Filmové novinky

Nová bondovka nemá problém s časem. Trvá 163 minut, ale nudit se nebudete

Premiéra nové bondovky Není čas zemřít se kvůli pandemii posunula z loňského jara na letošní podzim. Do našich kin vstupuje právě dnes.

Přestože svět se stále mění, James Bond zůstává. Nová bondovka nezklame v tom, že vás hned na začátku doslova vtáhne do děje a pustí až po dlouhých 163 minutách. Je jí však ke cti, že se opravdu nebudete nudit. 

James není sám

Daniel Craig se jako James Bond představí už popáté. Přesněji, ve filmu si dává volno, jeho aktivní služba skončila. O to víc času by měl mít na svou milou, kterou si jistě budete pamatovat z předcházející bondovky Spectre. Madeleine ztvárňuje francouzská herečka Léa Seydoux, jedna z hvězd současné francouzské kinematografie. Ale, pohoda na Jamajce, kde Bond plánoval odpočinek, netrvala dlouho. Následující výlet s Madeleine odpálí sérií honiček a přestřelek, boje muže proti zástupu zloduchů střídají souboje tváří v tvář, nechybí skoky z mostů či odjinud stejně jako rychlá auta, lodě, vrtulníky a jiné vzduchem se pohybující mašiny. Zdá se, že za to může Bondův přítel Felix Leiter ze CIA (Jeffrey Wright), který ho požádá o pomoc. 

Jenže akce na záchranu uneseného vědce je opravdu zapeklitější, než jak se původně jevila, a kdo ví, na čí straně vědec vlastně stojí. Bond se znovu vrací do služby, aby vypátral padoucha s velmi zákeřnou a svět ohrožující technologií. A i když se mu to zpočátku nezdá jako dobrý nápad, nakonec ocení pomoc agentky, která má také povolení zabíjet a o nestárnoucí značku 007 se s Bondem chvíli přetahuje (v podání anglické herečky Lashany Lynchov). Zločince Safina ztvárňuje americký herec egyptského původu Rami Malek (možná si ho vybavíte lépe, když dodáme, že v životopisném dramatu Bohemian Rhapsody představoval Freddieho Mercuryho, hvězdu kapely Queen). Malá odbočka, kdyby nehrál zloducha, vlastně by šlo o docela charismatického chlapíka. 

Skutečně naposledy? 

Zápletka až tak nepřekvapí, nesmrtelný agent přece musí někoho honit a hlavně mít důvod, proč to dělá. Více možná překvapí další dějová linka poodhalující jeho soukromí. Zkrátka není pravda, že Bond je sám jako kůl v plotě a nemá koho ztratit, i když to sám tvrdí. A navíc to vypadá, že nepůjde pouze o jednu osobu. Zápletky pracovní a soukromé jsou však natolik zamotané, že pouhým prozrazením, byť jen jediné z nich, bychom napověděli víc, než byste pak v kině ocenili. 

Jedna z posledních Bondových hlášek se týká času. „Máš ho přesně tolik, kolik potřebuješ,“ říká ženě svého srdce, byť na dálku. Měli byste se jí řídit i vy, než zamíříte do kina. Pokud se chcete vyznat v klubku zašmodrchaných dějových propletenců, doporučujeme mít v malíku aspoň předchozí bondovku, jinak se budete minimálně v první čtvrtině filmu poněkud ztrácet. Na psaní poznámek není čas, většina scén kolem vás doslova prosviští, stejně jako rychlá auta, která James tolik miluje a neméně rychle také ničí.

Film si ale užívejte, protože kdo ví, jak to bude příště. Daniel Craig už dříve tvrdil, že se čtvrtou bondovkou končí, a ejhle, je tu pátá. Ta je však prý skutečně jeho poslední. Jestli za to může jeho věk 50+ nebo zranění, která během natáčení předchozích bondovek nasbíral či něco úplně jiného, ukáže čas. 

V každém případě spolu s ním odchází sice jeden z nejvýraznějších, ale ne nejoblíbenějších Jamesů, tedy minimálně v našich končinách. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere z letošního roku si totiž Češi a Češky jako ideálního Bonda představují Pierce Brosnana. Danielu Craigovi patřila až třetí příčka, ještě za Seanem Connerym. Nicméně, kdyby se hodnotily pouze oči tohoto anglického herce, dost možná by si první příčku v oblibě přece jen vybojoval.

Kdo se jako James Bond nejvíce líbil vám?

Připravila: Marcela Škardová
Zdroj: Forum Film Czech
Foto: Forum Film Czech


Diskuze: příspěvků