Zdraví

Nezdravé potraviny: kterým je lepší raději se vyhnout?

Sbírání kytiček

Zatímco některé suroviny automaticky zařazujeme do svého jídelníčku každý den, protože jsou zdravé, před jinými bychom se zase měli mít na pozoru. Které nám můžou škodit?

Ve všem, tedy i v případě stravy, je důležitá pestrost. Avšak pestrý jídelníček ještě neznamená, že nutně musíte konzumovat vše, co se běžně prodává. Proč? „Potraviny nejsou jen nástrojem pro zažehnání hladu a rozmanitých chutí, či pro naše gurmánské potěšení. Jejich role je zcela zásadní pro správné fungování našeho těla. Pokud dlouhodobě konzumujeme nevhodná, nekvalitní nebo přímo škodlivá jídla, následky na sebe nenechají dlouho čekat,“ říká Lucie Svobodová, specialistka na výživu a zdravý životní styl. Na co si tedy podle odbornice máme dát pozor?

 

Bujóny a kořenící směsi

Často obsahují glutamáty přispívají k rozvoji rakoviny, nervových a srdečních poruch, ke zvyšování krevního tlaku a rovněž k obezitě. Zkuste to jinak a používejte raději domácí vývary nebo koření v přirozené formě, tedy čerstvé, usušené či zmražené bylinky.

 

Oblíbené taveňáky

Často si je mažeme na chleba a pak si pochutnáváme na úžasné snídani. A patrně si neuvědomujeme, že se v nich skrývají tavící soli. Právě ony můžou mí „na svědomí“ nedostatek vápníku v kostech, trávicí potíže a překyselení. Vhodnější řešení nabízejí tvrdé sýry nebo domácí tvarohové pomazánky.

 

Potraviny s umělými barvivy

Sladkosti, nápoje nebo třeba jogurty, které jsou dobré na chuť a také lákavé na pohled, no kdo by odolal? Ovšem právě ony obsahují umělá barviva. Například u dětí můžou podporovat hyperaktivitu u dětí, vyvolávat astma či alergie.
Při nákupu si pečlivě prohlédněte etikety, byť jsou uváděné miniaturními písmenky, a jejich čtení vás zdržuje. Najít se dají i potraviny bez barviv, nebo s přírodními barvivy (kurkumin, chlorofyly, beta karoteny, výtažky z červené řepy, rajčete…).

 

Sušené a kompotované ovoce

Průmyslově upravované ovoce v sobě skrývá hodně takzvaných „rychlých cukrů“, jež přispívají k rozvoji obezity. V sezoně je vhodnější konzumovat čerstvé ovoce anebo si připravit sušené plátky například jablek doma. A totéž platí také pro kompoty – pokud nemusíte mít ve spíží desítky sklenic, zavařte si jich jen tolik, kolik jich s rodinou v dohledné době sníte. Potom netřeba řešit ani konzervační látky.

 

Nápoje a potraviny s umělými sladidly

Aspartam, sacharin, cyklamáty a jiná umělá sladidla rozhodně neprospívají vašemu zdraví. Některá z nich můžou mít karcinogenní nebo neurotoxické účinky, přispívat k rozvoji diabetu a když už nich jiného, pak spolehlivě vyvolávají pocit hladu. Vždycky platí, že umělé sladidlo je lepší vynechat a volit takové potraviny, pochutiny či nápoje, jež obsahují přírodní sladidla.

 

Ovocné džusy

Stoprocentním džusům mnohdy dáváme přednost, protože nám přijdou, že musí být zdravé. Jak se to vezme: řekli byste, že ve sklenici, tedy ve 250 ml takového džusu se vlastně skrývá tolik cukru, kolik ho poskytne 6,5 kostek? Stoprocentní džusy jsou chutné a dobré, ale jen tehdy, když je ředíte vodou a nepijete každý den.

Připravila: Marcela
Foto: Lucie – Centrum zdraví
21. 8. 2014
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků