Na Štědrý večer s rodinou. Anebo sama?

Čas vánoční se nese v duchu zastavení, setkávání, radosti a také splněných přání. Možná právě vy si přejete uvítat doma někoho, koho jste léta neviděli. Ale dost možná, že někdo jiný si zase přeje zůstat na svátky sám.

Na Štědrý den sama
Zobrazit fotografii v galerii

Životní zákruty jsou nevyzpytatelné, jak ostatně odkládají příběhy našich čtenářek.


Vyřeší se stará křivda? 

Lenka (53 let) už má všechny dárky dávno zabalené. Stejně jako vloni. 

„Snažím se vyhnout shonu, tak je nakupuji od léta. A že jich je dost! Však mám také dva syny, pět vnoučat, ještě k nám chodí moji rodiče. Pro mě je to honička, ale krásná,“ říká. 

Vloni v září jí v jednom antiku padla do oka stará broušená váza. „Podobnou jsem v dětství vídala u své tety, starší setry mé maminky, která zemřela před mnoha lety. Maminka si chtěla vázu nechat na památku, ale synovec jí to nedovolil. Mamka se zatvrdila a od té doby se naše rodiny přestaly stýkat. Ale mně to nedalo a vázu jsem koupila,“ uvádí Lenka. 

Jaké bylo její překvapení, když jí nedávno zazvonil telefon a na druhé straně aparátu se ozval „nežádoucí“ synovec. Nejdřív nevěděla, co vůbec říct. „To víte, mamince se bál volat. Snad nedělám chybu, když jsem ho pozvala na Štědrý večer. Kdyby nic jiného, dárek pro maminku už shánět nemusí,“ usmívá se.


U stolu bude sama 

Janě lidově řečeno táhne na padesátku (48 let), děti nemá. 

„Celá naše rodina pochází z jižních Čech, jen já jsem od studií v Praze. Posledních pět let, co jsem bez partnera, jezdím na Vánoce k mamce. Letos však budu poprvé sama,“ vysvětluje. 

To máte tak. Janina maminka je poněkud hádává osoba. V celém příbuzenstvu snad nenajdete člověka, kterého by alespoň jednou pekelně neurazila. „Kdykoliv přijedu, poslouchám, co kdo udělal špatně, jak zle se zachoval, s čím jí nepomohl… Výčet všech negativ zakončí lamentací, že si žiju v té velké Praze a ji tam nechávám samotnou. Jasně, je v domku sama, protože s ní nikdo dlouho nevydrží. Nedávno mi to ujelo z pusy, a mamka na to – na Vánoce tě nechci ani vidět. Tak mě neuvidí. Asi bych to neměla říkat, ale přijde mi velice úlevné, že budu trávit svátky sama,“ vypráví beze stop smutku. 


S babičkou u babičky

Ditě bylo letos 35 let a trochu bilancovala. V rodině jich je osmadvacet, přitom se pravidelně vídá jen s babičkou a výjimečně s bratrem. 

„A to se o mně říká, že dokážu stmelovat lidi,“ je jí do pláče. Pak se ale usměje. V létě poznala o deset let mladšího přítele, jmenuje se Jirka. Bláznivé? Zatím to ani jednomu nevadí. „Poprvé mě překvapil, když začal pomáhat. S mou babičkou, která má stařeckou demenci, a o níž se kromě mě a profesionálních pomocnic nikdo nestará. Druhé velké překvapení následovalo, když mi oznámil, že je zbytečné platit dva nájmy a měli bychom si najít společné bydlení. A začal studovat nabídku hypotečních bank,“ upřesňuje.

třetí překvápko? Přítel má trávit Štědrý den s rodiči u své babičky, s níž má bezvadné vztahy. „Počítala jsem s tím, že já budu zase se svou babičkou. Nejprve se ozvali Jirkovi rodiče, že jsem srdečně zvaná taky, a o den později volala Jirkova babička, aby pozvání oficiálně ,potvrdila´. Přitom nezapomněla zdůraznit, že se týká také mé babičky. Není to síla?“ teď už se Dita směje. 


Text: Marcela 

Foto: Stockunlimited 

DISKUZE K ČLÁNKU

5

Manžel, já a dcera.:-) Ale prostřu ještě pro jednoho, aby nás byl "sudý" počet.Na Štědrý den měla být u nás i starší dcera s 2 měsíčním chlapečkem/manžel ve službě/, ale nebude, manžel si službu vyměnil. Přijedou na druhý den na Boží hod vánoční.Krásné Vánoce všem Vám, co tu píšete, nebo čtete magazín.:-)

ODPOVĚDĚT

7

Nás je na Štědrý den 8, my dva a naše dcerky s manžely a dětmi. Před pěti lety to byly hodně smutné vánoce, protože jeden z mých zeťů náhle zemřel / bylo mu jen 43 let / a zemřel chvíli před svátky, takže jsme se rozhodovali, že snad ani slavit nebudeme. Nakonec jsme se sešli jako obvykle a zavzpomínali na něj, i když přes slzy.
Teď už je nás zase 8 a už se těším.

ODPOVĚDĚT

2

je to moc smutné já měla něco podobného se synem a na vánoce jsou vždy slzičky bylo mu 38let

ODPOVĚDĚT

4

Není dobré na Štědrý večer zůstat sám. Mám to zažité (1 rok) a je to velmi, velmi smutné. Bez slz jsem to nedala. Naštěstí je to za mnou a jsem šťastná. Krásné Vánoce všem lidem dobré vůle.

ODPOVĚDĚT

5

Máte pravdu...přeji vám krásné svátky vánoční...

ODPOVĚDĚT

6

já trávím štědrý den u rodičů se sourozenci

ODPOVĚDĚT

2

když na vánoce někdo zůstane sám je to moc smutné.S manželem jsme už několik let sami,tak si to musíme nějak zpříjemňovat

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ŠPERKY

Znáte někdo e-shop https://www.hotdiamonds.cz/ moc se mi ...

MIMINKO SE NEDAŘÍ

Dobrý večer, co dělat, když nám nejde otěhotnět? ...

VŮNĚ DO AUTA

Kde sehnat kvalitní vůni do auta? Poradíte?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz