I samotný průběh operace je rychlý, bezpečný a bezbolestný. Pacient na sále stráví přibližně 15 minut a již druhý den na operované oko vidí,“ popisuje druhou skupinu metod na odstranění dioptrií MUDr. Věra Kalandrová, primářka Oční kliniky NeoVize Brno. A dodává: „Pacientům s vysokou dioptrickou vadou nebo například pacientům po 45. věku života doporučuji právě nitrooční operace, jejichž výsledky jsou pacienty hodnoceny velmi pozitivně.“


Váháte kvůli ceně?

Samozřejmě, sami musíte zvážit, které řešení je pro vás nejlepší. Jak z hlediska efektu, výhod a pohodlí, tak s ohledem na finanční náročnost. Pro finanční rozhodnutí si udělejte jednoduché srovnání. Cena laserová operace se pohybuje kolem 20 000- 25 000Kč za jedno oko. Svou dioptrickou vadu máte vyřešenu jednou provždy a nejen pro sport. Navíc řada klinik nabízí možnost rozložit úhradu do několika splátek bez navýšení a potvrzují doživotní záruku. Kvalitní sportovní dioptrické brýle vás mohou přijít na několik tisíc korun, cena jednodenních kontaktních čoček se pohybuje asi kolem 400 Kč/30 kusů. Není to však jednorázový výdaj, čočky musíte neustále (dle potřeby) dokupovat, u brýlí je časem nutná výměna skel, v případě ztráty, poškození apod. dokonce nákup nových. Nemluvě o tom, že vám jedny jediné brýle nestačí. Na sport možná ano, ale na běžný den musíte mít nejméně dvoje brýle.

Na webových stránkách některých klinik můžete využít zajímavou pomůcku, která vám usnadní porovnání. Stačí zadat, jak dlouho vás dioptrická vada trápí, jaké jsou vaše roční náklady na brýle a kontaktní čočky a okamžitě zjistíte, kolik jste za ně již utratili a zda se vám laserová operace vyplatí. Možná budete překvapeni, co vás již dioptrická vada stála a jak je korekce zraku optickými pomůckami nákladná.

Při finálním výběru pak zvažte také časovou náročnost výběru a nákupu brýlí, péče o kontaktní čočky. Ale hlavně při rychlém sportu je potřeba mít dokonalý rozhled bez zkreslení a omezení, dokonalý odhad vzdálenosti a rychlosti blížících se i vzdalujících se objektů, dobrou prostorovou koordinaci...


Připravila: Zuzana
Foto: iStock
30. 7. 2013
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Nejlepší hubnutí? Šlápněte do pedálů!

Jaro na krku a všude kolem se to hemží zaručenými návody na hubnutí. Vybrat z nich...

ilustrační obrázek

Otoky nohou

Sedavý způsob života mnohých z nás má bohužel velký podíl i na zvyšujícím se výskytu...

ilustrační obrázek

Pořiďte si moderní a funkční oblečení na kolo

Rekreační cyklistika se stala středem zájmu široké veřejnosti a nejoblíbenějším masovým rekreačním sportem.

ilustrační obrázek

Celulitida: potřebujete komplexní řešení

Slovo celulitida nemá ráda snad každá žena. Toto slovo vzniklo z označení „cellulite“, kterým francouzští...

ilustrační obrázek

Šatník sportovkyně velí: na značky!

Vyběhnout v teplácích po babičce nebo si v nich sednout na kolo by ani rekreační...

ilustrační obrázek

Sportovní móda : buďte krásná i při sportu!

Sportujte stylově a staňte se královnou horské túry, cyklo výletu nebo inline dráhy! Módě, kterou...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚSTNÍ HYGIENA PRO CITLIVÉ ZUBY

Ahojky, mám dotaz, začla jsem mít hrozně citlivé zuby, ...

DÁREK PRO RODIČE

Ahojky, naši budou mít výročí, tak by jsme jim s bráchou ...

AKTOVKA

Dlouho jsem vybírala aktovku pro svou dcerku, aby splňovala ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz