Než vyrazíte s pejskem na dovolenou

Kromě nezbytného mikročipu, vakcinace proti vzteklině a pasu byste měli svému pejskovi před cestou na dovolenou, zvláště je-li vaším cílem oblast Středozemního moře, opatřit účinný antiparazitární přípravek.

Než vyrazíte  s pejskem na dovolenou
Další 2 fotografie v galerii

Na území Chorvatska, Španělska, Portugalska, Řecka a jiných jihoevropských států se vyskytují klíšťata přenášející velmi závažnou parazitární chorobu – babesiózu. Tato závažná infekce končí v neléčených případech smrtí.

Ze zemí středoevropského regionu vede v četnosti výskytu infikovaných klíšťat dlouhodobě Maďarsko. V posledním desetiletí se infekce rozšířila na jižní Slovensko a zdá se, že se hranice výskytu psí babesiózy posouvá stále severněji, směrem k hranicím s Českou republikou. Dosud mezi pacienty s potvrzenou babesiózou figurují psi, kteří byli na dovolené v inkriminovaných přímořských oblastech. V blízké budoucnosti je však třeba počítat s výskytem infikovaných klíšťat a tím i možnosti infekce na „domácím“ území.

V Evropě nejrozšířenější Babesia canis je řazena mezi velké babesie a dělí se na tři poddruhy: B. canis canis, B. canis vogeli a B. canis rossi.

  • Babesia canis vogeli vyvolává infekci s mírným až středně závažným průběhem a přenáší ji klíště psí (Rhipicephalus sanguineus).
  • Babesia canis canis způsobuje onemocnění s mnohem těžšími příznaky a jejím přenašečem je piják lužní (Dermacentor reticulatus), který se objevuje u nás na jihu Moravy, v lužních lesích oblasti Dyje.

 

Do těla hostitele, psa nebo kočky, se infekční stádia babesií dostanou se slinami klíštěte při sání krve. Červené krvinky se během dělení parazita rozpadají a z těchto zničených krvinek se uvolňují další babesie, které následně napadají další červené krvinky.

Vzácností není u pacientů s babesiózou výskyt konkurentní infekce přenášené klíšťaty, jako je například ehrlichióza, hemobartonelóza nebo hepatozoonóza.

Inkubační doba se pohybuje od deseti až osmadvaceti dnů. Klinické příznaky babesiózy jsou poměrně charakteristické, ale odlišují se svojí intenzitou. Pozorována je přechodná apatie, vysoká teplota, chudokrevnost, úbytek krevních destiček, žloutenka spojená s dušností, zvětšením sleziny a tmavou barvou moči následkem vylučování žlučových barviv močí. Vzácností není ani náhlý úhyn vyvolaný masivním rozpadem červených krvinek a zástavou produkce moči. Zhoršuje se srážlivost krve a na sliznicích a kůži se mohou objevovat krváceniny.

Zvlášť závažný průběh má parazitóza u štěňat, možnými komplikacemi jsou neurologické symptomy, jako jsou například celotělové křeče vyvolané mozkovou ischemií.
Psi se po prodělané infekci stávají přenašeči a zdrojem infekce, a to navzdory odpovídající terapii. U mnoha psů probíhá infekce subklinicky, dokonce i v průběhu parazitémie a nebo konkurentního onemocnění. Pro tyto pacienty je nebezpečná například aplikace léků tlumících imunitní reakci.

Zásady prevence

Pravidelně aplikujte antiparazitární přípravky, zejména v případě cestování do oblastí s potvrzeným výskytem nemocí přenášených klíšťaty. Pro tyto účely využijte účinný přípravek s obsahem fipronilu Fipron spot on. Před cestou do oblastí s výskytem babesiózy a dalšími infekcemi přenášenými klíšťaty aplikujte Fipron spot on minimálně 24 hodin před vycestováním.

Fipron spot on

Fipron spot on

 

Denně kontrolujte srst a kůži psa

V případě klinických potíží charakteristických pro babesiózu po návratu z dovolené navštivte veterinárního lékaře, který provede odpovídající diagnostiku.

 

Komerční prezentace
Foto: Bioveta
13. 6. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Soutěž o Lego Duplo

Soutěž o Lego Duplo

„Mamí, proč má tygr pruhy? A můžu si ho pohladit?“ Jestli jste někdy vzali vaše...

Show Jana Krause

Show Jana Krause – Markéta Hrubešová, Milan Peroutka a Pavel Stopka

Herečka Markéta Hrubešová, herec Milan Peroutka a zoolog Pavel Stopka se představí v Show Jana...

Jak na cestování se psem

Jak na cestování se psem

Chcete vyrazit za hranice všedních dnů společně se svým čtyřnohým kamarádem? Dnes už to není...

Titulka pro: Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Soutěž o kvalitní krmivo pro morčata VERSELE LAGA

Máte doma domácího mazlíčka a hledáte pro něj to nejlepší krmivo? Podívejte se na stránky...

Titulka pro: JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

JAK SE VYPOŘÁDAT S BLECHAMI JEDNOU PROVŽDY?

V našich zeměpisných šířkách se stala největším problémem v populaci psů a koček blecha kočičí,...

Show Jana Krause – Michal Suchánek, Berenika Suchánková, Martin Lukeš a Romana Albrechtová

Show Jana Krause – Michal Suchánek, Berenika Suchánková, Martin Lukeš a Romana Albrechtová

Herci Michal Suchánek a Berenika Suchánková, urolog Martin Lukeš a ředitelka rodinné zoologické zahrady Romana...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz