Mozková příhoda: jak ji poznat a jak se jí bránit

Mrtvička, přesněji cévní mozková příhoda, bohužel stále zůstává na prvních příčkách úmrtnosti v takzvaných vyspělých zemí, včetně ČR. Jak změnit toto neradostné konstatování? Zkuste ozdravit svůj životní styl.

Titulka pro: Mozková příhoda: jak ji poznat a jak se jí bránit
Zobrazit fotografii v galerii

Smutná zprva zní: každým rokem umírá přibližně čtvrtina nemocných s cévní mozkovou příhodou (dále CMP) a u dalších tři čtvrtiny je velmi pravděpodobné, že budou trvale postižené. A tak závislé na pomoci svého okolí.

O co běží

Podle MUDr. Aleše Tomka, primáře Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, CMP představuje náhle vzniklý ložiskový neurologický deficit s poškozením mozkové tkáně způsobený poruchou cévního zásobení mozkové tkáně. Mozková mrtvice je zkrátka velice závažná choroba, která vzniká při ucpání mozkové cévy (mozkový infarkt) nebo při jejím prasknutí (mozkové krvácení).

Proč se tak děje?

Důvodů může být více. Mnohdy se zmiňuje porucha srdečního rytmu - fibrilaci síní, při níž může dojít k uzavření mozkové tepny sraženinou, která vycestovala krevním proudem ze srdce. Jde o nejzávažnější CMP - největší rozsah poškození mozku a z toho vyplývající úmrtnosti. Další potenciální příčiny představuje onemocnění velkých, či malých tepen, případně i autoimunitní záněty cévní stěn, ovšem v řadě případů se nedá příčina CMP dobře vysvětlit.

Poznejte svého nepřítele

Co byste měli vědět? Rozpouštět krevní sraženinu se dá do 4,5 hodin od počátku příznaků (modernější mechanické způsoby zprůchodnění mozkové příhody lze provést do 8 hodin). Avšak to předpokládá, abyste hlavní příznaky CMP nepodceňovali. Podle MUDr. Tomka se dají poznat poměrně snadno. Zkuste si malý test: usmějte se, předpažte ruce a něco nahlas vyslovte. Pokud nedokážete zvládnout dané úkoly, tedy usmíváte se polovinou obličeje, jednu ruku zvednete méně než druhou třeba i o pár centimetrů, a nemluvíte nebo nesrozumitelně či špatně, je nutné zajistit si lékařskou pomoc. Avšak sanitku byste si měli okamžitě sehnat i tehdy, pokud u sebe pozorujete nezvládnutí byť jen jednoho z výše zmiňovaných příznaků.

Další varování

Kromě uvedených zásadních příznaků existuje ještě řada vedlejších, například náhle vzniklá porucha vědomí, takzvaná porucha čití, setřelá řeč, výpadek poloviny zorného pole, dvojité vidění, prudká, dosud nepoznaná bolest hlavy, ztuhlost šíje a závratě s pocitem na zvracení či zvracení. Pokud se sejdou dva a více příznaků, opět je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Alespoň malá dobrá zpráva ale zní – jen nutkání na zvracení či zvracení ve spojení se závratěmi v drtivé většině případů neznamenají CMP.

Začněte u sebe

To, co se běžně zmiňuje jako zdravý životní styl, tedy vhodná skladba jídelníčku, dostatek pohybu a nekouření, se rovněž považuje za nejvhodnější ochranu před CMP. Zní to příliš obecně, až banálně, ale je to tak. Nemusíte hned trénovat jako profesionální sportovci, vystačíte si například i s procházkou - dopřejte si ji po dobu alespoň jedné hodiny, a to minimálně třikrát týdně. Kouření snad netřeba rozebírat, a stravu? Jezte přiměřeně, ani málo, ale ani moc, pravidelně, „dopujte" se zeleninou a ovocem, z masa si vybírejte méně tučné druhy či ryby, nepřehánějte to ani s alkoholem. A nezapomeňte ani na preventivní lékařské prohlídky, protože mrtvičku může kromě jiného způsobit i neléčený vysoký krevní tlak, dlouhodobě zvýšený cholesterol a neléčená cukrovka.

Zkrátka chcete-li se dožít ve zdraví vysokého věku, je nejvyšší čas začít se o sebe starat.


Připravila: Marcela

Foto: archiv firmy Bayer

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Bohužel se to týká taky našeho syna, kterému je 46 let. Přestože jsem to okamžitě rozpoznala, rychlá sanitka byla u nás do 15 min. v okr. nemocnici poskytli první pomoc a po převozu do krajské nemocnice, kam jsem s ním jela jsem čekala že se objeví lékař bohužel lékařka ho viděla až druhý den v 10 hod., stejně s ním nic nedělala až do doby kdy upadl do bezvědomí a byl uveden do umělého spánku.Naštěstí je už po 3 měsících doma.

ODPOVĚDĚT

1

Tatínek měl také příhodu. Prý, jen lehkou... Po roce neschopenky, kdy jsme si všichni mysleli, že nastoupí do práce a vše bude OK, jsme úplnou náhodou zjistili, že nemůže psát... Tatínek se styděl o tom mluvit a proto na to nikdo celý rok nepřišel.

ODPOVĚDĚT

6

Dobrý den, narazila jsem na webové stránky www.logopediedomu.cz Klinická logopedka z Brna nabízí své služby v oblasti poruch komunikace s tím, že dochází za klienty domů. Píšu to jen jako tip pro ty, kteří by třeba tento způsob péče z různých důvodů uvítali. Péče není bohužel hrazena hrazena pojišťovnami. Hezký den.

ODPOVĚDĚT

2

Moje maminka je postizena po mrtvicce a logopedka k ni dochazi a hradi ji VZP. Stejne tak k nedalekemu sousedovi, ktery telesne zustal nepostizeny uz po 2 a logopedka chodi i za nim. A sama rika, ze ma treba novou klientku. Ale samzrejme to nestaci a musime s mamkou kazdy den trenovat

ODPOVĚDĚT

4

Závažné varování...také znám několik případů mozkové příhody ve svém okolí a to i u poměrně mladých lidí...

ODPOVĚDĚT

2

Čím dál více mladých lidí postihne mozková příhoda, kolegyni postihla ve čtyřiceti letech. Na vině je především uspěchaný styl života, stres a ty naše neřesti (kouření, alkohol, obezita).

ODPOVĚDĚT

3

Moje maminka dostala mrtvičku ,zavolali jsme záchranku,odvezli jí a večer zas z nemocnice dovezli domů.Druhý den se to opakovalo jen jí postihla druhá část obličej.Pak už nekomunikovala.Opět jsme zavolali rychlou záchranku,opět jí odvezli a zas večer přivezli.Za týden upadla do bezvědomí a 2dny na to zemřela.Naše zdravotnicví je perfekní,to nechci říci ,že se to děje všude,ale u nás v nejmenované nemocnici se to stává dost často a to je smutné.

ODPOVĚDĚT

1

Kam se to naše zdravotnictví řítí :(

ODPOVĚDĚT

2

máme podobnou zkušenost, je to hrozné...:-(

ODPOVĚDĚT

3

tak to je neskutečně neprofesionální .

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (10 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

INTIMNÍ HYGIENA

Dobrý večer, doporučíte mi prosím přípravek na intimní ...

OŘÍŠKOVÁ MÁSLA

Dobrý večer, chtěla bych ochutnat oříšková másla, ...

OBLEČENÍ ONLINE

Kde kupujete pánské oblečení online? Mám pocit, že teď ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz