Nezapomeňte pít: zásady pitného režimu

Bolest hlavy, únava nebo tmavá moč patří mezi první příznaky zanedbávání pitného režimu. Dlouhodobý nedostatek tekutin může vést až k dehydrataci a celkovému selhání organismu.

Nezapomeňte pít: zásady pitného režimu
Zobrazit fotografii v galerii

Podle MUDr. Otty Herbera ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) by měl každý dospělý člověk denně vypít alespoň 2,5 litru vody. Doporučené množství se může lišit s ohledem na zdravotní stav nebo třeba na počasí. 


Pijte, i když nemáte žízeň! 

Na dostatečný přísun tekutin by měli lidé dbát obzvlášť v létě, kdy teploty často šplhají až k tropickým hodnotám. Platí to zejména pro seniory, kteří mnohdy na dodržování pitného režimu zapomínají. „Se zvyšujícím se věkem ztrácíme pocit žízně, protože klesá produkce antidiuretického hormonu v mozku. Starší lidé by proto měli mít pití jako svůj denní úkol. Tělo je totiž samo na nedostatek tekutin neupozorní,“ vysvětluje MUDr. Michal Bábíček ze Sdružení praktických lékařů (SPL). 


Vypít litr čaje ráno a večer nestačí. 

Kvůli hektickému způsobu života lidé často zapomínají přes den nejen jíst, ale také pít. Vše se pak snaží dohnat ráno před odchodem do práce nebo večer, když se vrátí ze zaměstnání domů. MUDr. Herber ale upozorňuje, že tělo se takto obelstít nedá. „Příjem tekutin si musíme rozložit do celého dne. Jestliže vypijeme velké množství tekutin naráz, tělo je rychleji vyloučí. U správného pitného režimu je zásadní právě kontinuální přísun tekutin,“ doplňuje MUDr. Herber. 


Zdravý člověk se „nepřepije“. 

Zdraví lidé s bezproblémovou funkcí ledvin, srdce a jater se podle MUDr. Bábíčka takzvaného „přepití“ bát nemusí. Tělo si s tekutinami zvládne poradit, zvlášť pokud se jedná o vodu nebo neslazený čaj. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy pravidelně vypijete několik litrů sladkých limonád nebo minerálních vod. Přebytek cukru či minerálů organismus zbytečně zatíží. „Pozor si lidé musí dát především na množství energetických nápojů na bázi kofeinu. Nikdy by neměli překročit doporučené denní množství, které výrobce uvádí,“ varuje MUDr. Bábíček. 


Do pitného režimu se počítá i polévka. 

Pro náš organismus je ideální tekutinou obyčejná voda nebo neslazený čaj. Do pitného režimu se ale počítají také limonády nebo třeba polévka. Jestliže máte problém doporučeného množství tekutin dosáhnout, zařaďte do svého jídelníčku pravidelně lehkou, vodnatou polévku, například zeleninový vývar. MUDr. Herber doporučuje tekutiny střídat. „Voda, minerálky, čaje a polévky jsou ideální. Opatrný bych byl se sladkými limonádami. Doporučuju je zařazovat výjimečně, pouze na zpestření,“ říká MUDr. Herber. 


Alkohol a káva se nepočítá. 

V horkých letních dnech lidé rádi uhasí žízeň vychlazeným pivem nebo sklenkou bílého vína. Mezi oblíbené letní osvěžení patří také vinný střik nebo ovocné radlery. Alkohol, byť zředěný vodou, se ale do pitného režimu v žádném případě počítat nedá. Naopak i jedna sklenička vína může na přímém slunci vyvolat opilost a naše tělo, podobně jako například káva, odvodňuje. „Ve správné restauraci dostanete ke kávě vždy také sklenici vody. Toto pravidlo doporučuji dodržovat i doma,“ zamýšlí se MUDr. Herber. 


Dohlédněte, aby pily děti. 

Na pití by se nemělo zapomínat ani u dětí. Nejmenší ale na dodržování pitného režimu většinou sami nemyslí. Pozorní by proto měli být především jejich rodiče. „Je třeba si uvědomit, že u dětí může rychleji docházet k dehydrataci. Musím ale říct, že se v praxi setkávám s maminkami, které na pitný režim svých potomků dbají opravdu pečlivě. Důležité je mít lahev s vodou vždy při ruce. Nepřekvapí nás tak třeba ani dlouhé kolony na dálnici,“ vysvětluje MUDr. Bábíček.


Zdroj: Sdružení praktických lékařů (SPL).

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

2

V létě asi piji dost, ale v zimě to je problém.

ODPOVĚDĚT

1

V létě hoooodně pít a mazat se krémem na opalování

ODPOVĚDĚT

2

Nedávno jsem sledoval TV diskuzi s lékařem, kterého jméno jsem zapomněla, a ten říkal že je to výmysl distributorů nápojů, že se do pitného režimu nepočítá čaj a káva. Obsah vody se sčítá ve všem, jenom tyto dva nápoje jsou močopudnější. Že je to mýtus, který se nedaří vyvrátit.

ODPOVĚDĚT

4

Edna: také jsem četla článek, který to s tou kávou a čajem, že se nepočítá do tekutin vyvracel. Hlavně každou chvíli je to jinak. Jeden doporučuje pít hodně, druhý zase méně. A čert aby se v tom vyznal.

ODPOVĚDĚT

1

Snažím se pít dostatečně, hlavně teď v létě.

ODPOVĚDĚT

2

Většinou piji čaje...ovocné, bylinkové, ráno zelené a v letních vedrech vodu s mátou , citronem a zázvorem...Pro děti dělám bylinkové sirupy...

ODPOVĚDĚT

4

Piji, když mám chuť (vinný střik) anebo žízeň, tak čaje, minerálky, vodu, prostě co je zrovna při ruce. Teď v těch tropech co tu panují popíjím podstatně více.

ODPOVĚDĚT

5

Piji a žiji. Takže asi dostatečně.

ODPOVĚDĚT

3

Podle článku piji dost. A ještě v tomhle směru dohlížím na manžela a děti.

ODPOVĚDĚT

2

Já si moc pitný režim nehlídám, hlídá mi ho manžel, stará se mi o minerálky a rád vaří různé čaje.

ODPOVĚDĚT

4

datura: Jé, to se máte, u nás je to naopak.

ODPOVĚDĚT

0

To je dobře

ODPOVĚDĚT

2

piji jen když mám žízenˇ,ale piji dost

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (13 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Anti- aging: omlaďte svůj organismus zevnitř

Anti- aging: omlaďte svůj organismus zevnitř

Zastavit nemůžeme čas ani proces stárnutí. Stárnutí však dokážeme zpomalit.

Titulka pro: Vylaďte své křivky

Vylaďte své křivky

Pravidelný pohyb prospívá nejen zdraví, ale také kráse. Posiluje imunitu, udržuje vás v kondici, příznivě...

Za únavou a bolestí hlavy může stát dehydratace

Za únavou a bolestí hlavy může stát dehydratace

Nedostatečný příjem tekutin se neprojevuje jen pocitem žízně, ale může způsobovat bolest hlavy, únavu i...

Dopřejte své pokožce jarní detox

Dopřejte své pokožce jarní detox

Jaro nám pomalu klepe na dveře, přivítejte ho proto s krásně svěží pokožkou. Po zimě...

Jak na správný pitný režim

Jak na správný pitný režim

Bez vody bychom nepřežili. Ale jak určit, kolik jí máme denně vypít? Co je málo,...

Titulka pro: Klidný spánek bez mokrého nadělení

Klidný spánek bez mokrého nadělení

Vaše dítě už není žádné miminko a stále se občas v noci počůrá? Jistě, občas...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz