Rodina

Novinky v daních v roce 2015

Sbírání kytiček

Ano, podávání daňového přiznání už nám zase klepe na dveře. A co je letos nového a co zůstalo při starém?

Školkovné

Novinkou pro rok 2014 je tzv. školkovné. Tedy rodiče si mohou odečíst náklady na výdaje za umístění dítěte do předškolního zařízení až do výše 8.500 Kč. Má to samozřejmě svoje háčky. Nepatří sem stravné ani kroužky, ale odpočet se netýká jen „klasické“ školky, ale i lesní či firemní a jeslí. Dále je třeba dát pozor, že nestačí jen školku platit, ale rodič musí i žít s dítětem ve společné domácnosti. Na druhou stranu v případě střídavé péče mohou odpočet uplatnit oba dva rodiče. Školkovné nesnižuje daňový základ, ale přímo vypočtenou daň a mohou ho uplatnit i živnostníci s výdajovým paušálem.

 

Příležitostné práce

Další úpravou pro rok 2014 je zvýšení limitu pro příležitostné práce. Tady platí, že pokud tento příjem nepřesáhne v součtu za celý rok 30.000 Kč, nemusíte podávat daňové přiznání.

 

Odpočet na děti

V médiích byla hodně vidět a slyšet změna u odpočtu na děti. Ano, došlo k navýšení této slevy za druhé a další dítě, ale až pro daně za rok 2015. Letos se nic nemění.

 

Výdajové paušály

V oblasti tolik diskutovaných výdajových paušálů pro rok 2014 žádná změna neproběhla. Ta nás nejspíš čeká v roce příštím. Minimálně už teď došlo pro rok 2015 k zastropování těchto výdajů a to na úrovni příjmů do 2 mil Kč.

Změny, které proběhly v oblasti životních pojistek se také týkají až odpočtů za rok 2015.

Podrobnější vysvětlení najdete na blogu: stoneandbelter.cz/profil/19/helena-lestinova-nedvedova

 

Autor: Helena Leštinová
Foto: iStock
19. 2. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků