Zdraví

Nezapomeňte správně dýchat. Poradíme vám jak

Sbírání kytiček

Také považujete dýchání za samozřejmou činnost, jíž není třeba věnovat pozornost. V tom případě zřejmě patříte k té šťastnější části populace, která nezažila situaci, kdy to zkrátka tak snadno nejde.

Stačí přitom astma nebo alergie, jimiž podle odhadů trpí až 40 % světové populace, a všechno je jinak. Přinášíme proto rady, které přispívají ke zlepšení kondice dýchací soustavy jak u zdravých, tak u těch, kteří už s některým plicním onemocněním zkušenost mají. Připravili jsme je ve spolupráci s MUDr. Lubošem Kusendou, pneumologem z plicní léčebny Janov. 

1. Chraňte se

Základem je zbytečně se nevystavovat zdraví škodlivým látkám. Znamená to především nekouřit. Další zdroje škodlivých látek, k nimž patří emise ze spalovacích motorů nebo zplodiny z lokálních topenišť (tj. například populární kotle na hnědé uhlí), eliminujte, jak jen vám to situace dovolí. V době, kdy stav ovzduší není zrovna nejlepší, větrejte intenzivně pouze dvakrát denně a v regionech silně zatížených smogem zvažte pořízení tzv. čističky vzduchu. Kdykoliv můžete, vyrazte do přírody na čerstvý vzduch. 

TIP PRO VÁS: Skvělé je také působení slaného „ionizovaného“ vzduchu při procházkách na pláži u moře. Za „ionizovaným“ vzduchem nemusíte jezdit jen k moři, ale i do hor. Dočkáte se ho také po bouřce, kdy bývá ve vzduchu vysoký počet lehkých negativních (ve smyslu záporně nabitých) iontů. 

2. Naučte se dýchat

Na józe i procházce I díky špatnému držení těla dnes dýcháme velmi neefektivně. Méně používáme nejdůležitější dechový sval, kterým je bránice, a místo toho dechové pohyby realizujeme pomocnými dechovými svaly (ramenním pletencem). Nádech by přitom měl směřovat z hrudníku dolů, do břicha, bez zvedání ramen. Ideální pro vytvoření správných dechových stereotypů je cvičení jógy pod vedením zkušeného instruktora. Výborná je také chůze, nejlépe ale za pomoci dobře nastavených sportovních hůlek, které výrazně přispívají ke správnému držení těla. „Tyto pohybové aktivity lze obzvláště doporučit astmatikům a pacientům s CHOPN (chronickou obstrukční plicní nemocí). Správným dýcháním se naučí se svými nemocnými plícemi mnohem efektivněji zacházet, a tím pádem zmírňovat pocity dušnosti spojené s omezováním každodenních aktivit, což bývá hlavním projevem plicních chorob a zhoršování kvality života,“ zdůrazňuje MUDr. Luboš Kusenda. 

Za předpokladu, že již máte zafixované správné dýchací návyky, je dalším krokem také vytrvalostní trénink a aerobní aktivity (kolo, rotoped, chůze), samozřejmě úměrně vaší kondici a zdravotnímu stavu. 

VÍTE, ŽE. Za denní minimum bývá považováno 3 000 kroků, doporučovaných je přitom alespoň 10 000 kroků denně? Takže neváhejte a využijte krásné počasí k procházkám a výletům se svými blízkými. 

Tip pro astmatiky a pacienty s CHOPN 

Ke zlepšení kondice a zdravotního stavu významně přispívá rehabilitace s dechovými pomůckami. S nádechovou pomůckou Treshold® IMT pracujete na zvýšení svalové síly a vytrvalosti, což napomáhá ke snížení dušnosti a rozvíjení hrudníku (zvláště u obézních pacientů). Výdechová pomůcka Treshold® PEP výrazně zmírňuje dušnost u pacientů s emfyzémem, posilování výdechových svalů navíc podporuje uvolňování hlenů a snadnější vykašlávání. Tyto pomůcky napomáhají lidem postiženým dušností a obtížným vykašláváním mnohem lépe zvládat každodenní aktivity. Doporučená maloobchodní cena plicního trenažéru Treshold® (výdechového PEP nebo nádechového IMT) je 583 Kč. Jde o zdravotní prostředek, který je až ze 75 % hrazen zdravotními pojišťovnami. Informujte se u svého lékaře. K dostání je v lékárnách, objednat jej můžete také e-mailem na adrese logistika@liftec.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 500 500. Více informací najdete na www.zdravotni-poradna.cz/Kategorie/Alergie-Inhalatory 

Ke vhodným inhalátorům patří například kompresorový PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence, který díky patentované technologii Sidestream zkracuje dobu inhalace na pouhých 6 – 8 minut. Z léčiva vytváří aerosol ve velikosti, která je optimální pro účinnou léčbu. Speciálně zaoblené dno nádobky nebulizátoru navíc významně snižuje zbytkový objem léčiva. Kompaktní inhalátor je určen hlavně pro provoz v domácím prostředí. Doporučená maloobchodní cena kompresorového inhalátoru PHILIPS RESPIRONICS® InnoSpire Essence je 1 658 Kč. Jde o zdravotní prostředek, který může být až 100% hrazen zdravotními pojišťovnami. Informujte se u svého lékaře. K dostání je v lékárnách, objednat jej můžete také e-mailem na adrese logistika@liftec.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 500 500. Více informací na www.zdravotni-poradna.cz. 

3. Doplňte „déčko“ a probiotika 

Vitamín D má mimo jiné vliv na buněčnou imunitu a přispívá tedy i k ochraně před infekcemi dýchacích cest. Zároveň jsou mu připisovány blahodárné účinky na naše psychické rozpoložení. Zdrojem vitamínu D je v létě samo sluneční záření. Vysoký obsah vitamínu D a navíc i omega 3 a 6 mastných kyselin mají mořské ryby. Nenechte se odradit tím, že z tohoto hlediska jsou vhodné zejména ty tzv. tučnější, například losos, makrela nebo sardinky. Ke správné funkci imunitního systému potřebujeme také probiotika. Imunitní systém má přitom klíčový vliv na to, jak náš organismus reaguje na podněty z okolí. Pokud, zjednodušeně řečeno, nepřiměřeně reaguje i na běžný podnět, může být projevem například alergická reakce a další poruchy regulace imunity. Probiotika doplníte například kvalitními jogurty nebo obecně kysanými mléčnými výrobky. Pro to, aby se v našem těle udržely, je třeba jim zajistit vhodné prostředí. K němu přispívá konzumace tzv. zbytkové stravy, která má vyšší obsah vlákniny. Jde například o ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a ovesné vločky. 

Pomocník nejen na cesty Inhalační nástavec PHILIPS RESPIRONICS® OptiChamberDiamond významně pomáhá zajistit dodávku léčiva až do plic, kde působí a léčí. Je uzpůsoben tak, aby při aplikaci neulpívalo léčivo v ústech, krku, ani v žaludku, což přispívá k maximálnímu využití léčiva a zároveň snížení výskytu vedlejších účinků. Nízkoodporové membrány usnadňují inhalaci všem pacientům, včetně dětí. Výdechový ventil nahoře umožňuje kontrolu správné inhalace. Při nesprávné inhalační technice, např. při vysokém úsilí nebo velmi rychlé inhalaci, se totiž ozve varovný zvukový signál. Inhalační nástavec PHILIPS RESPIRONICS® OptiChamberDiamond umožňuje rychlé a jednoduché použití. Určen je například pro astmatiky a pacienty s CHOPN. Doporučená maloobchodní cena činí 500 Kč. Jde o zdravotní prostředek, který může být až 100% hrazen zdravotními pojišťovnami K dostání je v lékárnách, objednat jej můžete také e-mailem na adrese logistika@liftec.cz nebo na bezplatné telefonní lince 800 500 500. Více informací na www.zdravotni-poradna.cz.

KP
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků