Naše bylinky v tradiční čínské medicíně: Třapatka nachová

U nás běžně nazývaná také echinacea.

Naše bylinky v tradiční čínské medicíně: Třapatka nachová
Zobrazit fotografii v galerii

Chuť a čchi: ostrá, hořká a svěží 

Meridiany: plíce, játra, močový měchýř 

Učinky: proměnlivé, protizánětlivé, zvyšuje obranyschopnost organismu, lymfatické, hojivé 


Funkce a indikace 

Pročišťuje horko, odstraňuje horký jed a vyhání vítr. 

Echinacea je účinná při jakékoliv formě horké jedovatosti, způsobené buď vnějšími patogeny, nebo vnitřní poruchou. Patří sem postižení hrtanu větrným horkem, tuberkulóza krčních mízních uzlin (větrný oheň), usazení větrného horka na plicích, ekzémy a lupénka. Bylina je velmi efektivní v počátečním stadiu nemocí z horka nebo chladu (např. wei čtyř aspektů nebo tai-yang z šesti stupňů). Avšak nepřehlížejte echinaceu ani v pokročilém stavu nemoci, možná je to ten pravý čas nasazení (např. ying a xue čtyř aspektů nebo jue-yīn z šesti stupňů). 


Její ostrá a hořká povaha má silný účinek. Při vnější invazi větrného horka její ostrost rozežene vítr a vyžene patogen a hořkost a chlad vyrovnají horkost. V pokročilém stadiu nemoci její ostrost pronikne a rozežene patogenickou čchi, zatímco její hořkost ji odvede z těla ven. Tyto účinky společně s její chladivou podstatou dávají echinacey silnou a jedinečnou schopnost pročišťovat horkost a odstraňovat horké jedy. 


Pročišťuje horkost a přeměňuje hlen. 

Echinacea se používá při odstraňování blokací v plicích způsobených horkým hlenem s příznaky kašle a horečnatosti s obtížným vykašláváním žlutého nebo zeleného hlenu. Bylina je také účinná při proniknutí horkosti do plic, způsobujíc abscesy s krvavým a hnisavým vykašláváním. Její ostrá povaha přeměňuje hlen, zatímco hořkost s chladem pročišťují horko. 


Pročišťuje horkost a ochlazuje krev.

Echinacea se používá při léčení příznaků spojených se štípnutím/uštknutím od různých jedovatých zvířat. Pro svou schopnost proniknout do krve a odstranit tyto horké jedy získala velkou slávu. Její ostrá a hořká povaha napadá škodící čchi a odvádí horké jedy. Při léčení těchto problémů tinkturu echinacey podávám zvlášť s dávkováním 30–60 kapek každých 30–90 minut (dle stupně těžkosti). Věřím, že tinktura pomáhá léčivé složce rychleji proniknout do krve, napadnout škodlivou čchi a odstranit horké jedy. 


Pročišťuje horko, purguje oheň a staví krvácení. 

Echinacea odstraňuje extrémní horko a oheň, jež ničí cévy a způsobují krvácení, např. při přebytku plicního ohně, zvracení nebo při bolestivém močení z přemíry horka. Jak již bylo řečeno, je výborná při pročišťování horka a odvádění ohně. Při těchto potížích vnikne její ostrá podstata do čchi krve a pomáhá jí, aby zůstala v cévách. 


Pročišťuje horko a odstraňuje horké jedy. 

Echinacea se používá při příznacích spojených s problémy z vlhkého horka nebo vlhka spojeného s horkými jedy. Patří sem vředy, hnisavé záněty kůže, lymfatické otoky, zánět hrtanu, zánět středního ucha, sinusitida, bolestivé močení, krev ve stolici nebo zvracení krve. Zevně se používá k pročišťování horka a odstraňování horkých jedů v otevřených ranách, vředech, hnisavých zánětech kůže a různých bolácích. Pro zevní aplikaci se tinktura smíchá se zeleným jílem, vytvořená pasta se nanáší na nevyzrálé vředy a jedovatá kousnutí. 


K aplikaci do otevřených ran smíchejte s čerstvě rozdrcenou vodilkou a s trochou zeleného jílu vytvořte pastu. Pastu aplikujte do rány, tak aby se do ní nedostal prach a špína, vyměňujte obvaz nejméně dvakrát denně. Echinacea se také používá při zarudlých pupenech na kůži, chorobných skvrnách, vředech a hnisavých zánětech kůže, spojených s horkostí krve, a u krvácení, např. krvavého močení nebo u výskytu četných hemeroidů. 


Protože echinacea stimuluje aktivitu imunitního systému, existuje mnoho názorů, zda je její použití u pacientů s autoimunitními problémy, vhodné. Některé zdroje uvádějí, že se jedná o kontraindikace, jiné zase že jde o indikaci. Já se přikláním k první skupině a echinaceu v takových případech nepoužívám s výjimkou, když cítím, že jde o specifický akutní problém. Díky její ostrosti se chladem nepoškozuje sliznice, takže v případech nedostatku slezinové čchi je její použití bezpečné. Dlouhodobé užívání však může poškodit jin a krev, proto ji užívejte s rozvahou. 


Dávkování a příprava 

K přípravě odvaru použijte 3–9 g (v akutním případě až 30 g); 2–4 ml tinktury; 1–2 ml tekutého Pro maximální efekt v těžkých akutních případech užívejte pravidelně střední až vysoké dávky. U méně vážných nebo chronických případů standardní dávky postačí. Během akutní infekce doporučuji užívat echinaceu společně s předepsaným receptem formou jednoduché tinktury (nebo jiné formy), každou hodinu nebo i v jiných pravidelných intervalech. Všeobecně navrhuji, aby si pacient okamžitě vzal 4–8 ml a poté 1–3 ml každých 30–60 min (podle závažnosti onemocnění). 


Kvalitní sušená echinacea by měla mít zelenou až tmavě zelenou barvu s co nejmenším množstvím stonků. Květy jsou fi alové a jejich paprsky by měly mít neporušené hlavičky a držet pohromadě. Semena by měla být zabarvena od světle až po tmavě hnědou a měla by být tvrdá. Uschlý kořen je šedý až černý a v řezu má černé paprskovité linie. Při žvýkání jakékoliv části byliny by se měl dostavit otupující pocit v ústech nebo hrtanu.


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: Kniha Tradiční bylinky z pohledu čínské medicíny.

Foto: Albatros media

DISKUZE K ČLÁNKU

4

NEZNÁM

ODPOVĚDĚT

5

Tuto bylinku neznám a echinaceu zatím nekupuji. Užívám tinkturu z lichořeřišnice.

ODPOVĚDĚT

5

Echinaceu si kupuji v sirupu nebo v tobolkách.

ODPOVĚDĚT

5

Mám podobnou kytičku také na zahrádce, ale je víc do žlutá. Jinak je to zajímavé.

ODPOVĚDĚT

4

Tuto bylinku mám na zahradě a dlouho jsem nevěděla, že je léčivá...

ODPOVĚDĚT

4

Číňané jsou experti na bylinky

ODPOVĚDĚT

5

zajímavá bylinka neznám jí

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (7 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky: jak je pěstovat a správně skladovat

Bylinky: jak je pěstovat a správně skladovat

Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept a navíc...

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Prášky na spaní jsou stále častějším společníkem. Hektický způsob života, stres a nezdravý životní styl...

Bylinkové čaje: na posílení imunity i na podporu hubnutí

Bylinkové čaje: na posílení imunity i na podporu hubnutí

Bylinky mají své kouzlo i sílu a tu znaly již naše babičky a hojně jich...

Titulka pro: Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!

Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!

Vypěstovat si čerstvé bylinky brzy na jaře můžete i vy, stačí jen dodržet určitá „pravidla...

Titulka pro: Fitne Echinacea bylinné bonbony

Fitne Echinacea bylinné bonbony

Aromatické cucavé bonbony pomáhající při nachlazení.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ODŘENINY

nedávno jsem si pořídila sprej Hemacut na odřeniny a ...

UM

Dobrý den, jaké UM doporučujete? Malý má skoro půl roku a ...

NEDAŘÍ SE OTĚHOTNĚT

Dobrý večer, s manželem se pokoušíme o miminko a nedaří se ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz