Zdraví

Monitor dechu ANO nebo NE?

Sbírání kytiček

Než se dítě narodí, je třeba pořídit potřebnou výbavičku. Její součástí v posledních letech často bývá i monitor dechu. Spousta rodičů váhá, zda je jeho pořízení nezbytné.

Přeci jen se nejedná o levnou záležitost a mezi námi se najdou jak jeho příznivci, tak jeho odpůrci.

K čemu monitor dechu slouží? 

Někteří z nás tento pojem možná ani neznají. Když jsme byli malí, nic takového neexistovalo. Není tedy neobvyklé, že se setkáte s názorem, že je to jen módní výstřelek poslední doby. Pojďme si tedy nejprve říci, k čemu monitor dechu slouží.

Monitor dechu je zařízení, které hlídá Vaše dítě během spánku a pomáhá předcházet syndromu náhlého úmrtí kojence. Monitor dechu kontroluje, zda dítě správně dýchá. Jakmile se sníží frekvence dýchání pod 8 nádechů za minutu, spustí poplach. Pomáhá tak rodičům včas zareagovat na potíže s dýcháním, aniž by museli děťátko nepřetržitě hlídat a kontrolovat.

Syndrom náhlého úmrtí kojence (S.I.D.S.) 

S.I.D.S. je strašák všech rodičů. Ohrožuje ty nejmenší od narození přibližně do + roku věku. Objeví se bez jakýchkoli předchozích příznaků, nelze jej předvídat. Večer ukládáte naprosto zdravé miminko ke spánku, během něhož dojde bez jakéhokoli varování k zástavě dechu a miminko může zemřít.

Ačkoli je dnešní medicína zase o něco dále než dřív, na S.I.D.S. je stále krátká. Jediné, v čem je o krůček dále, jsou rizikové faktory, které S.I.D.S. mohou ovlivňovat. I když ani zde to není 100%. Jejich výčet je dlouhý a bát se ho musí snad každý. Mezi faktory patří např. kouření maminky během těhotenství, krátký odstup od předchozího těhotenství, spánek kojence na bříšku, porodní hmotnost pod 2500 g, uměle vyvolaný porod, přenášení nebo naopak předčasný porod, prodělaná infekce v těhotenství (stačí i pouhá rýma) a další. 

Jedinou účinnou prevencí S.I.D.S. je používání monitoru dechu. I když ani zde není ochrana 100%, jeho riziko se podstatně snižuje právě díky tomu, že jakmile se objeví pokles dýchání, monitor dechu Vás upozorní.

Monitor dechu ANO nebo NE? 


1. Investice 

Spousta rodičů s pořízením váhá. Co si budeme povídat. Výbavička pro dítě není vůbec levná záležitost a monitor dechu nestojí jen pár korun. Je to investice.

Na druhou stranu je to investice pro Váš klidný spánek. Každá maminka jistě ví, že spánek je „nedostatková věc“. A ačkoli Vám monitor dechu nezaručí 100% ochranu, tak přeci jen budete o něco klidnější.

2. Planý poplach 

Možná Vás od jeho pořízení odrazují zkušenosti rodičů, kteří říkají, že dochází k planému poplachu. Monitor spustil alarm, ale dítě bylo v pořádku. Kde ale máte jistotu, že opravdu nehrozil problém a děťátko neprobudil a nedonutil k nádechu právě ten strašný pisklavý zvuk alarmu? To bohužel nikdy jistě nevíte.

3. Klidný spánek 

Problémy s dýcháním se mohou projevit kdykoli, už od narození. Maminky jsou vyčerpané, potřebují si odpočinout. I když se možná nemohou na své miminko vynadívat, i odpočinek je třeba. Monitory dechu používá i většina porodnic. Často také nabízí rodičům, kteří s nákupem buď váhají, nebo jej nechtějí pořizovat z důvodu vysoké ceny, jeho zapůjčení.

4. Opravdu jej využijeme? 

Nejedná se jen o krátkodobou záležitost? Monitor dechu není určen jen pro novorozence. S.I.D.S. ohrožuje nejčastěji děti do 1 roku, ale monitor dechu můžete používat i déle. V případě použití deskového monitoru je pak ale nasnadě otázka, zda nepořídit druhou desku, aby byla „pokryta“ celá postýlka. Jakmile děti začnou v postýlce cestovat, může se stát, že se sesunou na tu část postýlky, kterou monitor už nesnímá a spustí alarm.

5. Pokud se pro něj rozhodneme, jaký vybrat? 

Na trhu je široká nabídka monitorů dechu. Lze je rozdělit do 3 skupin:

• Deskový monitor 

Skládá se ze dvou částí – monitorovací desky plné citlivých senzorů a vyhodnocovací jednotky. Tyto dvě části jsou spojeny kabelem. Deskový monitor je vhodný zejména pro spaní v postýlce. Lze jej samozřejmě vzít třeba i na dovolenou, jeho časté přemísťování ale není vhodné. Před koupí deskového monitoru je také třeba dát pozor na druh matrace, která je v postýlce. Některé druhy matrací totiž pro jeho použití nejsou vhodné.

• Monitor dechu na plenku 

Plenkový monitor se připevňuje přímo na plenku pomocí klipu. Je lehce přenosný a nevede z něho žádný kabel. Jeho nevýhodou je, že ho nelze používat za pohybu – např. v autě. Je vhodný pro rodiče, kteří plánují, že s nimi dítě bude spinkat ve společné posteli. V případě problému dítě stimuluje k nadechnutí za pomocí jemných vibrací.

• Monitor dechu s chůvičkou 

Monitor, který kombinuje funkce monitoru dechu a chůvičky. Jedná se v podstatě o deskový monitor propojený s jednotkou pomocí radiového signálu.

KP

Zdroj: Pilulka.cz

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků