Animovaný lov na zombíky potěší hlavně odrostlejší děti.

Žánr: Animovaný/Dobrodružný/Komedie

Režie: Sam Fell, Chris Butler

Hrají: Anna Kendrick, Leslie Mann, Christopher Mintz-Plasse, John Goodman, Casey Affleck, Kodi Smit-McPhee, Bernard Hill, Jeff Garlin, Tempestt Bledsoe, Elaine Stritch

Český dabing: Jiří Köhler, Martin Draxler, Otakar Brousek ml., Michal Holán, Terezie Taberyová

Hudba: Jon Brion

Hlavním hrdinou nového loutkového animáku je jedenáctiletý Norman, všeobecně vnímaný svým okolím jako podivín. Norman totiž miluje horory, nemá žádné kamarády a nejvíce si rozumí se svou babičkou. Na tom by možná nebylo nic tak zvláštního, kromě jedné maličkosti – jeho babička už nežije. Norman vidí duchy i jiných zemřelých, se kterými si rád povídá a kteří představují jeho jediné přátele. Pro svou odlišnost bývá ve škole terčem vtipů i šikany, stejně jako neohrabaný tlouštík Neil, který se po počáteční Normanově nedůvěře stává jeho jediným živým kamarádem.


Normana záhy kontaktuje bláznivý strýc, který zvěstuje příchod dávné kletby a před kterou může celé město ochránit právě jen náš hrdina. Ten ovšem nejeví zájem a hrozbě nevěnuje pozornost, dokud ho nezačnou pronásledovat tajemné vidiny. Když se nakonec rozhodne strýci pomoct, je už pozdě a celé okolí zaplavují nemrtví. Jedině Norman může napravit, čemu nezabránil, a kromě Neila mu nedobrovolně asistuje i jeho pubertální sestra, Neilův svalnatý bratr s holubím mozkem a největší sígr z celé školy, který Normana neustále šikanuje.


U filmu se jistě budete bavit, nezbavíte se ovšem dojmu, že už jste vše někdy viděli. Příběh o loserovi, který nakonec všechny zachrání, známe jistě všichni. Netradiční parta rozdílných hrdinů nucená spolupracovat je nám také povědomá. Tak proč na Normana a duchy jít do kina? Především kvůli netradiční animaci v podobě loutek. Ačkoliv oživlí zombíci evokují zemřelé z Mrtvé nevěsty Tima Burtona, tvůrci si jinak dali opravdu záležet. Hlavní postavy jsou mile karikované, takže všichni hned pochopí, s kým mají co do činění.


Film ocení spíše odrostlejší děti, zhruba v Normanově věku, ale ani menší se duchů bát rozhodně nebudou. Ti jsou totiž obvykle znázorněni jako relativně milé bytosti. Nakonec zjistíme, že i s tou kletbou je to možná trochu jinak, a nebude chybět ani závěrečné morální poučení pro mladší publikum. Dospělí se nudit také nebudou – pro ně je tu přichystané překvapení v podobě odkazů na známé hororové snímky. Plusem je i příjemné tempo snímku. Škoda jen, že většina dobrých vtipů byla použita už v traileru.
Pokud milujete horory, máte pochopení pro podivíny a líbí se vám animované filmy, víte tedy už, na co se vypravit do kina.


Hodnocení: 7/10
Info: Bontonfilm
Foto: Bontonfilm
13. 9. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.


Diskuze: příspěvků