Zdraví

Nejlepší ochrana před rakovinou je prevence

Sbírání kytiček

Všechny moc dobře víme, jak velkou hrozbou je v dnešní době rakovina. Přesto se v duchu stále utěšujeme, že nás se to přece netýká, jsme mladé, zdravé, v rodině se nemoc nevyskytla,… Dělejte pro klid v duši ještě něco navíc!

Zdravý životní styl

Ačkoliv vědci a lékaři dělají maximum a výzkumy poslední dobou výrazně pokročily, stále není zcela jisté, co rakovinu prsu způsobuje a jak ji léčit. Přesto existuje několik kroků, které můžeme my samy podniknout, abychom snížily riziko výskytu této zákeřné nemoci.


V první řadě je důležité opravdu svědomitě dodržovat správnou životosprávu. Na první pohled jsou to banality, ale skutečně je zvládáte? Dodržujete například pitný režim? Naučte se to! Třeba i za pomoci budíku.


Pozornost věnujte i jídlu. Vězte, že v nekvalitních surovinách a potravinách se mohou skrývat nebezpečné látky, které výrazně přispívají k propuknutí rakoviny. Nijak prospěšné vám samozřejmě není kouření ani alkohol. Snad krom skleničky dobrého vína, ta má naopak prokazatelně blahodárné účinky.


Pohybem ke kráse a zdraví

Překonat přirozenou lenost bývá složité, ale buďte na sebe přísná a donuťte se pravidelně hýbat. Vyberte si takovou aktivitu, která vás bude bavit a naplňovat pocitem radosti a pohody. Je jedno, jestli to budou procházky přírodou, cvičení zumby nebo třeba volejbal. Důležité je hýbat se a udržovat tělo v kondici.


Magické slovo prevence

Utěšovat se, že vás se karcinom prsu přeci netýká, je poněkud krátkozraké. Ačkoliv existují faktory, které riziko rakoviny zvyšují, důvod jejího vzniku s jistotou označit nelze. Proto své tělo pravidelně pečlivě kontrolujte a případně včas vyrazte k lékaři. Samozřejmostí by mělo být jak samovyšetření prsu, tak vyšetření ultrazvukem, nebo mamografem.


Nebuďte na to sama

Když už vás diagnóza rakoviny potká, je důležité, abyste měla po boku někoho, o koho se můžete opřít – obrazně i doslova. Své o tom ví i paní Naďa, která svůj boj vyhrála i díky podpoře nejbližších.
 

Komerční prezentace
Foto: iStock
19. 3. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků