Zdraví

Naše bylinky v čínské medicíně: Artyčok zeleninový

Sbírání kytiček

Stejně jako u ostropestřce mariánského podporují vodní extrakty z listů a kořene artyčoku regeneraci jater.

Chuť a čchi: hořká, ostrá, chladná

Meridiany: játra, žlučník, žaludek

Účinky: cholekinetické, antiemetické, hořce tonizující, cholagogické, choleretické, čistící, diuretické, hepatoprotektivní, regenerace jater, hypocholesterolemické

Funkce a indikace

Uzdravuje játra, odstraňuje oheň ze stagnaci, uvolňuje žluč, pročišťuje horko a přeměňuje vlhko. Artyčok zeleninový se používá k léčení vlhkého horka v játrech a žlučníku doprovázeného bolestmi v boku, nevolností, zvracením, pocitem plnosti a břišními bolestmi. Také se používá při jiných problémech spojených s vlhkým horkem v oblasti žaludku a sleziny nebo močového měchýře.

Je to extrémně důležitá bylina při léčení jaterní deprese a s tím spojené vlhké horkosti v játrech nebo žlučníku. Artyčok svou ostrostí uzdravuje játra, uvolňuje žluč a přeměňuje vlhko. Jeho hořká a chladná povaha úspěšně pročišťuje a odvádí horko.

Harmonizuje shao-yang. Artyčok jemně otevírá povrch, při tom pročišťuje vnitřní horkost a vyhání patogen z těla ven. Podporuje správnou čchi, a je proto vhodný k léčbě disharmonie shao-yang. Patogen usazený v shao-yang není vnitřní ani vnější. Vstupuje do žlučníku mezibuněčnými prostory, narušuje tok čchi a způsobuje stagnaci. To vše vyžaduje harmonizaci, včetně vyhnání patogenu, vyčištění interiéru, regulaci toku čchi a podpory správné energie čchi. Čchi artyčoku je chladná, proto může být použit při kombinovaném bloku shao-yang-yang-ming. 

VAROVANI Nepoužívejte artyčok při blokaci žlučovodu. U pacientů se žlučovými kameny užívejte s rozvahou. 

Dávkování a příprava

K přípravě odvarů použijte 3–9 g drogy, 1–3 ml tinktury a 0,5–2 ml tekutého extraktu. užívání. Odvar je lepší při chronických potížích se špatnou funkcí jater. Kvalitní sušená bylina má šedozelenou barvu, obsahuje chlupy a co nejméně stonků. Měla by být lehce aromatická a silně ostrá a hořká.

Hlavni kombinace

Při svazující depresi jaterní čchi a k odstranění ohně ze stagnací kombinujte s hořcem.

Při shao-yang problémech, zejména při přebytku horkosti nebo souběhu vlhka a horka, kombinujte s Menším odvarem z prorostlíku (xiao chai hu tāng).

Při svazující depresi jaterní čchi a akumulaci ohně se symptomy, jako jsou bolesti v boku, srdeční problémy (vexace) a bolest na hrudi, přehnané emocionální reakce a nepravidelný tep, kombinujte s kurkumou.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: kniha Tradiční bylinky z pohledu čínské medicíny, Thomas Avery Garran, CPRESS 2019
Zdroj fotografií: CPRESS
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků