Myomy: nezhoubné nádory

Nezhoubné nádory svaloviny děložní stěny, čili myomy, trápí výhradně ženy v plodném věku. K růstu totiž myomy podněcují ženské pohlavní hormony estrogeny, tvořící se ve vaječnících až do menopauzy.

Titulka pro: Myomy: nezhoubné nádory
Zobrazit fotografii v galerii

Kvůli trápení s myomy přijde k lékaři během svého plodného období 30 – 40 % žen. Na otázku, zda lze tvorbě těchto naštěstí nezhoubných útvarů zabránit, odpovídá gynekolog MUDr. Marek Ožana, ze zdravotnického zařízení Novagyn v Ostravě, že zřejmě nikoliv: „Jsou teorie, které tvrdí, že pokud žena nejí červené maso, má méně často myomy. Konzumace bílého masa či vegetariánství má tedy zaručit nižší pravděpodobnost tvorby myomů. Toto tvrzení ale nedokládají žádné studie.“

Jedním z faktorů, které mají na tvorbu a růst myomů vliv, je genetika. Proto je u některých žen pravděpodobnější, že i když lékař jejich myom odstraní, za čas se nemoc opět objeví.


Typické příznaky děložních myomů

Nejčastěji si ženy stěžují na silnou, prodlouženou menstruaci, či na nepravidelné krvácení i mimo menstruační cyklus, anebo krvácení při pohlavním styku. K příznakům patří také tlakové bolesti v podbřišku nebo pocit napětí a plnosti. U žen, které se snaží otěhotnět, bývá myom častou příčinou sterility. Záleží jak na velikosti, tak i na umístění myomu. Stává se, že některé myomy ženám žádné potíže nezpůsobují, jsou bezpříznakové.

Pozor ale na příliš rychlou sebediagnózu! Žena, kterou trápí nadměrně silné či nepravidelné krvácení, by neměla spoléhat na to, že krvácí kvůli myomu a měla by se nechat vyšetřit. Zejména nepravidelné krvácení může být projevem závažných onemocnění, například zhoubných nádorů děložního čípku nebo samotné dělohy. Na sílu menstruačního krvácení může mít vliv i polyp, nebo hormonální nerovnováha. Každopádně není lepší cesta, než při potížích vyhledat gynekologa. Myom má typický obraz na ultrazvuku a gynekolog ho tedy při poševním ultrazvukovém vyšetření pozná.


Proč musí myomy pryč?

Nejen bolesti a silné krvácení, ale i další nepříjemné průvodní příznaky myomů komplikují takto postiženým ženám život, včetně toho milostného. Silné a dlouhé krvácení, které myom způsobuje, omezí počet dní, kdy žena může souložit. Navíc není vzácné špinění nebo krvácení a prožitek bolesti také po pohlavním styku.

Velkou kapitolou jsou myomy u žen, které ještě plánují mateřství. „Předpokládá se, že myom do velikosti tří centimetrů, zvláště je-li pouze jeden, by na plodnost ženy nemusel mít vliv,! Říká doktor Ožana. „Pokud má žena myom větší než tři centimetry a nedaří se jí otěhotnět, může právě on být příčinou. Samozřejmě je důležité jeho umístění. Pokud je třeba i menší, dvoucentimetrový, ale vytlačuje se do dutiny děložní, může vadit. A naopak ani pěticentimetrový myom, rostoucí nikoliv dovnitř dělohy, ale volně na jejím povrchu, nemusí způsobovat v tomto ohledu žádné problémy.“


Léčba myomů šitá na míru

Některé myomy nečiní ženám žádné potíže, a v takových případech nemusí lékař zasahovat. Postačí takové pacientky pouze sledovat a při pravidelných prohlídkách obvykle jednou za půl roku kontrolovat velikost myomu, aby se nestalo, že se rychle zvětší a způsobí ženě akutní problémy. Většinou je však léčba potřebná a gynekolog může využít buď konzervativní postupy, případně operační, nebo i oba přístupy kombinuje.


Konzervativní postupy

Nejrozšířenější podávání hormonální antikoncepce nebo zavádění nitroděložních tělísek s gestagenem, tedy s hormonem žlutého tělíska. V obou případech jde o omezení silného krvácení. Dále jsou k dispozici různé hormonální léky v tabletové a injekční formě. Užívání řady těchto farmak ale provází nežádoucí vedlejší účinky, například návaly, pocení a podobně. Účinek léků vydrží jenom po velmi krátkou dobu, dva až tři měsíce. Je to tedy pouze nástroj, jak dočasně zlepšit stav pacientky, která se operaci nakonec nevyhne.

Relativní novinkou je cílená léčba děložních myomů, tablety s účinnou látkou ulipristal acetát. Tento lék ovlivňuje hormonální receptory na svalových buňkách myomů, působí na jejich zmenšení a snižuje krvácení i další průvodní obtíže. Navíc nemá nepříjemné vedlejší účinky, jako dosavadní dostupná hormonální terapie. „Toho využíváme v předoperační léčbě - menší velikost myomu umožňuje jeho následné šetrnější vyjmutí. Současně ale nejnovější zkušenosti ukazují, že nejsou výjimečné případy, kdy samotné užívání léku natolik zlepší stav pacientky, že není třeba k operaci přistupovat vůbec,“ zdůrazňuje doktor Ožana.


Operační léčba

Přichází na řadu, když konzervativní postupy selžou. Malé myomy uvnitř dělohy se řeší endoskopickým přístupem přes pochvu do dělohy. Větší myom či myomy je možné vyjmout samotné nebo s celou dělohou. V obou případech může operatér zvolit jak laparoskopický, tak otevřený chirurgický zákrok při použití většího řezu.

 

Připravila: Marta
Foto: iStock
11. 1. 2015

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

VÁNOCE PRO CHLAPA

Ahojky :) Měla bych dotaz… Zajímalo by mě, co svým chlapům ...

VÝBAVA NA SNOWBOARD

Dobrý večer, přemýšlím nad koupí výbavy na snowboard, ...

ŠITÍ

Ahoj všem, chtěla bych se naučit šít na šicím stroji. Jak ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz