Zdraví

Nestyďte se mluvit o inkontinenci

Sbírání kytiček

Potíže s udržením moči se nezávisle na věku týkají každé druhé ženy. Důvody mohou být různé. Mezi nejčastější patří infekce močových cest, těhotenství a porod, těžká fyzická práce atd. Ať už je příčina jakákoli, jedno je jisté. Ženám přináší problémy a omezení v každodenních životních situacích.

Přiznejte barvu

Je zvláštní, že jedním z nejčastějších témat, které ženy dokážou probírat doslova „na potkání“ je porod. Pokud jde ale o inkontinenci, potíže přiznává sotva polovina pacientek. Spíše než lékaři se ovšem svěřují kamarádkám a informace si nejčastěji vyhledávají v časopisech. Výskyt močové inkontinence v populaci stoupá společně s věkem. „Dle průzkumu v současnosti trpí samovolným únikem moči téměř polovina žen ve věku 55 – 65 let,“  říká Markéta Šafová ze společnosti Factum Invenio a dodává: „Až 64 % postižených žen trpěla nebo trpí jen velmi slabou inkontinencí obvykle po dobu 1 – 2 měsíců“.

Zázračná páska

Lékaři dokonce rozlišují čtyři druhy inkontinence. Nejčastějším typem je stresová inkontinence, což je bezděčný únik moči například při kýchnutí či zakašlání. Naštěstí se právě tento druh dá docela dobře léčit. Co tedy současná medicína nabízí? V první řadě jsou to speciální cviky na zpevnění svalstva pánevního dna. Při závažnějších potížích je řešením drobný chirurgický výkon spočívající v zavedení speciální pásky, která uvolněné močové trubici poskytne oporu a vrátí jí schopnost udržet moč. Tato páska je vyrobena ze speciálního materiálu, který po voperování dokonale sroste s okolní tkání. Pacientka tedy vůbec necítí, že by nějakou pásku vůbec ve svém těle měla.

Další řešení

Pokud trpíte lehčí formou inkontinence a chirurgické řešení pro vás není aktuální, můžete řešit občasný únik moči používáním hygienických pomůcek. Podle výzkumu v případě výskytu lehké inkontinence ženy používají nejčastěji běžnou menstruační vložku.
 

 MoliMed

MoliMed

Rozhodně vhodnější jsou speciální inkontinenční vložky například vložky MoliMed Ultra Micro a MoliMed Mini. Nejenom, že mají oproti menstruačním vložkám mnohem vyšší absorpční schopnost, ale také bezpečně pohlcují zápach moči.

Vyzkoušet můžete i jednorázové kalhotky MoliCare Mobile. Jsou dodávány ve třech variantách – klasické, light a super – rozdělených podle savosti. Jsou zastoupeny ve všech velikostech (od XS až po XL) pro obvod boků 45 až 170 cm. Balení po 14 kusech lze bezplatně získat v případě předepsání lékařem. Ve volném prodeji jsou dostupné od 350 korun v lékárnách a výdejnách zdravotnických potřeb. Na internetových stránkách www.moliklub.cz si můžete zdarma objednat natahovací kalhotky MoliCare Mobile k vyzkoušení.

„Elegantním řešením jsou inkontinenční kalhotky Intiemme. Ty díky speciálnímu absorpčnímu systému nepropouští moč, navíc pohlcují i nepříjemný pach. Inkontinenční kalhotky Intiemme zásadně zlepšují psychickou i fyzickou pohodu žen, které trpí malými úniky moči,“ uvádí Michaela Lovětínská ze společnosti APOTEX. Oproti jednorázovým absorpčním pomůckám je navíc kalhotky Intiemme možno prát, a to až dvěstěkrát. K dostání jsou v lékárnách ve třech barvách, čtyřech velikostech a dvou stupních absorpce. Více najdete na www.intiemme.cz

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
30. 11. 2010
 

 

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků