Zdraví

Naučte děti pít vodu a můžete předejít jejich obezitě

Jedním z největších zdravotních problémů současnosti je obezita. Považuje se dokonce za onemocnění, jehož závažnost je srovnatelná s ischemickou srdeční nemocí. Obezitu jako zdravotní či estetický problém dnes řeší asi 14 % populace, smutné však je, že nemluvíme jen o dospělých, ale i o dětech, kterých se to týká stále víc. Nesprávné stravovací návyky, které si děti osvojují už od dětství, způsobují, že stále větší počet dětí má problémy s nadváhou, a tím i s dalšími zdravotními těžkostmi. Kde je chyba?

Častokrát, bohužel, v nás, rodičích. Namísto toho, abychom problém řešili, zavíráme před ním oči a necháme děti trpět. Protože při dlouhodobém nadměrném přísunu kalorií, či už v pevném nebo tekutém stavu, se dítě v konečném důsledku trápí. A přitom stačí udělat pár malých změn a naše děti mohou být zdravé a šťastné. Stačí se jen zamyslet.

Chyba je v nás
Odborníci odhadují, že každé třetí dítě narozené v roce 2000 bude mít během svého života diagnostikovanou cukrovku. Diabetes bude nejčastější nemocí mladých lidí v 21. století. A souvisí právě s nárustem dětské obezity, za kterou často mohou rodiče bez toho, aby si to vůbec uvědomili. Možná dětem zakazujeme tučná a mastná jídla v domněnce, že je tak chráníme před obezitou, na druhé straně jim to často ve velké míře nahrazujeme kalorickými nápoji, které mají děti tak rády. Nebezpečí těcho nápojů potvrzuje svými slovy i Mgr. Katarína Stergar, psycholožka, která se ve své praxi často setkává s problémem dětské obezity. „Právě slazené nápoje mají významný podíl na přibírání, na zkažených zubech. Dnes se nikdo nepozastavuje nad tím, že školák za den vypije 1 – 1,5l limonády, džusu nebo coly. Takové množství nápoje má často větší kalorickou hodnotu než samotný oběd. Jeho výživová hodnota je prakticky nulová.“

Začněte u sebe
Podle dětských lékařů jsou první tři roky života dítěte klíčové pro vytvoření správných stravovacích a pitných návyků. „Pro organismus je nepřirozenějším a nejvhodnějším nápojem neochucená voda. Kojeneckou vodu je možné koupit v každých potravinách. Dokonce ji nabízí i novinové stánky, abychom se nemohli vymlouvat, když ji zapomeneme vzít s sebou na procházku. Každá kojenecká voda má snížený obsah minerálů a dusičnanů, takže zbytečně nezatěžujeme citlivý dětský organismus, hlavně ledviny,“ potvrzuje Mgr. Stergar. Pro děti je však neochucená voda, ať už kojenecká nebo voda z vodovodu, přirozeně neatraktivní volba – myslí si, že nemá chuť, je bezbarvá a „hnusná.“ Těžko zlomíme tento dětský názor, když se budeme k vodě chovat stejným způsobem. Naopak, když naše ratolest uvidí, že si vody vážíme a vychutnáme si ji, bude lehčí přenést pozitivní postoj k pití čisté pramenité vody na celou rodinu.

Pár triků v rukávě
Každý rodič odhodlaný bojovat s dětskou obezitou by měl mít připravených pár triků, jak udělat z vody nápoj číslo jedna a odsunout tak všechny slazené nápoje na vedlejší kolej.

1. Buďte příkladem! Pro každé dítě je chování rodiče příkladem, protože dítě se učí napodobováním. Když sami během dne popíjíte colu, vodu odmítáte, nedivte se, že vaše dítě bude dětal totéž. Nalejte si proto raději vodu, neslazený čaj či ředěné ovocné šťávy a dejte si záležet, aby vás při jejich pití vaše dítě vidělo! Kromě toho, že budete tím správným vzorem, uděláte i něco pro své tělo.

2. Mějte pití vždy po ruce. Důležité je mít láhev s vodou při sobě a nabízet ji vždy, když se naskytne vhodná příležitost. Nezapomínejte, že nedostatek tekutin má výrazný vliv na obezitu. Jejich nižší příjem zpomaluje metabolismus a tak v organismu působí i na metabolismus tuků. Děti si navíc na chuť vody začnou pomalu, ale jistě zvykat a sladké nápoje jim brzy přestanou chybět.

3. Udělejte z pití hru. Každé dítě má oblíbenou pohádku, hrdinu či plyšovou hračku. Využijte motivaci dítěte. Začleňte vodu do vašeho vyprávění a pohádek: Červená karkulka se chystala za babičkou, napila se a potom vyrazila. Pijí i hračky a plyšoví miláčci. Při zalévání květin ve vašem bytě či domě nezapomínat na žízeň „malých zahradníků.“

4. Dítě není hloupé, jen malé. I když se nám zdá, že naše malé dítě ještě nemůže vnímat všechno, co mu řekneme, opak je pravdou. Dítě rozumí mnohem většímu množství informací, než je schopno samo říct. Proto mu stále a trpělivě vysvětlujte, proč je důležité pít právě vodu, čaje či ředěné ovocné šťávy. Myslete na to, že čím dříve naučíte svoje dítě pít ty „správné věci,“ tím lépe. A větší děti budou také raději, když si s nimi promluvíte jako s dospělými a rozumně jim vysvětlíte, proč je pro ně lepší pít vodu, než když jim budete neustále něco zakazovat a přikazovat. 

Informace hledejte také na www.lucka.cz/sk

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
24.1. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků