Zdraví

Nová zjištění o čaji: vyzkoušejte ho při jarní únavě

Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. Tak zní jen několik z celého zástupu obecně známých pravd o čaji.

Díky neutuchající zvědavosti však lidé o tomto světově nejoblíbenějším nápoji neustále objevují a zjišťují nové skutečnosti. Tři zjištění z posledních měsíců určitě stojí za pozornost, poodhalují totiž další tajemství čajových lístků. 

Chcete účinnější čaj? 

„Pokud chcete pít čaj pro jeho pozitivní účinky na zdraví, měli byste použít balenou vodu. Jestliže si chcete užít jeho chuť, použijte radši vodu z vodovodu,“ shrnul ve zkratce výsledky výzkumu Robin Dando, profesor newyorské Cornell University. Právě tento odborník na výživu spolupracoval v průběhu minulého roku na výzkumu vlivu kvality vody při přípravě čaje. Zjistilo se, že čaj připravený s použitím balené vody obsahuje dvojnásobné množství antioxidantů EGCG (epigallocatechin gallate) v porovnání s čajem připraveným s použitím vody z vodovodu. Daní za vyšší obsah antioxidantů je však více hořká chuť. Nadšencům bažícím po chuťovém zážitku proto Dando doporučil vyhnout se při přípravě čaje balené vodě. 

Zelený čaj také uklidňuje 

Je známo, že povzbuzující tein v čaji vzpruží tělo i mysl podobně jako kofein v kávě. O čem se mluví méně, je blahodárný účinek antioxidantů na zmírňování napětí v organismu. A to hlavně po extrémně velkém stresu, jaký prožívají například vojáci na bojové frontě. V praxi fungují tak, že pomáhají tělu zvládat úskalí úzkostných a depresivních stavů, kterým je psychika vystavená po extrémně náročných situacích. Tyto antioxidanty jsou tak účinné, že by podle vědců mohly hrát významnou roli při léčbě posttraumatické stresové poruchy. 

Čajová prevence před jarní depresí 

Čaj však přináší cenné benefity i v případě běžných podráždění, jakým bývá jarní deprese. Zimou zklidněné tělo často nedokáže na náročný přechod do energeticky náročnějšího jara správně zareagovat, což pak může vést ke vzniku jarní únavy. Obzvlášť přínosné je v tomto směru každodenní pití zeleného čaje. Spolu s pravidelným pohybem a zdravým životním stylem se vám pití zeleného čaje odmění lepší vitalitou a hlavně psychickou stabilitou.

Zdroj: Teekanne

Foto: Pixabay


Diskuze: příspěvků