Nejčastější sexuální poruchy žen

Přestože mají sexuální poruchy výrazné negativní dopady na partnerský vztah, obzvláště ženy se snaží své problémy skrývat.

Nejčastější sexuální poruchy žen Foto: Pexels
Zobrazit fotografii v galerii

Častou překážkou v milování je pocit žen, že nejsou dostatečně sexy. Jedné na sobě vadí špeky, druhé celulitida, třetí povislá ňadra. Odborníci proto nabádají, abychom se konečně přijaly takové, jaké skutečně jsme. Když to dokážeme, čeká nás lepší sex.


Poruchy orgasmu

Poruchy orgasmu jsou dle odborníků nejčastější sexuální poruchou žen. Na druhou stranu je ale někteří právě vzhledem k rozsáhlému výskytu za dysfunkci ani nepovažují. Podle významného sexuologa docenta Zvěřiny skoro každá desátá žena orgasmus nezažije ani jednou v životě, třetina žen pak vyvrcholení dosahuje jen za velmi specifických podmínek. 


Ženský orgasmus je citlivější než ten mužský a je ovlivňován celou řadou vnějších i vnitřních faktorů od stresu a partnerských neshod přes nedostatečnou poševní lubrikaci až po nemoci jako cukrovka, poruchy štítné žlázy, nemoci ledvin nebo rakovina děložního čípku. Tato a další onemocnění totiž často snižují prokrvení erotogenních zón, čím je znecitlivují, snižují množství ženských hormonů nebo způsobují svalové křeče a bolesti. 


Ve velkém množství případů však za neschopností užít si orgasmus stojí psychické problémy jako stres či špatně fungující partnerský vztah, ale i takové faktory jako nedostatečná komunikace mezi partnery, kdy žena není schopna partnera navést k tomu, co ji dělá dobře a co k vyvrcholení potřebuje. Pokud jsou příčiny spíše fyziologické, ale není prokázána nemoc, uplatňují se v léčbě poruch orgasmu zejména cviky svalů pánevního dna a autoerotika. I dobré poznání vlastního těla je totiž pro ženu s ohledem na vyvrcholení mimořádně přínosné,“ komentuje Adam Durčák z e-shopu Ruzovyslon.cz 


Nízká sexuální apetence 

Méně formálně se tato porucha často označuje jako nízké libido a podle starší studie z roku 2008 se může týkat až téměř 27 % premenopauzálních žen a zhruba 52 % žen v menopauze. Nízká sexuální touha se obvykle projeví až s postupem sexuálního života ženy a opět má velmi často duševní příčiny či je spojena s nespokojeností ve vztahu a dalšími partnerskými problémy. Svou roli hraje i únava, životní styl, užívání některých léků a samozřejmě i výskyt jiných sexuálních poruch. 


Pokud například žena zažívá při sexu bolest nebo není schopna dosáhnout vyvrcholení a uspokojení, její zájem o sex se logicky sníží. Příčinou mohou být také změny ve vylučování ženských pohlavních hormonů, právě proto je častější u žen v přechodu a po něm. Pokles libida mohou způsobit i problémy se žlázami s vnitřní sekrecí, typicky snížená činnost štítné žlázy či potíže s nadledvinkami, ale i celá řada onemocnění. Ta sice nemusejí nutně mít přímý vliv, ale kvůli bolesti, únavě nebo dalšímu diskomfortu vedou ke ztrátě zájmu o sex.


Vaginismus

Jednou z velmi fyzicky nepříjemných ženských sexuálních poruch je vaginismus, který se projevuje silnými a neovladatelnými křečovitými stahy svalstva poševního vchodu. Kvůli těmto stahům je pro ženu téměř nemožné zažít penetraci, a pokud k ní dojde, je kvůli staženým svalům velice bolestivá. Bolest přitom ženám s vaginismem může přinášet třeba i jen zavádění tamponu či gynekologická prohlídka. 


Příčina vaginismu bohužel dodnes není zcela jasná a může jít i o několik různých faktorů, psychických i fyzických. Projevuje se například u žen trpících značnou úzkostí či u těch, které prodělaly nějaké trauma, typicky znásilnění. Z fyzických příčin lze uvést kupříkladu dlouhodobou kvasinkovou infekci.


Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Růžový slon
Foto: Andrea Piacquadio PexelsDISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: 7x o sexu: na co si (ne)dávat pozor?

7x o sexu: na co si (ne)dávat pozor?

Sex je u mnoha párů „věcí, o které se raději nemluví“. Právě nedostatek komunikace je...

Sex z hlediska čínské kosmologie

Sex z hlediska čínské kosmologie

Proč je sex tak oblíbené téma?

Pozor na rutinní sex: Jaké jsou hlavní signály stereotypu Foto: Pixabay

Pozor na rutinní sex: Jaké jsou hlavní signály stereotypu

Stereotypní partnerský sex v současnosti trápí 85 % párů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu seznamky...

Sex koučing, osobní rozvoj

Sex koučing, osobní rozvoj

Mgr. Julie Poupětová

Titulka pro: Miláčku, dnes je středa

Miláčku, dnes je středa

Většina partnerských dvojic má v milostném životě svůj zaběhnutý pořádek. Najdou se i takové, co...

Aktuální studie: Sex a intimnosti ve vyšším věku přispívají ke šťastnějšímu životu.

Aktuální studie: Sex a intimnosti ve vyšším věku přispívají ke šťastnějšímu životu.

Přestože je sex seniorů v mnoha společnostech tabuizován a lidé nad 60 let jsou často...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ VÍKENDOVÉ SLEVY

Tento víkend a někde i po celý týden připravilo mnoho ...

MATEŘSKÁ ŠKOLA PRAHA

Nevíte prosím o pražské mateřské školce, kde mají ...

HUBNUTÍ

Ahoj holky, máte tip, jak rychle, zdravě a hlavně trvale ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz