Monitor dechu ANO nebo NE?

Než se dítě narodí, je třeba pořídit potřebnou výbavičku. Její součástí v posledních letech často bývá i monitor dechu. Spousta rodičů váhá, zda je jeho pořízení nezbytné.

Monitor dechu ANO nebo NE?
Zobrazit fotografii v galerii

Přeci jen se nejedná o levnou záležitost a mezi námi se najdou jak jeho příznivci, tak jeho odpůrci.


K čemu monitor dechu slouží? 

Někteří z nás tento pojem možná ani neznají. Když jsme byli malí, nic takového neexistovalo. Není tedy neobvyklé, že se setkáte s názorem, že je to jen módní výstřelek poslední doby. Pojďme si tedy nejprve říci, k čemu monitor dechu slouží.


Monitor dechu je zařízení, které hlídá Vaše dítě během spánku a pomáhá předcházet syndromu náhlého úmrtí kojence. Monitor dechu kontroluje, zda dítě správně dýchá. Jakmile se sníží frekvence dýchání pod 8 nádechů za minutu, spustí poplach. Pomáhá tak rodičům včas zareagovat na potíže s dýcháním, aniž by museli děťátko nepřetržitě hlídat a kontrolovat.


Syndrom náhlého úmrtí kojence (S.I.D.S.) 

S.I.D.S. je strašák všech rodičů. Ohrožuje ty nejmenší od narození přibližně do + roku věku. Objeví se bez jakýchkoli předchozích příznaků, nelze jej předvídat. Večer ukládáte naprosto zdravé miminko ke spánku, během něhož dojde bez jakéhokoli varování k zástavě dechu a miminko může zemřít.


Ačkoli je dnešní medicína zase o něco dále než dřív, na S.I.D.S. je stále krátká. Jediné, v čem je o krůček dále, jsou rizikové faktory, které S.I.D.S. mohou ovlivňovat. I když ani zde to není 100%. Jejich výčet je dlouhý a bát se ho musí snad každý. Mezi faktory patří např. kouření maminky během těhotenství, krátký odstup od předchozího těhotenství, spánek kojence na bříšku, porodní hmotnost pod 2500 g, uměle vyvolaný porod, přenášení nebo naopak předčasný porod, prodělaná infekce v těhotenství (stačí i pouhá rýma) a další. 


Jedinou účinnou prevencí S.I.D.S. je používání monitoru dechu. I když ani zde není ochrana 100%, jeho riziko se podstatně snižuje právě díky tomu, že jakmile se objeví pokles dýchání, monitor dechu Vás upozorní.


Monitor dechu ANO nebo NE? 


1. Investice 

Spousta rodičů s pořízením váhá. Co si budeme povídat. Výbavička pro dítě není vůbec levná záležitost a monitor dechu nestojí jen pár korun. Je to investice.


Na druhou stranu je to investice pro Váš klidný spánek. Každá maminka jistě ví, že spánek je „nedostatková věc“. A ačkoli Vám monitor dechu nezaručí 100% ochranu, tak přeci jen budete o něco klidnější.


2. Planý poplach 

Možná Vás od jeho pořízení odrazují zkušenosti rodičů, kteří říkají, že dochází k planému poplachu. Monitor spustil alarm, ale dítě bylo v pořádku. Kde ale máte jistotu, že opravdu nehrozil problém a děťátko neprobudil a nedonutil k nádechu právě ten strašný pisklavý zvuk alarmu? To bohužel nikdy jistě nevíte.


3. Klidný spánek 

Problémy s dýcháním se mohou projevit kdykoli, už od narození. Maminky jsou vyčerpané, potřebují si odpočinout. I když se možná nemohou na své miminko vynadívat, i odpočinek je třeba. Monitory dechu používá i většina porodnic. Často také nabízí rodičům, kteří s nákupem buď váhají, nebo jej nechtějí pořizovat z důvodu vysoké ceny, jeho zapůjčení.


4. Opravdu jej využijeme? 

Nejedná se jen o krátkodobou záležitost? Monitor dechu není určen jen pro novorozence. S.I.D.S. ohrožuje nejčastěji děti do 1 roku, ale monitor dechu můžete používat i déle. V případě použití deskového monitoru je pak ale nasnadě otázka, zda nepořídit druhou desku, aby byla „pokryta“ celá postýlka. Jakmile děti začnou v postýlce cestovat, může se stát, že se sesunou na tu část postýlky, kterou monitor už nesnímá a spustí alarm.


5. Pokud se pro něj rozhodneme, jaký vybrat? 

Na trhu je široká nabídka monitorů dechu. Lze je rozdělit do 3 skupin:


• Deskový monitor 

Skládá se ze dvou částí – monitorovací desky plné citlivých senzorů a vyhodnocovací jednotky. Tyto dvě části jsou spojeny kabelem. Deskový monitor je vhodný zejména pro spaní v postýlce. Lze jej samozřejmě vzít třeba i na dovolenou, jeho časté přemísťování ale není vhodné. Před koupí deskového monitoru je také třeba dát pozor na druh matrace, která je v postýlce. Některé druhy matrací totiž pro jeho použití nejsou vhodné.


• Monitor dechu na plenku 

Plenkový monitor se připevňuje přímo na plenku pomocí klipu. Je lehce přenosný a nevede z něho žádný kabel. Jeho nevýhodou je, že ho nelze používat za pohybu – např. v autě. Je vhodný pro rodiče, kteří plánují, že s nimi dítě bude spinkat ve společné posteli. V případě problému dítě stimuluje k nadechnutí za pomocí jemných vibrací.


• Monitor dechu s chůvičkou 

Monitor, který kombinuje funkce monitoru dechu a chůvičky. Jedná se v podstatě o deskový monitor propojený s jednotkou pomocí radiového signálu.


KP

Zdroj: Pilulka.cz


DISKUZE K ČLÁNKU

2

ani já to nikdy nepoužívala nebylo to za nás,ale děti by se měli chránit když to je možné

ODPOVĚDĚT

5

jednoznačně ANO... mám známé, kterým kdysi zemřel 3,5 měsíční chlapeček - syndrom náhlého úmrtí kojence. Večer ho dali spinkat a když šli spát oni, malý už nedýchal.. :o( :o(

ODPOVĚDĚT

5

Souhlasím, tohle je opravdu skvělý vynález, až budu mít děti, určitě si ho pořídím

ODPOVĚDĚT

3

Je to určitě výborná věcička.

ODPOVĚDĚT

4

Neumím posoudit, jestli bych použila,když jsme měli malé děti a vnoučata, tak nic takového nebylo...

ODPOVĚDĚT

5

nemám zkušenosti, ale až budu mít miminko, asi si zařízení pořídím....

ODPOVĚDĚT

3

jsou to moderní a asi dobré věcička,ale u nás toto nebylo

ODPOVĚDĚT

2

To je pravda, děti jsme často pozorovali zda dýchají, hlavně když jsme je přivezli z porodnice, nic podobneho jsme neznali.

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz